×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wykończenie ścian z płyt GK

Decydując się na wykończenie ścian z płyt gipsowo-kartonowych kierujemy się zazwyczaj przekonaniem, że to najprostszy i najbardziej estetyczny sposób tynkowania, do momentu, gdy ujrzymy pomieszczenie w którym właśnie ukończono przykręcanie płyt – widoczne wszystkie krawędzie, łby użytych do mocowania wkrętów to obraz daleki od naszego ideału.

Tymczasem system suchej zabudowy ścian lub sufitów, to nie tylko profile stalowe i płyty gipsowo-kartonowe, ale także taśmy uszczelniające i systemowe masy szpachlowe decydujące o końcowym wyglądzie ścian i sufitów. W ubiegłym roku przedstawiciele największych firm specjalizujących się w systemach suchej zabudowy i działających na polskim rynku, opracowały standard branżowy odbioru zabudowy w technologii suchej, gdzie sprecyzowano parametry odbioru tożsame z europejskimi normami w tej mierze zwanymi EURIGYPSUM. Zgodnie z tymi parametrami dla uzyskania jednolitej płaszczyzny konieczne jest zamaskowanie spoin i łbów wkrętów oraz uzupełnienie wszystkich ewentualnych ubytków i uszkodzeń. Warto pamiętać, że zadaniem spoinowania jest nie tylko ukrycie styków płyt, ale także połączenie ich w jednolitą całość, dlatego by umożliwić spoinie przenoszenie także sił rozciągających nie wystarczy samo szpachlowanie, ale wszystkie szczeliny należy zazbroić taśmą z materiału włóknistego.

Podstawowy poziom szpachlowania Q1 dotyczy ścian g-k którym nie stawia się wymagań estetycznych, np. jako podłoże pod płytki ceramiczne, gdy wystarczy zastosować szpachlowanie podstawowe połączeń płyt oraz pokrycie masą szpachlową widocznych elementów mocujących i wykończeniowych. Wykończenie ściany na tym etapie zakłada nalepienie na krawędziach płyt taśmy siatki samoprzylepnej z włókna szklanego i, w zależności od zaleceń dostawcy systemu, jednokrotne lub dwukrotne szpachlowanie systemową masą szpachlową. Nieco inaczej postępujemy przy szpachlowaniu połączeń płyt typu KS, gdyż w tym przypadku stosujemy taśmę papierową lub flizelinową, którą zatapiamy w naniesionej wcześniej warstwie systemowej masy szpachlowej. Po wyschnięciu pierwszej warstwy szpachli połączenie powinno być raz jeszcze zaszpachlowane systemową konstrukcyjną masą szpachlową. Dopuszczalne jest szpachlowanie bez użycia taśmy zbrojącej, ale wówczas trzeba zastosować specjalną konstrukcyjną masę szpachlową. Na tym poziomie dopuszcza się występowanie miejscowych zagłębień powstałych wskutek skurczu masy szpachlowej oraz rys po narzędziach.

Poziom szpachlowania Q2 gwarantuje takie wykonanie spoiny i jej wygładzenie, by wraz z płytą utworzyła jedną powierzchnię. Dotyczy to również wyrównania wszystkich elementów mocujących oraz wewnętrznych i zewnętrznych naroży. Szpachlowanie obejmuje szpachlowanie podstawowe Q1 oraz powtórne szpachlowanie systemowymi masami szpachlowymi: konstrukcyjną i oraz finiszową, aż do osiągnięcia płynnego przejścia powierzchni spoiny z powierzchnią płyty. Niedopuszczalne jest pozostawienie miejscowo występujących zagłębień lub rys po narzędziach. Jeżeli to konieczne zaszpachlowane powierzchnie należy przeszlifować. Tak przygotowana ściana przewidziana jest do pokrywania jej tapetami, farbami strukturalnymi i tynkami ozdobnymi, gdyż po zwykłym malowaniu przejście między spoiną na powierzchnia papierową może być widoczne nawet po wyschnięciu farby.

Szpachlowanie na poziomie Q3 zakłada po wykonaniu szpachlowania na poziomie Q2 pokrycie całej powierzchni przegrody ściennej (spoin i kartonu)masami systemowymi, szpachlami lub gładziami, które maja za zadanie zamknięcie wszelkich porów oraz ujednolicenie tekstury i chłonności na całej ścianie. Grubość nakładanej warstwy nie powinna przekraczać 1 mm, dlatego konieczne jest użycie pac stalowych o wypolerowanej powierzchni roboczej i idealnie prostych krawędziach. Ewentualne nierówności powstałe przy nakładaniu tej warstwy powinny być delikatnie zeszlifowane siatką ścierną lub papierem ściernym.

Najwyższe wymagania estetyczne to poziom szpachlowania Q4. By go wykonać konieczne jest nałożenie cienkiej warstwy tynku gipsowego (np. alabastrowy gips sztukatorski) na całej powierzchni ściany, o grubości do 3 mm, jej wygładzenie oraz wypolerowanie. Tak przygotowana powierzchnię można malować farbami matowymi lub pokrywać grubymi tapetami.

Opisane wyżej metody spoinowania płyt dotyczą zazwyczaj spoin o krawędziach wykonanych fabrycznie. Nieco inaczej postępujemy, gdy trzeba spoinować krawędzie cięte „ostro” nie obłożone kartonem. Takie krawędzie należy fazować, zwilżać, a następnie spoinować dwuetapowo systemowymi masami szpachlowymi. Przy wielowarstwowym pokrywaniu ścian płytami g-k szpachlowaniu podlegają wszystkie kolejne warstwy, ale dodatkowo zbroimy taśmą do spoinowania tylko warstwę zewnętrzną.

Kontrola wykonanych prac i ich odbiór powinny być prowadzone w trakcie prowadzonych prac, by dopilnować zastosowanie zarówno taśm zbrojących, jak i grubości i ilości warstw masy szpachlowej najlepiej z „Warunkami technicznymi wykonania i odbioru systemów zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych” w ręku.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Tynkowanie / Prace elewacyjne, Materiały budowlane
Podobne: Podgrzewany podjazd, Pielęgnacja betonu, Jak położyć kamień na ścianie, Przydomowa oczyszczalnia ścieków, Odporność ogniowa domu z drewna
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie, spoinowanie, szpachlowanie, wykończenie, płyty GK, gips-karton