×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wybrać projekt gotowy czy indywidualny?

naszmajster.plJednym z pierwszych wyborów, przed jakimi stajemy, decydując się na budowę domu, jest wybór odpowiedniego projektu. Do dyspozycji mamy gotowe rozwiązania lub oferty architektów, którzy stworzą nam opracowanie w toku indywidualnym. Obie opcje mają swoją specyfikę – wady i zalety tych rozwiązań należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, aby przygodę z budową rozpocząć na solidnych, odpowiadających naszym marzeniom, potrzebom i możliwościom, podstawach.Rozwiązanie gotowe jest opcją powszechnie stosowaną.

Wiąże się z szeregiem atrakcyjnych dla inwestora udogodnień. Podstawowe zalety tego wariantu to: ogromna różnorodność, łatwość dostępu i stosunkowo niska cena. Bogate katalogi projektów typowych znajdziemy między innymi na stronach internetowych, w czasopismach branżowych, bezpośrednio w biurach architektonicznych. Rozpiętość jest ogromna – od prostych, niewielkich domków po wymyślne, rozległe rezydencje lub domy wielorodzinne. Jest zatem spore prawdopodobieństwo, że wyszukamy coś interesującego. Do dyspozycji mamy zazwyczaj zwiastuny kompleksowych opracowań konstrukcyjnych oraz ich wizualizacje. Dzięki temu możemy znaleźć rozwiązanie generalnie dopasowane do naszych oczekiwań, do istniejących warunków pod budowę oraz już na wstępie wyobrazić sobie efekt końcowy planowanej inwestycji.
Projekty masowe bardzo często zostały już (raz lub wielokrotnie) zrealizowane. Takie inwestycje bywają eksponowane przez biura czy samych właścicieli (np. poprzez modne internetowe dzienniki lub blogi). Dzięki temu nierzadko mamy możliwość zobaczenia efektu urzeczywistnienia interesującego nas projektu, kontaktu i rozmowy z inwestorem, który zrealizował już to, co my dopiero planujemy.
Ważnym dla wielu z nas czynnikiem jest czas. Zakup takiego produktu to moment, a konieczna adaptacja do istniejących warunków jest procesem krótkotrwałym. Na zamówiony projekt gotowy czekamy zwykle od dwóch do trzech dni. Dla porównania - czas realizacji opracowania indywidualnego wynosi średnio pięć miesięcy. Zdarzają się też jednak prace projektowe trwające nawet rok! Jeśli zatem zależy nam na sprawnym i szybkim załatwieniu wszelkich spraw formalnych przed rozpoczęciem budowy, powinniśmy zapoznać się z bogatą ofertą projektów gotowych.
Znaczący jest również czynnik finansowy. W obliczu całości planowanej inwestycji w naturalny sposób dążymy do racjonalnych ograniczeń w generowaniu kosztów. Ceny tzw. „gotowców” kształtują się średnio w granicach od 1500 do 2500 zł. Doliczamy do nich koszt zawsze koniecznej adaptacji – średnio od 1000 do ok. 2000zł.
Wymienione zalety zachęcają do skorzystania z atrakcyjnej oferty istniejących wersji projektowych.
Podejmując decyzję, musimy jednak pamiętać również o pewnych ograniczeniach, które nakłada na nas ta opcja. Wiąże się ona zazwyczaj z koniecznością większego lub mniejszego kompromisu między naszymi wymarzonymi wizjami a ofertą.
Gotowe opracowania zawierają z góry określone rozwiązania i określoną technologię oraz wytyczone ramy, w jakich możemy swobodnie dokonać zmian, zgodnie z indywidualnymi wytycznymi. Drobne modyfikacje nie stanowią zazwyczaj istotnego problemu, ale poważniejsze zmiany – wpływające na kształt czy konstrukcję budynku – wymagają ingerencji architekta i wiążą się z dużymi kosztami.
Typowość oznacza brak wyjątkowości, powtarzalność. Jeśli nie mamy bardzo wysublimowanych oczekiwań i jeśli dysponujemy normalnymi warunkami pod budowę, możemy śmiało próbować wykorzystać opcję oferty gotowej. Jeśli jednak jest inaczej, warto rozważyć drugą możliwość – projekt indywidualny.

Projekt indywidualny
Zamawiając wykonanie opracowania możemy założyć, że będzie ono w pełni odpowiadać naszym preferencjom, potrzebom i możliwościom. Z drugiej strony, jeśli jesteśmy szczególnie niezdecydowani lub brak nam koncepcji, żywy kontakt z otwartym i pomysłowym projektantem pozwoli nam ukształtować spokojnie dojrzałą, zadowalającą wizję.
Współpraca taka oznacza współtworzenie i zaangażowanie od podstaw inwestycji. Nasz dom jest NASZ – wyjątkowy i osobisty. Bywa to ogromnie satysfakcjonujące doświadczenie.
Dyspozycja nietypowymi warunkami pod budowę, takimi jak np. specyficzne ukształtowanie działki, jej nachylenie, dojazd, wymaga dostosowanych do nich, szczególnych rozwiązań – często trudnych lub nieosiągalnych w oparciu o opracowania gotowe - możliwych zaś do wypracowania w toku indywidualnym.
Nadzór autorski nad takim projektem jest zazwyczaj realny i praktyczny (co może stanowić problem w przypadku „gotowców”), a dobry architekt stanowi również nieocenioną pomoc w kwestiach formalnych. Może być to szczególnie istotne dla mniej doświadczonych inwestorów.
Jednak – aby w pełni skorzystać z zalet, jakie oferuje nam opcja wyboru projektu indywidualnego – musimy również pamiętać o wadach i swoistych „zagrożeniach” z nią związanych.
Chybiony wybór architekta oznaczać może brak komunikacji i trudną współpracę, co w efekcie wpłynie niekorzystnie na ostateczną formę zamówionego opracowania lub uniemożliwi jego powstanie. Kluczowa jest przemyślana decyzja, sprawdzenie wykonawcy, rozważenie opinii i poleceń. Mając wgląd w stworzone wcześniej przez wybranego projektanta prace, uzyskujemy wyobrażenie o jego stylistyce i preferencjach. Musimy założyć, że zawsze wpłyną one na kształt zamówionego przez nas projektu, dlatego – choć w pewnym stopniu – powinny być bliskie naszym gustom.
Wybierając opcję indywidualną musimy liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania (minimum półtora miesiąca) oraz dużo wyższą niż przy zakupie „gotowca” ceną (od ok. 6000zł wzwyż).
Aby uniknąć zaskoczenia, warto jest ustalić precyzyjnie zakres opracowania. Projekt koncepcyjny nie jest tożsamy z wykonawczym ( szczegółowym) - często wymaga osobnego zamówienia i jest osobno wyceniany.
Musimy też pamiętać, że budowa według opracowania indywidualnego jest zawsze swego rodzaju eksperymentem. Nie ma odniesień we wcześniejszych realizacjach (jak to bywa w przypadku projektów masowych).


autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie / Architekci, Przed budową
Podobne: Cechy techniczne ścian, Grunt to wiedzieć na czym budować, Kiedy potrzebujemy decyzję WZ, Skomplikowane warunki gruntowo - wodne a prace ziemne, Procedura zgłoszenia robót
Słowa kluczowe: architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu,