×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wygodne schody

Schody są elementem konstrukcyjnym w budynku, który zapewnia komunikację pomiędzy pomieszczeniami znajdującymi się na różnych poziomach. W zależności od wysokości jaka jest do pokonania mogą być jednobiegowe (komunikacja odbywa się wyłącznie przy wykorzystaniu stopni), dwubiegowe (ze spocznikiem, czyli podestem międzypiętrowym), wielobiegowe (na przykład są to klatki schodowe w budynkach wielokondygnacyjnych, w których biegi schodowe rozdzielone są spocznikami międzypiętrowymi i piętrowymi).

Przed upadkiem ze schodów chronią barierki i ściany klatki schodowej lub pomieszczenia. Aby korzystanie ze schodów było komfortowe- tak by pokonanie poszczególnych wysokości nie przysparzało kłopotów, „Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” reguluje graniczne wymiary schodów stałych w budynkach o różnym przeznaczeniu.

Wymiary poszczególnych elementów konstrukcyjnych określa poniższa tabela:

Przeznaczenie budynków Minimalna szerokość użytkowa [m]  Maksymalna wysokość stopni [m]
 biegu  spocznika
Budynki jednorodzinne i zagrodowe oraz mieszkania dwupoziomowe  0,8  0,8  0,19
Budynki mieszkalne wielorodzinne, budynki zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej, z wyłączeniem budynków zakładów opieki zdrowotnej, a także budynki produkcyjne, magazynowo-składowe oraz usługowe, w których zatrudnia się ponad 10 osób  1,2  1,5  0,175
Przedszkola i żłobki  1,2  1,3  0,15
Budynki opieki zdrowotnej      
Garaże wbudowane i wolnostojące (wielostanowiskowe) oraz budynki usługowe, w których zatrudnia się do 10 osób  0,9 0,9
 0,19
We wszelkich budynkach- schody do piwnic, pomieszczeń technicznych i poddaszy nieużytkowych oraz służących do przechowywania pasz słomianych w budynkach inwentarskich  0,8  0,8  0,2
Tabela 1

Szerokość użytkową schodów stałych mierzy się między wewnętrznymi krawędziami poręczy, a w przypadku balustrady jednostronnej - między wykończoną powierzchnią ściany a wewnętrzną krawędzią poręczy tej balustrady. Szerokości te nie mogą być ograniczane przez zainstalowane urządzenia oraz elementy budynku.
Sens stosowania minimalnych szerokość biegów jest szczególnie widoczny w budynkach użyteczności publicznej, gdzie często na klatce schodowej mijają się osoby podążające w kierunkach góra-dół i przeciwnym. Przy odpowiednio dobranych wymiarach nie ma konieczności przepuszczania osób czekając na spocznikach czy piętrach. Swobodnie można podążać we własnym kierunku nie przeszkadzając innym.
Liczba stopni w jednym biegu schodów stałych, łączących kondygnacje, powinna wynosić nie mniej niż 3 i nie więcej niż 14 (dla budynku opieki zdrowotnej), a 17 dla pozostałych obiektów. Przy czym powyższe wymagania ilościowe nie dotyczą budynków jednorodzinnych, zagrodowych oraz mieszkań dwupoziomowych. Jeśli wysokość kondygnacji jest zbyt duża, aby pokonać ją jednym czy dwoma biegami schodów i spocznikiem międzypiętrowym, przy uwzględnieniu powyższych wymagań, stosuje się schody zabiegowe lub kręcone, bądź mieszaną opcję.
Szerokość stopni schodów zewnętrznych przy głównych wejściach do budynku powinna wynosić w budynkach użyteczności publicznej co najmniej 0,35 m, w innych budynkach - co najmniej 0,3 m. Szerokość stopni schodów wachlarzowych powinna wynosić co najmniej 0,25 m, natomiast w schodach zabiegowych i kręconych szerokość taką należy zapewnić w odległości nie większej niż 0,4 m od poręczy czy balustrady wewnętrznej lub słupa stanowiącego koncentryczną konstrukcję schodów.

Wszystkie warunki wyszczególnione wcześniej składają się na wzór na wygodne schody, który zapisać można w następującej formie: 2h + s = 0,6m do 0,65m,
gdzie:
h - wysokość stopnia,
s - szerokość stopnia.

Szerokość stopnia ma tak precyzyjne wymiary, aby można było pokonać każdy z poszczególnych elementów jednym krokiem- mając stabilną powierzchnię podłoża na oparcie, bez ryzyka upadku. Dostosowana jest ona do przeciętnej długości stopy ludzkiej. W miejscach przystosowanych do zbiorowego przebywania ludzi, czy wyjść ewakuacyjnych wynosi ona min. 25 cm. Wysokość stopnia musi być tak zaprojektowana, aby przeciętnej wysokości człowiek podnosząc nogę na kolejny stopień nie gimnastykował się przy tym zbytnio i nie odczuwał zmęczenia. Problem niewygodnych schodów jest szczególnie dokuczliwy dla osób w podeszłym wieku.


