×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wybór odpowiedniego grzejnika

Grzejniki są niezbędnym elementem każdego domu lub mieszkania. Jeśli nie wybraliśmy alternatywnego sposobu ogrzewania, to staną się one niezastąpiony sprzętem w jesienne i zimne dni. Jeszcze do niedawna nie było większego wyboru, każdy kupował i montował w mieszkaniu to, co udało mu się zakupić. Jednak czasy się zmieniły, technika poszła do przodu i same grzejniki także zmieniły swój wygląd. Do wyboru mamy wiele rodzajów grzejników. Typowe i ogólnodostępne są modele stalowe, panelowe lub aluminiowe, żeberkowe. Rodzaj, a także tworzywo zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela. Do wyboru mamy przeważnie produkty w różnych odcieniach bieli, a inne barwy dostępne są za dodatkową opłatą i nie zawsze od ręki.

Wybierając grzejnik zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego cenę, gwarancję i jakość. Pierwsze dwie rzeczy możemy sprawdzić bardzo szybko, choć warto jest zwrócić uwagę na warunki gwarancji. Kontrolując jakość, szczególnej ocenie należy poddać powierzchnię farby, która powinna być jednolita. Bardzo starannie oglądnijmy zwłaszcza miejsca przy gwintach podłączeniowych, czy farba przypadkiem nie odpryskuje. Grzejniki wykonane ze stali są zgrzewane, więc ważna jest w nich także estetyka maskowania zgrzewów. Grzejniki aluminiowe są odlewami, więc zasadniczo nie powinny się od siebie różnić, nie powinny mieć jednak ostrych, poszarpanych krawędzie oraz widocznych rys pod pokrywą farb.

Jednak najstaranniej wykonany, a nawet najbardziej elegancki grzejnik będzie bezużyteczny, jeśli nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji, jaką jest ogrzewanie pomieszczenia. Niezależnie od sposobu ogrzewania, musi on dostarczać odpowiedniej ilości ciepła. Dlatego też podstawowym parametrem, na jaki musimy zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika jest jego moc grzewcza. Mierzy się ją w watach (W). Określa ona zdolność grzejnika do oddawania ciepła pomieszczeniu. Nie jest to wartość stała dla konkretnego urządzania, a zależy od tzw. parametrów pracy.

Moc grzewcza grzejnika odnosi się zawsze do konkretnej temperatury wody zasilającej i powrotnej, a także pomieszczenia. Biorąc pod uwagę ten parametr, grzejnik do pomieszczeń dobiera się w taki sposób, by, przy określonych parametrach instalacji c.o., czyli przede wszystkim temperaturze wody, spełniał swoją funkcję grzewczą.

By wybrać grzejnik do sypialni, łazienki, kuchni, czy przedpokoju, potrzebujemy trzech danych: temperatury zasilania i powrotu wody w instalacji centralnego ogrzewania, pożądanej temperatury w pomieszczeniu oraz zapotrzebowania na ciepło.

Producenci grzejników podają moc poszczególnych modeli przeważnie dla parametrów 75/65/20°C lub 90/70/20°C. Pierwsze liczby, czyli 75 i 90 oznaczają temperaturę zasilania, drugie – temperaturę powrotu, a trzecie – temperaturę wewnętrzną pomieszczania.

By móc wybrać grzejnik o odpowiedniej mocy grzewczej, należy przede wszystkim ustalić, jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną w danym pomieszczeniu. Przy profesjonalnym podejściu do problemu, wymagane będzie wykonanie projektu grzewczego. Decydując się na taką inwestycję, możemy liczyć, iż wydatki na nią poniesione zwrócą się dzięki optymalizacji wielkości grzejników i dobranych urządzeń grzewczych. Jednak w praktyce, to sprzedawca wylicza przybliżone moce grzewcze dla poszczególnych pomieszczeń, gdyż innej temperatury będziemy potrzebowali w salonie, innej w łazience, a jeszcze innej w garażu.

Przy wyborze grzejnika o określonej mocy, powinno się także zwrócić uwagę na rodzaj i grubość przegród, czyli ścian, stropów i podłogi, rodzaj i wielkość okien, usytuowanie pomieszczeń względem stron świata oraz strefę klimatyczną.

W przybliżeniu określa się, że na 1 m2 powierzchni i wysokości 2,5m, gdzie chcemy utrzymać temperaturę 20°C, trzeba dostarczyć 100 W mocy, w budynkach starych, a w nowych, dobrze ocieplonych – 75W. Jednak w przypadku grzejnika do łazienki, gdzie temperatura powinna być wyższa i wahać się w granicach 25°C, wartość ta powinna wynosić około 130 W/m2.

Większość firm, które zajmują się produkcją i sprzedażą grzejników, oferuje swoim klientom wyroby o mocy od 500 do 2500 W. Można więc bez większego problemu dobrać jego moc do potrzeb, a wymiary do miejsca, w którym ma się znajdować.

By nie narazić się na dodatkowe koszty, związane z przewymiarowaniem urządzeń grzewczych, warto jest, przy ich wyborze, skorzystać z porady projektanta.

Wybierając odpowiedni grzejnik, musimy także ustalić parametry zasilania instalacji. Każde urządzenie grzewcze ma określoną wydajność cieplną. Uzależniona jest ona od wielu czynników, takich jak: powierzchnia oddawania ciepła, przenikalność cieplna materiału, z którego wykonany został grzejnik, jego konstrukcja oraz temperatura czynnika grzewczego, którym zwykle jest woda. Wydajność cieplna określana jest w Watach. Ten sam grzejnik, w zależności od różnych parametrów zasilania, może posiadać różną wydajność cieplną. Im gorętszą wodę do nich wlejemy, tym grzejnik odda więcej ciepła. Jednak podgrzewanie wody kosztuje. Na szczęście postęp w dziedzinie ogrzewania zmierza do tego, by stale zmniejszać koszty wytworzenia ciepła. Dlatego też do grzejników wlewa się coraz chłodniejszą wodę, dzięki czemu maleją koszty ogrzewania. Jeśli montujemy w domu lub mieszkaniu instalacje niskotemperaturowe, obniżające koszty ogrzewania, musimy liczyć się z koniecznością montowania większych grzejników.

O faktycznej mocy grzejnika decyduje także sposób podłączenia do instalacji. Może to być zasilanie dolne, gdzie wlot i wylot ciepłej wody jest na dole grzejnika. Drugim rodzajem jest zasilanie boczne, polegające na doprowadzeniu i odprowadzeniu wody z boku. Ostatnim typem jest zasilanie na skos czyli takie, w którym woda wchodzi górą a wychodzi na dole w przeciwległym punkcie. Można także zaopatrzyć się w grzejniki z zamaskowanym systemem połączeń. Najbardziej efektywnym połączeniem jest połączenie krzyżowe (góra-dół). Większość producentów podaje moc grzejnika właśnie dla tego rodzaju podłączenia. Dlatego też, w przypadku zasilania dolnego, warto jest wybrać urządzenie o mocy o 10% większej niż ta zdeklarowana.

Na sprawną i energooszczędną pracę grzejnika wpływają także umieszczone w nich zawory. Umożliwiają one regulowanie temperatury każdego pomieszczenia osobno. Dzięki temu uzyskujemy lepszy komfort i oszczędność energii. Zawór termostatyczny, który został zamontowany na wejściu do grzejnika, daje możliwość utrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Temperaturę określa się jednorazowo, a zawór sam zwiększa lub zmniejsza przepływ wody przez grzejnik. Natomiast zawór regulacyjny nie jest wyposażony w głowicę termostatyczną. To sam użytkownik każdorazowo manualnie zwiększa lub zmniejsza przepływ wody przez grzejnik.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: System rozprowadzania ciepła z kominka, Wymieniamy grzejniki c.o., Kable grzejne, Idealne miejsce dla kotła gazowego, Ogrzewanie przyjazne środowisku
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, rodzaje grzejników, sprawność grzejnika, moc grzejnika, moc grzewcza