×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wykładzina czy dywan

Podłoga jest niewątpliwie najbardziej eksploatowanym elementem wnętrz. Musimy zadbać, aby jej użytkowanie było dla nas przyjemnością i nie zakłócało życia domownikom. Wybierzmy odpowiednią wykładzinę, czy też dywan by umilić sobie spacerowanie po mieszkaniu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykładzin. Oto kilka pomysłów na ich odpowiedni wybór. Wykładziny elastyczne to znakomity pomysł na położenie ich, głównie w takim pomieszczeniu, jak kuchnia. Są przyjemne w użytkowaniu i przy tym łatwe do utrzymania w czystości. Zakupić możemy kilka rodzajów elastycznych wykładzin. Jedne są wykonane z popularnego z polichlorku winylu -PCW oraz mają różne grubości, są jedno lub wielo - warstwowe. Zaletą ich jest bardzo dobre tłumienie hałasu oraz doskonała odporność na ścieranie, czy też uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli zależy nam na długotrwałym utrzymaniu się koloru, wzoru na podłodze możemy wybrać wykładzinę z linoleum. Oto podsumowanie zalet wykładzin elastycznych:

  • są łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy zamieść, odkurzyć, czy też przetrzeć podłogę wodą z delikatnym środkiem chemicznym. Wykładziny elastyczne są antystatyczne, nie przyciąga kurzu. Dlatego są doskonałym wyborem dla alergików.
  • mają duże właściwości amortyzujące. Dlatego są często używane w pokojach dziecięcych. Grubsza warstwa pianki w wykładzinach elastycznych wpływa także na mniejsze zmęczenie po dłuższym staniu na niej.
  • są łatwe do zamontowania. Przed położeniem podłoże musi być tylko odpowiednio przygotowane. Twarde, równe, bez zadrapań, pęknięć i suche.

 

Na rynku dostępne są także wykładziny dywanowe. Dzięki swojej różnorodnej kolorystyce, wzornictwem, sprężystością i doskonałym tłumieniem hałasów wciąż cieszą się dużą popularnością. Oprócz walorów estetycznych tego typu wykładzin powinniśmy wziąć pod rozwagę również ich cechy funkcjonalne, bowiem podkład i runo mają duży wpływ na atuty użytkowania podłogi. Odpowiedni dobór podkładu odpowiada za właściwą izolację i akustykę. Inny wybierzemy więc na podłogę z betonu, a jeszcze inny na ogrzewaną podłogę. Dla tych pierwszych najlepiej sprawdza się gąbka, dla ogrzanej powierzchni polecamy podkład z juty. Filc z kolei jest podkładem uniwersalnym, stosowanym dla każdego podłoża.

Pozostaje jeszcze decyzja, co do rodzaju runa. Może być ono sztuczne lub mieszane oraz całkowicie naturalne, tutaj wyróżnia się: wełnę, trawę morską, czy też włókno kokosowe. Wełniane wykładziny są miękkie, przytulne, sprężyste, skupiają ciepło, niestety mogą czasami uczulać. Bawełniane są łatwe w utrzymaniu czystości, nie wycierają się. W miejscach o dużej sile eksploatacji popiera się użycie runa z trawy morskiej. Jest ono bardzo trwałe, lecz przy tym bardzo sztywne i nie umieszcza się takiej wykładziny w pokojach dziecięcych, czy też sypialni. Jeżeli chcemy zaaranżować pomieszczenie w stylu bardziej rustykalnym, zdecydujmy się na wykładziny z włókna kokosowego. Swoim spokojnym wyglądem nada się nawet do tych większych powierzchni, jednakże jej dość ostra, kłująca powierzchnia nie sprzyja położeniu jej w bardziej zacisznych miejscach, takich jak na przykład pokój sypialny.

Innym sposobem na stworzenie przyjemnej atmosfery w pomieszczeniu jest położenie dywanu. Dywan jest nie tylko estetycznym elementem aranżacji wnętrza, dzięki niemu możemy także wyszczególnić przytulne strefy w mieszkaniu oraz uchronić fragmenty podłogi. Obecnie możemy wybierać wśród wielu rodzajów dywanów. Znajdziemy je - tkane ręcznie lub też maszynowo. Często wytworzone są one z włókien naturalnych, czy też sztucznych oraz mieszanych. Najbardziej popularne wydają się być jednak dywany tkane maszynowo i ze sztucznych włókien, ponieważ maja one szeroką gamę kształtów, barw, wzorów, faktur. W jadalni połóżmy dywan łatwy w utrzymaniu czystości, z krótszym włosem, odporny na zaplamienia. Będąc w sypialni stańmy na puszystym, miękkim podłożu. Zaglądając do pokoju dziecinnego miejmy pod stopami równie miękki dywan z kolorowym, zabawnym wzorem. Jeżeli nie zależy nam na trwałym zakrywaniu całej podłogi w pomieszczeniach, tylko na eleganckim, dekoracyjnym elemencie, który można w każdej chwili zamienić na inny - polecamy wybór dywanu. Odpowiednio dobrany do wnętrza może z pewnością nadać mu nieskazitelny charakter.
autor: Anna Kokesz

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wylewki / Posadzki / Parkiety, Inne
Podobne: Wylewka samopoziomująca, Czym kierować się przy wyborze paneli, Błędy popełniane przy wykonywaniu posadzek, Małe dziecko w domu – jakie zabezpieczenia?, Najczęstsze błędy przy wykonywaniu ogrzewania podłogowego
Słowa kluczowe: wylewka samopoziomująca, wylewki, posadzki, parkit, parkiety, panele,