Podział schodów

1. Ze względu na materiał, z którego są wykonane
  • drewniane - bardzo chętnie stosowane w budynkach jednorodzinnych. Wykonuje się je z drewna o dużej twardości, odpornego na ścieranie. Najczęściej wykorzystywane są drzewa iglaste, rzadziej liściaste. Podstawowymi elementami nośnymi schodów drewnianych są policzki wykonywane z bali grubości 5-8cm i szerokości 20-37cm. Prawo budowlane zezwala na wykonywanie takich schodów w budynkach mieszkalnych lub do dwóch kondygnacji, w budynkach wielorodzinnych o więcej niż dwóch kondygnacjach jest to zabronione. Ograniczenia te podyktowane zostały przepisami ppoż.
  • kamienne i ceramiczne- bardzo rzadko stosowane w dzisiejszych czasach;
  • betonowe i żelbetowe – w budynkach wznoszonych metodami tradycyjnymi wykonuje się je zwykle jako monolityczne, mogą jednak występować w postaci prefabrykowanej. Jest to najczęściej stosowany rodzaj schodów ze względu na łatwość ich kształtowania oraz odporność pożarową. Główną wadą schodów monolitycznych jest konieczność wykonania deskowania oraz czas oczekiwania na osiągnięcie przez beton odpowiedniej wytrzymałości, pozwalającej na rozdeskowanie konstrukcji. W zależności od rodzaju elementów nośnych rozróżnia się schody belkowe, płytowe i belkowo - płytowe. W przypadku, gdy jako podpór dla biegów schodowych nie można wykorzystać ścian klatki, stosuje się schody płytowe – gdzie biegi płytowe połączone są z płytami spocznikowymi. W tej grupie najczęściej są również spotykane schody płytowo wspornikowe czy schody o pojedynczych stopniach wykonanych jako wsporniki.
  • metalowe – stosowane najczęściej w obiektach przemysłowych. Ostatnio znalazły zastosowanie w modernistycznych aranżacjach – jako surowe, a zarazem eleganckie dopełnienie na przykład loftów. Wykonuje się je najczęściej jako policzkowe. Ich stopnie mieszczą się między policzkami lub na ich powierzchni.

2. Ze względu na nachylenie biegu w stosunku do poziomu (liczone kątem ostrym)
  • łagodne: o kącie nachylenia < 30˚;
  • normalne: o kącie nachylenia 30˚ ÷ 45˚;
  • strome: o kącie nachylenia 45˚ ÷ 75˚;
  • drabiniaste: o kącie nachylenia > 75˚.


Warstwy wykończeniowe, a wysokość stopni

Decydując się na schody monolityczne lub prefabrykowane, należy szczególną uwagę zwrócić na wysokości stopni zaczynających i kończących bieg. Wzór na wygodne schody służy jedynie do optymalnego określenia wymiarów stopni (wysokości i szerokości) w stosunku do różnicy poziomów poszczególnych kondygnacji. Pod względem konstrukcyjnym, przy zbrojeniu, traktuje się je jako stopnie o tej samej wysokości. Jednak przy wykonawstwie bardzo ważne jest połączenie wyznaczników architektonicznych i konstrukcyjnych. Należy uwzględnić grubości warstw wykończeniowych stosowanych na poszczególnych kondygnacjach przy biegu schodowym. Jeśli na przykład na posadzce parteru założymy warstwy wykończeniowe (ułożone na warstwie podkładowej, czyli konstrukcyjnej), których grubość wynosi ~15 cm, a na stropie parteru warstwy o łącznej grubości ~10 cm i wykonamy wszystkie stopnie schodów o tej samej wysokości, uzyskamy pierwszy i ostatni stopień o różnych wysokościach w stosunku do wysokości reszty stopni biegowych (w tym przypadku różnica wyniesie 5 cm). Pierwszy stopień biegu będzie zbyt niski („dojdą” do niego warstwy posadzki, które go skrócą), ostatni natomiast (na który ułożone zostaną dodatkowe warstwy posadzki) zbyt wysoki. Należy bowiem pamiętać o tym, że schody monolityczne jako układ konstrukcyjny wykonywane są w pierwszej kolejności-łącząc resztę elementów konstrukcyjnych (stropy). Dobry majster przed wykonaniem deskowania rozpracowuje tego typu niuanse: pierwszy stopień zakłada odpowiednio wyższy, a ostatni niższy. W ten sposób efekt końcowy po ułożeniu posadzki jest dokładnie taki, jak zakładano przy projektowaniu: wygodne schody o równych wysokościach stopni. Jeśli natomiast w domu klatka schodowa nie będzie wyłożona żadnymi warstwami wykończeniowymi, odcinając się w wyraźny sposób od reszty pomieszczeń, lub jeśli zastosujemy okładzinę stopni o niewielkiej grubości ostatni stopień powinien być „wyrzeźbiony” w sposób przykładowo zaprezentowany poniżej, na Rys.1. Gdzie widać wyraźnie, że okładzina ostatniego stopnia biegu schodowego zrównana jest z poziomem górnej powierzchni posadzki.

naszmajster.plRys.1


autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

  • inż.mamoń Bardzo fajny artykuł obarczony niestety jednym drobnym błędem. Do wykonania schodów drenianych znacznie częściej wykorzystuje się drzewa liściaste np. dąb, buk, jesion. Prosze zapytać jakiegokolwiek stolarza czy zrobi wam schody z sosny. - 26 wrz 2012

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: 10 zasad ekobudowy, Utrzymanie porządku na placu budowy, Tarasy i ich rola dla otoczenia, Okna połaciowe, Brak wody na budowie – jak ją zapewnić, jak oszczędzić
Słowa kluczowe: