×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wykończenie ścian kuchennych cz. I

Kuchnia - miejsce przygotowywania posiłków zimnych i ciepłych oraz różnych przetworów jest zaliczana do tzw. pomieszczeń trudnych. W tym specyficznym domowym laboratorium permanentnie leje się woda i detergenty, często panuje wysoka temperatura, unosi się para, drobiny tłuszczu i wszechobecne mniej lub bardziej przyjemne zapachy. Często jest połączona z jadalnią, a kiedy tej nie ma, pełni równocześnie i jej funkcję. Z jednej strony musi więc zapewnić łatwe utrzymywanie czystości, a z drugiej przytulność i klimat sprzyjający spożywaniu codziennych posiłków. Tym wymaganiom muszą sprostać okładziny mebli i ścian kuchennych.

Ściany kuchni

Umeblowanie i sprzęt AGD współczesnej kuchni stanowią szczelną zabudowę, która w przeważającej części zajmuje ściany pomieszczenia, szczególnie małego. Ściana jako taka jest eksponowana na stosunkowo małej powierzchni, którą najczęściej maluje się farbami. Newralgicznym miejscem każdej kuchni szczególnie narażonym na zabrudzenia jest strefa nad blatem roboczym, kuchenką (płytą grzewczą) oraz zlewozmywakiem. Warto więc zastanowić się nad wyborem materiałów na jej wykończenie, pamiętając, że ważne są nie tylko cechy samego surowca, ale również jego harmonia ze stylem aranżacji pomieszczenia. Tradycyjna glazura, nowoczesna farba lateksowa lub blacha nierdzewna, modne szkło lub pleksi, elegancki kamień lub drewno.... Możliwości jest tak wiele, że nawet najmniejsza kuchnia może urzekać swoim oryginalnym wystrojem i charakterem nie tracąc przy tym na trwałości i praktyczności. W zależności od upodobań można postawić na: klasykę, elegancję, modę, naturalność, oryginalność.

Temat został omówiony w dwuczęściowym artykule. Część pierwsza - poświęcona rozwiązaniom tradycyjnym przedstawia klasyczne sposoby wykańczania ścian kuchni, natomiast część druga przybliża materiały, które umożliwią wykonanie aranżacji zarówno eleganckiej i naturalnej jak również modnej i oryginalnej dostosowanej do stylu każdego mieszkania.

Klasyka

Do klasycznych materiałów wykończeniowych ścian należą tynki cienkowarstwowe, farby, tapety i ceramika. W kuchni zdadzą egzamin najlepiej:

  • akrylowe tynki jedno- i dwuwarstwowe kładzione na gładkie i odpowiednio przygotowane podłoże, a po założeniu zabezpieczone przed zabrudzeniami; dekoracyjne, umożliwiające otrzymanie powierzchni strukturalnych imitujących rozmaite powłoki naturalne
  • tynki mozaikowe zabezpieczone warstwą lakieru - bardzo trwałe, odporne na czyszczenie, o szerokim wachlarzu barw i struktur
  • stiuki o różnorodnej fakturze – właściwie zaimpregnowane i zabezpieczone lakierem – epoksydowe i betonowe barwione
  • farby emulsyjne – akrylowe i lateksowe – wzbogacone środkami przeciwgrzybicznymi, paroprzepuszczalne, odporne na mycie i szorowanie; w strefie roboczej wskazane są farby z połyskiem, bowiem ich gładka powierzchnia jest łatwiejsza w utrzymywaniu czystości, natomiast w strefie stołowej ciekawie prezentują się farby strukturalne nadające powierzchni ozdobną fakturę
  • tapety zmywalne doskonale maskujące nierówności i pęknięcia ścian, odporne na uszkodzenia, wilgoć i zabrudzenia, o odpowiednio dobranym wzorze i kolorze pozwalają wymodelować przestrzeń (szczególnie te z przestrzennym wzorem) - papierowe raufazy (tapety papierowe z dodatkiem wiórków drzewnych) i tapety flizelinowe (z masy papierowej i włókien tekstylnych) pokryte warstwą zmywalną (lakierem akrylowym, farbą epoksydową lub akrylową), winylowe (niepalne, gładkie, wytłaczane, cienkie lub strukturalne, miękkie w dotyku, o trwałych barwach), z włókien szklanych (odporne na uszkodzenia mechaniczne, bardzo trwałe i trudne do usunięcia, przeznaczone do malowania, o fakturach naśladujących tkaniny o różnych grubościach i splotach); w kuchni najlepiej sprawdzają się tapety pokryte laminatem oraz winylowe na flizelinie
  • ceramika (ponadczasowa), niepalna, odporna na wodę, wysoką temperaturę, łatwa w utrzymaniu czystości, dostępna w szerokiej gamie barw, wzorów, kształtów i wymiarów, matowa i szkliwiona, dla każdej aranżacji pomieszczenia kuchennego, chociaż w nim najlepiej sprawdzają się duże, gładkie, o grubej warstwie szkliwa płytki rektyfikowane (glazury oraz szkliwionego gresu lub klinkieru) nie wymagające fugowania (jeżeli fugi będą to najlepiej epoksydowe, które są odporne na tłuszcz); do kuchni nie należy wybierać płytek nieszkliwionych oraz gresu technicznego i polerowanego – są trudne do utrzymania w czystości.

Oprócz materiałów tradycyjnych, do wykańczania ścian kuchni można wykorzystać również: kamień naturalny, konglomeraty kamienne, kompozyty, okładziny ze sprasowanego naturalnego ziarna kwarcowego, cegłę, drewno, korek oraz szkło, lustro i blachę nierdzewną. O tych materiałach można przeczytać w drugiej części niniejszego artykułu.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Malowanie / Tapetowanie, Płytki / Glazura / Terakota
Podobne: Kolorowa elewacja, Czym wykończyć ścianę w łazience cz. I, Wyposażenie nowoczesnej łazienki, Farby do wnętrz, Wykończenie ścian kuchennych cz. II
Słowa kluczowe: malowanie ścian, malowanie, remonty, tapetowanie, malarstwo, malarze, tapety, płytki, opoczno, glazura, cersanit, ściany w kuchni, farby do kuchni, płytki kuchenne, tapety do kuchni