×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wymagania cieplne stawiane ścianom

Wymagania cieplne stawiane ścianomŚciany zewnętrzne budynku pełnią przede wszystkim funkcję konstrukcyjną, ale dla mieszkańców domu ważniejsze są jej pozostałe funkcje, takie jak ochrona przed zimnem, opadami, wiatrem czy hałasem. Dlatego też baczną uwagę przy wyborze materiałów, z których ma być wybudowany dom, należy przykładać nie tylko do ich wytrzymałości, ale też izolacyjności cieplnej i akustycznej.Termoizolacyjność
Dla właścicieli domów ważną kwestią corocznych kosztów utrzymania domu jest przede wszystkim jego ogrzanie. W czasach gdy koszty zarówno gazu, prądu jaki i surowców opałowych rosną, bardzo istotną kwestią jest, aby nasz dom można było ogrzać jak najmniejszym kosztem. Ilość energii niezbędnej do ogrzania budynku w głównej mierze zależy od strat ciepła jakie generuje budynek. Jednak izolacyjność termiczna ścian to temat istotny nie tylko ze względu na przyszłe wydatki związane z ogrzewaniem, ale też ze względu na ochronę środowiska. Podczas spalania paliwa, które dostarcza energii na ogrzanie domu, do atmosfery dostają się trujące substancje.
O właściwościach termoizolacyjnych decyduje współczynnik przenikania ciepła danego materiału. Określa on ile ciepła znajdującego się wewnątrz ogrzanego pomieszczenia ucieknie przez ścianę w stronę zimniejszego otoczenia.
Im wyższy współczynnik przenikania ciepła, tym większe straty ciepła - im większe starty ciepła, tym więcej trzeba zużyć paliwa aby ogrzać dane pomieszczenie. Wraz ze wzrostem zużytej energii rosną koszty ogrzewania. Większe zużycie energii ma niekorzystny wpływ nie tylko na portfel, ale też na środowisko – w czasie wytwarzania energii na potrzeby ogrzania domostwa do środowiska dostają się bardzo niekorzystne substancje. W naszym szeroko pojętym interesie jest więc tak budować, aby zapotrzebowanie budynku na energię było jak najmniejsze.


Normy cieplne
W Polskim prawie maksymalny współczynnik przenikania ciepła Uk przegród zewnętrznych określony został po raz pierwszy w 1949 roku. Przyjęta wtedy wartość maksymalna od 1,3 do 1,7 W/(m2*K), uzależniona była od strefy, w której znajdował się budynek (obszar Polski podzielono wtedy na pięć stref klimatycznych). Na przestrzeni lat dopuszczalna wartość współczynnika przenikania ciepła systematycznie malała.
Dążąc do racjonalizacji ilości energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku, ustalano coraz bardziej rygorystyczne normy cieplne jakie musi spełniać budynek.
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami), określono dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła dla ścian. Zróżnicowano je pod względem przeznaczenia budynku (jednorodzinny, użyteczności publicznej, produkcyjny oraz zamieszkania zbiorowego) jak i pod względem rodzaju ściany oraz temperatury panującej w pomieszczeniu.

I tak dla budynków jednorodzinnych maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła Uk max dla ścian zewnętrznych wielowarstwowych wynosiła 0,30 W/(m2*K), a dla ścian zewnętrznych jednowarstwowych 0,50 W/(m2*K). Obie wartości dotyczyły ścian osłaniających pomieszczenia o temperaturze wewnętrznej wyższej niż 16 °C. Dla ścian pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 16 °C przyjęto wówczas jedną wartość Uk max = 0,80 W/(m2*K) – niezależnie od rodzaju ściany. W pomieszczeniach cieplejszych niż 16 °C maksymalny współczynnik dla ścian jednowarstwowych był większy niż współczynnik dla ścian z warstwą ocieplenia, ponieważ budując ścianę tylko z jednego materiału musiałaby ona być bardzo gruba, aby spełnić warunek taki sam jak ściana z termoizolacją. Z tego powodu wymagania dla ścian jednowarstwowych były mniej rygorystyczne.
Jednak dyrektywa unijna, która weszła w życie z początkiem 2009 roku zniosła to zróżnicowanie współczynnika w zależności od rodzaju przegrody. Dziś obowiązuje jedna wartość Uk max = 0,3 W/ (m2*K) zarówno dla ścian zewnętrznych wielowarstwowych jak i ścian zewnętrzych jednowarstwowych.

Nierzadko współcześnie budowane domy posiadają dużo mniejszy współczynnik przenikania ciepła niż dopuszczalny określony w normach. Ten pozytywny aspekt świadczy o świadomości inwestorów, którzy chcą budować nie tylko zgodnie z obowiązującymi normami, ale też budować ekologicznie, generując przyszłe oszczędności.


Dom energooszczędny i pasywny
Coraz częściej inwestorzy świadomi przyszłych kosztów utrzymania budynku oraz chcący chronić środowisko, wybierają projekty, w których współczynnik Uk jest dużo niższy od maksymalnego współczynnika przenikania ciepła określonego w przepisach.
Domy o bardzo niskich wartościach Uk to domy energooszczędne lub pasywne.
Budynki energooszczędne to takie, w których zalecana wartość współczynnika przenikania ciepła nie przekracza 0,20 W/(m2*K). Tak niską wartość uzyskuje się dzięki odpowiednio grubej warstwie ocieplenia. Przykładowo - w przypadku ściany dwuwarstwowej za minimum przyjmuje się 20 cm materiału termoizolacyjnego.
Jeszcze bardziej rygorystyczne wartości dotyczą tzw. budynków pasywnych. Dla nich wartość współczynnika przenikania ciepła nie powinna przekraczać 0,15 W/(m2*K). I choć koszt budowy takiego domu jest o około 30 % wyższy niż domu konwencjonalnego, to taka inwestycja jest bardzo opłacalna, ponieważ zapotrzebowanie domu pasywnego na energię to tylko 15 kWh/m2 w ciągu roku.
Dla porównania budynek energooszczędny na ogrzewanie potrzebuje około 60 kWh/m2 na rok, a dom tradycyjny zachowujący normowe wartości aż 120 kWh/m2 w ciągu roku. Łatwo więc zauważyć jak wielkie oszczędności można uzyskać budując tak, by ściany zewnętrzne posiadały jak najniższy współczynnik przenikania ciepła.

Mając na uwadze przyszłe oszczędności, a także chcąc chronić środowisko warto wybierać rozwiązania spełniające nie tylko podstawowe normy dla budynków określone w normach, ale skłaniać się ku rozwiązaniom energooszczędnym i pasywnym. Przecież dom buduje się na lata – niech więc nasz wybór będzie starannie przemyślany.autor: inż. Grzegorz Turmiński

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Termoizolacje
Podobne: Niepodpiwniczone domy, Wełna czy styropian, Izolacja poddasza, Okna pasywne, Bezspoinowe systemy ociepleń
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza,