×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wykwity i zacieki na klinkierze

naszmajster.plCegła klinkierowa to materiał budowlany stosowany, ze względu na swe walory estetyczne, głównie na elewacje. Niestety, bardzo często już na świeżo wykonanych elewacjach pojawiają się wykwity i zacieki psujące cały efekt. Oczywiście są różne sposoby usuwania takich zanieczyszczeń, ale najważniejsze to takie wykonywanie prac, które zapobiegnie występowania tego zjawiska w ogóle.

Najczęstsze przyczyny powstawania wykwitów na zewnętrznych ścianach klinkierowych to: zła lub w ogóle brak izolacji poziomej, nieodpowiednia zaprawa użyta do murowania lub fugowania lub wykonywanie prac z klinkierem w niewłaściwych warunkach atmosferycznych. Dlatego należy pamiętać, by nie murować w czasie opadów deszczu lub mrozu. Natomiast jeśli idzie o zaprawę, to nie powinna ona zawierać wapna i innych związków, które z dodatków do zapraw przedostają się do cegły, a następnie krystalizują się w postaci wykwitów. Należy także wystrzegać się nadmiaru wody w zaprawie.

Do murowania klinkieru powinno się używać gotowych zapraw murarskich i rozrabiać je dokładnie z załączoną instrukcją precyzyjnie dozując ilość wody zarobowej. Należy też dbać o to by była to woda czysta, a także niezbyt chlorowana, bo to też bywa przyczyna wykwitów. W przypadku samodzielnego wykonywania zaprawy należy stosować cement bez żadnych dodatków, a koniecznie wystrzegać się wapna. Należy też pamiętać, by zarówno zaprawa murarska, jak i do fugowania były dobrze wymieszane, dlatego trzeba zawsze stosować mieszanie mechaniczne. Warto też oddzielić proces murowania od procesu fugowania i wykonać go jako osobną operacje np. po tygodniu, gdy zaprawa murarska już wyschnie i pozbędzie się nadmiaru wody. Do fugowania należy też użyć specjalnej zaprawy, najlepiej już gotowej o ograniczonej chłonności wody. Przyczyną wykwitów w przypadku ścian trójwarstwowych może tez być nieskuteczna wentylacja ściany.
Natomiast jeśli idzie o usunięcie wykwitów lub zacieków, które już się pojawiły w wyniku błędu naszego lub wynajętych wykonawców, to naturalnym sposobem jest szczotkowanie nawierzchni i zmywanie resztek ciepłą czystą wodą. Prace te należy wykonać przy ciepłej słonecznej pogodzie, by cegła mogła jak najszybciej wyschnąć. Należy liczyć się z tym, że zjawiska nie usunie się jednorazowo i trzeba je powtórzyć kilkakrotnie. Przy trwalszym zabrudzeniu należy użyć specjalnych tzw. czyścików do klinkieru, których na rynku jest kilka odmian. Ważne, by po użyciu środków chemicznych zmyć obficie elewację czysta wodą.

Dodatkowym sposobem chronienia cegły klinkierowej przez zanieczyszczenia jest szczególna dbałość przy wykonywania prac murarskich przed zanieczyszczeniem powierzchni klinkieru, ograniczanie wymurowanej powierzchni przed wodą deszczową przez stosowanie różnego rodzaju zadaszeń z kapinosami, ale także dbanie by masa fugowa miała w trakcie fugowania odpowiednią konsystencję, tak, by później nie wchłaniała wody deszczowej. Warto też po ukończeniu całej elewacji dokładnie ją zaimpregnować, co także chroni powierzchnię przed wchłanianiem wody i wilgoci.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże:
Podobne: Czym przesłonić okno połaciowe, Letni domek na działce, Samodzielne funkcje techniczne, Garderoba, Meble i światło w pokoju dziecka
Słowa kluczowe: