×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wylewka samopoziomująca

Wylewka samopoziomująca cieszy się rosnącą popularnością w budownictwie. Jej celem jest wyrównanie oraz utwardzenie podłoża.

Przed wykonaniem wylewki należy takie podłoże dokładnie oczyścić bowiem pozostawione zanieczyszczenia zmniejszają przyczepność. Z podłoża należy usunąć zarówno farby emulsyjne jak i olejne oraz klejowe. Warto zadbać także o to, by usunąć z podłoża ziarenka piasku i tynku. Następnie podłoże należy zagruntować 3 krotnie emulsją gruntującą. Dzięki temu będzie ona wchłaniana równomiernie na całej powierzchni, którą potrzebujemy naprawić.

Następnym etapem jest ustalenie wysokości, do jakiej zostanie wylany podkład podłogowy. Jedną z metod jest posłużenie się reperami i długą poziomicą. Możemy także zaznaczyć poziom przygotowywanej wylewki na ścianach budynku. W progu należy umieścić listwę, która sprawi, że wylewka nie wydostanie się poza pomieszczenie.

Są różne rodzaje zapraw, w zależności od tego, czy ma być ona użyta do podłogi w mokrym pomieszczeniu (np. w kuchni, czy też łazience) czy do użycia na zewnątrz domu (na przykład na tarasie). Niektóre zaś używane są pod płytki ceramiczne.

Wyróżniamy zaprawy: cementowe, gipsowe, pod wylewkę. Te pierwsze wykazują się dużą odpornością na zawilgocenie. Są wśród nich takie, które są szybkowiążące (czyli szybko twardnieją). Wówczas można układać na nich posadzkę po upływie 2-3 dni. Nie należy układać ich w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, dlatego że wykazują one dużą wrażliwość na działanie wysokiej temperatury. Jeśli mają one właściwości mrozoodporne to można stosować je także na zewnątrz.

Do ogrzewania podłogowego najlepiej zastosować zaprawy gipsowe. Zaprawy te nie nadają się do używania ani w pomieszczeniach wilgotnych, ani na zewnątrz budynku. Wchodzą one w interakcje chemiczne ze stalą, wobec czego należy zabezpieczyć wszystkie te elementy stalowe, które będą mieć z nią kontakt.

Zaprawę przygotowujemy w ten sposób, że suchą zaprawę wsypujemy do wody. Kupuje się ja najczęściej w workach o wadze 25 kg. Następnie przystępujemy do zamieszania jej za pomocą wiertarki elektrycznej, która jest zaopatrzona w mieszadło do zapraw. Natomiast składniki mają być mieszane tak długo, aż zostanie uzyskana jednolita konsystencja (czyli taka bez grudek). Dzięki temu wszystkie składniki chemiczne się rozpuszczą i wymieszają, co sprawi, że uzyskana w ten sposób masa skutecznie spełni swe zadanie. Po 5 minutach całą czynność powtarzamy. Mieszanka musi mieć bowiem odpowiednią konsystencję przed wylaniem na powierzchnię. W tym celu trzeba łączyć zaprawę z dokładnie taką ilością wody jaka podana jest na opakowaniu. Istotne jest także tempo mieszania masy. W momencie, kiedy będziemy robić to za szybko wówczas dojdzie do spienienia. Ostatecznie skutek będzie taki, że warstwa pod posadzką będzie mało wytrzymała. Aby pozbyć się pęcherzyków należy używać wałka kolczastego, lub też wałka siatkowego. Bez zachowania odpowiednich proporcji nie uzyskamy pożądanego efektu. Masę samopoziomującą możemy albo wylewać ręcznie, bezpośrednio z pojemnika, w którym ją rozrobiliśmy, albo przy pomocy maszyny do wylewania wylewek w momencie, gdy mamy znacznie większy zakres prac. Wylewanie masy rozpoczynamy od najbardziej oddalonego miejsca w interesującym nas pomieszczeniu. Za pomocą wylewki samopoziomującej uzupełniamy niewielkie nierówności i różnice w poziomie.

Zaprawy samopoziomujące często określane są mianem samorozlewnych, wyrównujących lub niwelujących. Zaprawa taka – jeśli dobrze ją przygotujemy – osiąga grubość 2-9 mm. Jeśli zostanie dobrze wykonana wówczas nie tylko nie podniesie poziomu podłogi, ale też ją wyrówna, wzmocni, a ponadto zmniejszy zużycie kleju do mocowania płytek, czy też wykładzin. Przy ustalaniu grubości zaprawy trzeba zwracać uwagę na informacje zamieszczone na opakowaniu. Wylewka nie może być ani cieńsza od minimalnej, ani też grubsza od maksymalnej, która jest podana przez producenta na opakowaniu.

Słabą stroną wylewki samopoziomującej jest to, że nie da się z niej uformować spadku np. w kierunku wpustu podłogowego do brodzika.

