×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wykonujemy fundamenty pod dom jednorodzinny

naszmajster.plFundament, to podstawa każdego domu. Od jego jakości i trwałości zależy funkcjonowanie całego budynku przez cały okres jego istnienia. Dlatego do wykonania tego elementu budowli przyłożyć należy szczególną uwagę, bez względu na to, że właśnie ten element jest najmniej rzucający się w oczy i w praktyce zakopany w ziemi.Co prawda precyzyjne parametry fundamentu powinny być określone w projekcie budynku, ale tak dzieje się tylko w przypadku projektu indywidualnego, przed stworzeniem którego projektant dokładnie zapoznał się z warunkami geologicznymi panującymi na naszej działce. W przypadku projektu typowego parametry fundamentów dostosowane są zazwyczaj do średnich warunków geologicznych, podczas, gdy na naszej działce może być inaczej. Dlatego przed rozpoczęciem wszelkich prac warto zrobić dokładne rozeznanie na temat historii terenu działki, czy jest to teren nasypowy, czy w przeszłości nie było tam jeziorka lub strumienia lub wysypiska. Oczywiście najlepiej byłoby zlecić odpowiednie badania geologiczne gruntu, co z jednej strony nie jest usługą najtańszą, ale z drugiej, biorąc pod uwagę, że w Polsce buduje się budynki „na lata”, może się to nam bardziej opłacić, niż później martwić się nad usuwaniem skutków zbyt słabych fundamentów.

Wykop
Wykop pod fundamenty wykonujemy zgodnie z liniami zabudowy wytyczonymi w terenie przez geodetę. Możemy go wykonywać ręcznie, przy użyciu łopat, szpadli i kilofów lub z użyciem sprzętu mechanicznego (koparka, spycharka), co znacznie skraca czas pracy, choć nie zawsze w pełni eliminuje prace ręczne Mechanicznie odspaja się większość gruntu, ale ostatnie 20 cm odspaja się ręcznie aby nie przekroczyć zakładanego poziomu. Ręcznie wykańcza się też wszelkie narożniki wykopu.
Głębokość wykopu określana jest w projekcie, ale warto pamiętać, że praktycznie zawsze powinna ona być większa niż głębokość przemarzania gruntu. W różnych regionach Polski głębokość ta waha się od 80 – 140 cm. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy posadawiamy dom o lekkiej konstrukcji, np. szkieletowej, a wykop wykonujemy w tzw. gruncie niewysadzinowym, czyli piaszczystym i niepodsiąkliwym wodą. Każdy fundament składa się z ławy fundamentowej i stawianych na niej ścianach fundamentowych, które w przypadku domu podpiwniczonego są jednocześnie ścianami piwnicy.

Fundamenty
Ławy fundamentowe wykonuje się w deskowaniu lub bezpośrednio w gruncie. Pierwszą kilkunastocentymetrową warstwę podkładową wykonuje się z chudego betonu B-10, która wyrównuje dno wykopu, a jednocześnie stanowi izolację uzbrojenia od gruntu, chroniąc je przed korozją. Uzbrojenie ław wykonujemy z 4 prętów o średnicy 12 mm łączonych strzemionami. W przypadku wyjątkowo złych warunków geologicznych ławy fundamentowe wykonuje się na płycie żelbetowej lub na stopach betonowych sięgających aż do warstwy nośnej gruntu. W szczególnych wypadkach stosuje pod ławami pale lub studnie. Ułożone na warstwie podkładowej zbrojenia zalewa się betonem B-20 dbając o szczególne zagęszczenie betonu w rejonie uzbrojenia. Ławy fundamentowe powinny być szersze od ścian fundamentowych dochodząc u podstawy do ok. 60 cm, co pozwala na łagodniejsze rozłożenie się sił nacisku całego przyszłego budynku na grunt. W domach podpiwniczonych górna krawędź ławy powinna być na poziomie podkładu podłogowego.
Jeżeli wykonujemy ławy bezpośrednio w wykopie wykładamy go wcześniej (dno i boki) folią hydroizolacyjną, co chroni ławę przez zamakaniem w przyszłości, a w trakcie zalewania przed mieszaniem się betonu z gruntem, co osłabia wykonywaną wylewkę. Podczas zalewania ław nie należy do mieszanki betonowej dodawać wody, nawet, gdy wydaje się nam zbyt gęsta, gdyż wówczas beton robi się porowaty i mniej wytrzymały. Po zakończeniu betonowania ław i dokładnym wyrównaniu i wypoziomowaniu ich górnych krawędzi czekamy co najmniej tydzień na ich wyschnięcie dbając, by nie przebiegało ono zbyt gwałtownie, dlatego zakrywa się je folią lub codziennie polewa wodą.
Po wyschnięciu przystępujemy do wykonania poziomej izolacji przeciwwilgociowej ław układając na lepiku dwie warstwy papy podkładowej, dbając by po obu stronach ław pozostawić zakłady, ok. 20 cm, które w przyszłości będziemy łączyć z izolacją pionową na zewnątrz i z izolacją poziomą pod podłogą, w przypadku domu podpiwniczonego, wewnątrz.

Ściany fundamentowe
Dopiero teraz możemy przystąpić do wykonywania ścian fundamentowych, których grubość, jeśli nie jest określona w projekcie, powinna wynosić 25 cm w przypadku ścian dwuwartwowych i szkieletowych, a nawet 50 cm, gdy planujemy wykonanie ścian trójwarstwowych. Wysokość ścian fundamentowych zależy od projektu, ale w zasadzie wystają one ponad poziom gruntu 30 do 50 cm. Mogą być wykonywane jako monolityczne (beton) lub murowane.
Betonowanie ścian fundamentowych wykonuje się stosując beton B-15 lub B-20 najlepiej dostarczany na plac budowy betonowozem i rozkładanym w szalunku przy użyciu pompy. Zapewnia to wykonanie jednolitych wszystkich ścian, bez ewentualnych szczelin, gdy wykonujemy ściany etapowo, przy użyciu betoniarki. Szybciej i taniej wychodzi, gdy do deskowania używamy wypożyczanych szalunków wielokrotnego użytku z płyt, niż klasycznych desek. By zadbać o nie przywieranie betonu do szalunku należy przed zalewaniem betonu zwilżyć deski wodą, a w przypadku płyt pokryć je specjalnym preparatem. Deskowanie zdejmujemy najwcześniej po dwóch dniach, choć w przypadku wyjątkowo złych warunków atmosferycznych (niska temperatura) okres ten może się wydłużyć do 2 tygodni.
Decydując się na wersję murowanych ścian fundamentowych możemy stosować bloczki betonowe, bloczki silikatowe, cegłę pełną lub pustaki zasypowe. Bloczki muruje się na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. W przypadku bloczków silikatowych kleju cienkowarstwowego. Układa się je tak, by w każdej warstwie przesunięcie bloczka wynosiło ok. połowy jego długości. Gdy grubość muru przekracza 38 cm należy murować ścianę z łączeniem poprzecznym, a w przypadku podpiwniczenia należy ściany usztywnić pionowymi słupami żelbetonowymi. Podobne zasady obowiązują przy murowaniu cegłami pełnymi.
W przypadku pustaków zasypowych układa się je po dwie warstwy z przesunięciem o pół długości w stosunku do siebie, a następnie wypełnia otwory betonem i wzmacnia prętami zbrojeniowymi umieszczanymi; pionowo w otworach wypełnianych betonem, a poziomo w spoinach poziomych. Na rynku są dostępne pustaki z komorami dzielonymi wzdłuż. W takich wypadkach jedną część komory wypełnia się betonem, a drugą sypkim materiałem ociepleniowym, np. granulatu styropianowego lub celulozowego.
Wykonując ściany fundamentowe rzadko wykorzystuje się kamień, gdyż jest to metoda droga, pracochłonna i daje nierówne ściany, co utrudnia potem układanie na nich izolacji pionowej. Trzeba wtedy ścianę dodatkowo tynkować.
Podczas wykonywania ścian fundamentowych warto pamiętać o wykonaniu wszelkiego rodzaju przepustów na przewidziane projektem instalacje wprowadzane i wyprowadzane z domu, jak woda, gaz, kanalizacja, by potem nie trzeba było kuć świeżo wykonanej ściany.
Po wykonaniu ścian fundamentowych należy wykonać ich izolacje przeciwwilgociową i termiczną, ale to już temat na kolejną poradę.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Fundamenty
Podobne: Osiadanie budynku, Woda w gruncie, Najlepszy materiał na ścianę fundamentową, Ogrzewana płyta fundamentowa, Pustaki zasypowe
Słowa kluczowe: firma budowlana, remontowe, fundamenty, bloczki fundamentowe, płyta, ława, ławy,