×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wykonanie fundamentów krok po kroku

Fundamenty to najważniejsza i podstawowa konstrukcja nowopowstającego obiektu. Wartość robót ziemnych może stanowić nawet 1/3 kosztów budowy domu w stanie surowym. Jest to jednak element, na którym nie warto oszczędzać i którego wykonanie powinno przebiegać po uprzednim rozpatrzeniu warunków gruntowo-wodnych oraz po sporządzeniu projektu posadowienia. Bezwzględnie dotyczy to budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.


Badania geologiczne podłoża gruntowego
Jeśli znaleźliśmy już naszą wymarzoną działkę oraz zastanowiliśmy się nad projektem (wizualną częścią naszego lokum), czas pomyśleć o rozwiązaniach konstrukcyjnych podstaw domku (stopy i/lub ławy fundamentowe). Zwykle zajmuje się tym konstruktor, lecz dla spokoju własnego sumienia powinniśmy się upewnić, czy zaprojektowane fundamenty odnoszą się do rzeczywistej sytuacji opartej na badaniach gruntu naszej działki. Szczególnie ważne jest to dla gruntów, które kiedyś były podmokłe (lecz nie tylko), gdzie grunty rodzime mogą być gruntami nienośnymi, wymagającymi wymiany lub wzmocnienia podłoża pod budowę. Czasami jednak problem różnorodności gruntów w obrębie jednej działki może być niezauważalny-a skutki eksploatacji mogą wychodzić po kilku latach – na przykład nierównomierne osiadanie obiektu na różnych warstwach może skutkować spękaniami ścian a w skrajnych przypadkach prowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa i życia mieszkańców.

Wykopy pod fundamenty
Rodzaj zastosowanego wykopu oraz dobór metody do jego wykonania zależy nie tylko od wielkości obiektu i jego konstrukcji, ale również od rodzaju gruntu, który wpływa na głębokość posadowienia oraz wielkość wykopów. Dodatkowo wybrana technologia w jakiej wznoszony jest obiekt wymusza określone rozwiązania. I tak:
  • technologia tradycyjna (murowane ściany), bez konieczności zastosowania słupów pośrednich, czy głównych wymusza zastosowanie ław fundamentowych;
  • technologia szkieletowa, w której główny układ konstrukcyjny oparty jest na siatce słupów i wypełnienia między słupami w postaci ścian- generuje siatkę stóp fundamentowych pod słupami i na przykład ław obwodowych.
naszmajster.plPo wytyczeniu terenu, czyli po ustaleniu na działce punktów charakterystycznych, odpowiadających położeniu głównych elementów konstrukcyjnych, przystępuje się do planowania wykopów.
Wykop pod fundamenty należy zrobić z odpowiednio większym zapasem – uwzględniając dodatkowe warstwy wyrównawcze, jakie należy wykonać przed rozpoczęciem wylewania fundamentów. Odpowiednie przepisy ustalają nachylenie jego skarp, w zależności od rodzaju gruntu, głębokości wykopu oraz obciążenia naziomu.Zagęszczanie podłoża


Podbudowa, chudy beton, zbrojenie i szalowanie
Pod fundamentami zaleca się wykonanie podbudowy, którą stanowi zazwyczaj mieszanka piaskowo-żwirowa (parametry stopnia jej zagęszczenia niezbędne dla wykonawcy oraz grubość warstwy podaje projektant). Na podbudowie wylewa się
naszmajster.pl
warstwę betonu podkładowego, zwanego chudziakiem. Zabiegi te stosuje się po to, by zapewnić równomierne osiadanie fundamentów. Warstwa chudego betonu, poza funkcją pierwotnego „odbierania” naprężeń z wyższych poziomów konstrukcji jest podkładem oddzielającym fundamenty od gruntu, na którym układa się warstwę izolacji przeciwwodnej.
Poniższy przykład dotyczy sytuacji, w której mamy do czynienia ze stopami fundamentowymi wylewanymi na mokro na placu budowy.


Ułożenie zbrojenia stopy fundamentowej na „chudziaku” zaizolowanym
warstwą izolacji wodochronnej


naszmajster.plNa tak przygotowanym „podkładzie” układa się siatkę zbrojeniową (może być uprzednio sprefabrykowana) i szaluje całość, czyli za pomocą deskowania nadaje się geometrię stopie fundamentowej z uwzględnieniem wymiarów projektowych.


Szalowanie


naszmajster.plPo tym etapie następuje betonowanie. Gdy beton związał już na tyle, że nie istnieje ryzyko „wylania” mieszanki z formy możliwe jest rozszalowanie jednej części. W przypadku stóp fundamentowych o skomplikowanych kształtach (schodkowych lub trapezowych), konieczne jest wykonanie szalunków i betonowania w kilku etapach. Należy jednak pamiętać o wypuszczeniu nawiązek zbrojenia pod kolejne części stopy.

Rozszalowanie fundamentu po betonowaniu


naszmajster.pl„Gotowy” fundament należy zaizolować na przykład warstwą Dysperbitu.

Izolacja przeciwwodna fundamentu


Powyżej opisane działania ulegają znacznemu uproszczeniu w przypadku zastosowania stóp prefabrykowanych. Wówczas na zaizolowanym warstwą izolacji przeciwwodnej podkładzie układa się gotowe elementy (bloczki fundamentów), przywiezione na plac budowy z zakładu prefabrykacji. Zastosowanie prefabrykatów znacznie skraca prace związane z fundamentowaniem, gdyż pozostaje jedynie zastosowanie izolacji przeciwwodnej i zasypanie wykopów. Jest to jednak kosztowna inwestycja, całkowicie nieopłacalna w przypadku domków jednorodzinnych, lecz mogąca przynieść znaczne korzyści przy budowie dużych obiektów wielorodzinnych bądź użyteczności publicznej. Skrócony czas realizacji inwestycji wpływa dodatnio na ekonomiczne aspekty uzyskania dochodów przy eksploatacji obiektu.


Zasypywanie wykopów

naszmajster.plWykopy fundamentowe zasypuje się warstwami grubości nie przekraczającej 20cm. Można do tego celu użyć grunt uprzednio usunięty pod wykonanie fundamentów, pamiętając o zagęszczeniu poszczególnych warstw. Nie należy (przynajmniej dolnych warstw) zasypywać gruntem żyznym, przypowierzchniowym.
Wykonując fundamenty należy dostosować teren przyszłego obiektu do docelowego poziomu, na jakim zostaną wykonane przyszłe warstwy podłogowe (w przypadku podłogi na gruncie), tak aby poziom posadzki uzyskać na zwyczajowo przyjętym ±0,00m.


Podbudowa pod posadzkę.

W analogiczny sposób przeprowadza się prace związane ze zbrojeniem i betonowaniem ław fundamentowych. Różnica polega jedynie na tym, że wykopy fundamentowe i ciągłość prac wykonywane są w sposób liniowy.


autor: Eliza Banyś
zdjęcia: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Fundamenty
Podobne: Parametry gruntów budowlanych, Fundamenty na nietypowych terenach, Pustaki zasypowe, Osiadanie budynku, Ogrzewana płyta fundamentowa
Słowa kluczowe: firma budowlana, remontowe, fundamenty, bloczki fundamentowe, płyta, ława, ławy,