Podłoże, na którym kładziemy zaprawę musi być odpowiednio czyste i suche oraz szorstkie. Trzeba zwracać uwagę na to, by nie było ono zatłuszczone, czy też wilgotne. Trzeba też pozbyć się z podłoża pyłu i kurzu. W momencie kiedy wylewka jest już na podłodze należy zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia. Szkodzą jej zarówno przeciągi jak i promienie słoneczne, gdyż sprawiają one jej szybkie pękanie oraz wysychanie.

W przypadku dużych dziur oraz sporych ubytków w betonie trzeba podłogę wyrównać pierwotnie za pomocą zaprawy wyrównującej, a dopiero potem dać wylewkę. Ta sama się wypoziomuje, jeśli rozprowadzimy ją na powierzchni przy pomocy stalowej pacy bądź też łaty.

Można kłaść wylewkę na podłoże gdzie był użyty stary klej. Nie należy go usuwać, a jedynie wystarczy zagruntować powierzchnię i po zakończeniu takiej czynności położyć wylewkę.

Zanim położymy warstwę masy samopoziomującej trzeba zagruntować podłoże takim preparatem, które doprowadzi do zwiększenia przyczepności nowej warstwy oraz do wyrównania jego chłonności. Za sprawą gruntowania zaprawa nie będzie zbyt szybko wysychać i będzie lepiej się rozpływać.

W momencie kiedy wylewka jest źle położona trzeba ją skuć wraz z klejem i zacząć wszystko od początku, albo też usunąć mechanicznie słabą warstwę, natomiast resztę zagruntować i ułożyć płytki. Wylewka jest bardzo wytrzymała jeśli jest gruba na nie mniej niż 6 mm.

Przy ogrzewaniu podłogowym warto zastosować antyhydrytowe wylewki samopoziomujące. Cechują się one wysokim współczynnikiem przenikania ciepła i brakiem pęcherzy powietrza. Dzięki temu, że posiadają płynną konsystencję, mają naturalne właściwości samopoziomujące, co sprawia, że dają gładką powierzchnię idealną pod dalsze roboty wykończeniowe. Wylewka samopoziomująca jest rozwiązaniem w budownictwie, które bardzo ułatwia uzyskanie właściwego wyglądu nawierzchni. Jeśli jest dobrze zrobiona gwarantuje nam sukces w zakresie wykańczania podłogi. Aby tak się stało trzeba zwracać na opakowaniach uwagę na sugerowane proporcje w zakresie zaprawy i wody. I przestrzegać zasad wylewania, tak by nie powstawały na jej powierzchni bąble. Jeśli zbierze się nam powietrze wówczas trzeba będzie ponownie zmierzyć się z równaniem powierzchni podłogi.

W przypadku ogrzewania podłogowego dobre efekty daje także zastosowanie wylewki z jastrychu. Jej grubość, która jest mierzona od powierzchni izolacji do jego górnej powierzchni winna wynosić ok. 66 mm. Jastrych to inaczej posadzka bezspoinowa lub podkład pod podłogę. Ma najczęściej za zadanie doprowadzenie do wyrównania terenu zanim zostanie położony materiał wykończeniowy. Jastrychy czasami znajdują się na warstwie stropu, czy też na warstwie gruntującej, która jest używana w celu polepszenia przyczepności obydwu materiałów. Niekiedy są one ułożone na warstwie izolacji termicznej i noszą nazwę jastrychów pływających.

Wylewki cementowe stosowane do podłóg z ogrzewaniem podłogowym mają w swoim składzie plastyfikator. To kolejny ważny produkt w budownictwie, niezbędny przy podnoszeniu jakości podłogi. Może on występować jako proszek lub jako płyn. Jest on środkiem zmiękczającym, który sprawia, że zostaje zmniejszona ilość wody, co z kolei zwiększa wytrzymałość na wszelkie obciążenia i zmniejsza skurcz. Ma pozytywne znacznie na poprawę urabialności. Pomniejsza powstawanie wolnej wody w zaprawie, co znacznie ogranicza czas wiązania.

Wylewka cementowa nadaje się świetnie również do użycia w takim miejscu jak garaż. Jest on narażony na zawilgocenie i niskie temperatury (chyba, że jest ogrzewany). Jeśli mamy tam resztki starej zaprawy niszczymy ją przecinakiem oraz odbijamy młotem. Następnym krokiem jest zagruntowanie podłoża właściwą emulsją, która pozwoli wyrównać chłonność. Po zrobieniu wylewki trzeba odczekać 24 godziny i następnie można przystąpić do układania płytek na tak przygotowanej powierzchni. W trakcie tego procesu należy zadbać o to, by nie uległa zbytniemu wysuszeniu i spękaniu. Czasami trzeba ją przykryć folią.

Wylewka samopoziomująca jest bezcenna w procesie wykańczania podłóg. Jeśli dobrze dobierzemy rodzaj wylewki do naszych potrzeb to usprawni nam ona renowację podłoża.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wylewki / Posadzki / Parkiety
Podobne: Posadzka balkonowa: płytki, kamień czy drewno?, Posadzki epoksydowe, Ogrzewanie podłóg drewnianych, Podłoga pływająca, Wykładzina czy dywan
Słowa kluczowe: wylewka samopoziomująca, wylewki, posadzki, parkit, parkiety, panele,