×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wymiana okien

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy wymiana okien na szeroko rozpowszechnione obecnie okna z PVC lub nowoczesne okna drewniane jest uzasadniona jedynie modą i chęcią wymiany starego na nowe czy też niesie ze sobą jakieś wymierne korzyści.

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie należy prze wszystkim przyjrzeć się konstrukcji nowoczesnych okien i porównać ją z oknami zamontowanymi w naszym domu. Okna montowane w „starym systemie” to przeważnie kwatery składające się z dwóch skrzydeł okiennych zamykanych osobno, pomiędzy którymi znajduje się spora przestrzeń wypełniona powietrzem. Innym popularnym typem są okna, których skrzydła połączone są na stałe tworząc coś na kształt współczesnej szyby zespolonej. Pod względem wykonania mamy tu drewnianą konstrukcję pomalowaną farbami, przeważnie olejnymi, z szybami osadzonymi za pomocą kitu szklarskiego. Miejsca styku skrzydeł i ramy okna uszczelnione są najczęściej gąbką lub gumowymi uszczelkami.

Nowoczesne okna z PVC wykonane są z wielokomorowych profili z tworzywa sztucznego barwionego na żądany kolor. Wyposażone są w pojedyncze skrzydła, których styki uszczelnione są za pomocą gumowych uszczelek. W kwaterach wstawione są podwójne szyby, połączone ze sobą na stałe, z pustką wypełnioną gazem szlachetnym, na przykład kryptonem lub argonem. Występują również okna z szybami dwukomorowymi, szyba - pustka z gazem - szyba – pustka z gazem – szyba. Połączenia szyby i ramy okiennej izolowane jest specjalnymi uszczelkami. Podobnie zbudowane są nowoczesne okna drewniane. Zamiast PVC do konstrukcji ramy użyte jest odpowiednio przygotowane i zabezpieczone drewno.

Już samo porównanie konstrukcji „starych” i „nowych” okien pozwala nam wysnuć pewne wnioski. Przede wszystkim nowoczesne konstrukcje ze względu na zastosowanie rozwiązań takich jak szyby wielokomorowe, czy bardzo dobrej jakości uszczelki znacząco zwiększają izolacyjność termiczną i akustyczną okien. Wyeliminowanie konieczności stosowania podwójnych skrzydeł znacząco przyczyniło się do poprawienia komfortu otwierania i zamykania okien – ten kto w domu miał stare okna, ten wie jak ich skrzydła potrafiły się tłuc o siebie. Tłuc dosłownie i w przenośni. Uciążliwości tej nie doświadczali jedynie właściciele okien ze skrzydłami zespolonymi. Niezaprzeczalnym atutem nowoczesnych konstrukcji jest również ich duża sztywność oraz dokładność wykonania. Dokładnie spasowane okna łatwo się zamykają i otwierają nie blokując się i nie klinując. Ponadto nie wpadają one w drgania i nie wytwarzają nieprzyjemnych dźwięków pod wpływem przejeżdżających ciężkich samochodów, uderzeń wiatru lub huku wyładowań atmosferycznych. Stare okna ze źle dopasowanymi skrzydłami i pojedynczymi szybami miały tendencję do zachowywania się jak membrana pod wpływem wyżej opisanych czynników i straszyły lokatorów podczas burzy dźwiękami sugerującymi, że szyba lada moment może wypaść.

Nowoczesne okna posiadają jeszcze jedną cechę, która jest zarówno ich wadą jak i zaletą. Są mianowicie bardzo szczelne. Z jednej strony zapewnia to bardzo dobre parametry termoizolacyjne oraz dobą izolacyjność akustyczną, nie do przecenienia w przypadku mieszkania blisko ruchliwej ulicy. Z drugiej strony jednak szczelne okna zmniejszają znacznie wymianę powietrza w pomieszczeniu. W przypadku stosowania nowych okien konieczne jest zwrócenie uwagi na nieco częstsze wietrzenie niż to miało miejsce w przypadku okiem starej generacji.

Zastanawiając się nad wymianą okien należy przeanalizować czy nasze obecnie posiadane spełniają swoje podstawowe funkcje, czy są szczelne, ciepłe i czy izolują nas od warunków zewnętrznych. Warto również zbadać je pod względem stanu technicznego, sprawdzić solidność zamocowania skrzydeł, obejrzeć ramy pod względem występowania spróchniałych fragmentów, sprawdzić czy szyby są szczelnie i bezpiecznie osadzone. Jeśli wszystko jest w porządku takiego okna nie trzeba wymieniać. Jednak w przypadku okien montowanych 20 lub 30 lat temu sytuacja taka jest bardzo rzadką. Najczęstszą przypadłością starych okien jest rozpadanie się podmurszałych drewnianych ram, pęknięcia szyb i odpadanie kitu, problemy z zamykaniem i otwieraniem na skutek przyrostu warstwach farby przy kolejnych malowaniach.

Stając przed wyborem nowych okien mamy do czynienia z dużą gamą dostępnych modeli w wielu kolorach wykonanych z PVC, drewna czy aluminium. Do stosowania w budownictwie jednorodzinnymi i mieszkaniowym stosuje się PVC lub drewno.

Pod względem konstrukcyjnym okna drewniane od plastikowych w zasadzie różnią się tylko materiałem z którego wykonana jest rama. Zarówno okucia i rodzaje szyb stosowane do jednych i drugich są takie same. W jednych jak i w drugich mamy możliwość stosowani okien wyposażonych w funkcje mikrouchyłu czy otwierania rozwieralno uchylnego, szyb wielowarstwowych ze szprosami lub bez oraz specjalnych okien antywłamaniowych.

Okna plastikowe są łatwiejsze w utrzymaniu. Ich gładka powierzchnia utrudnia osiadanie zabrudzeń i jest łatwo zmywalna. Z kolei okna drewniane ze względu na chropowatą powierzchnię są nieco bardziej kłopotliwe w czyszczeniu jeśli są w jasnych kolorach. Z czasem okna drewniane będą wymagały drobnych napraw lakieru lub ponownego odmalowania. Proszę tu w żadnym wypadku nie porównywać nowoczesnych drewnianych okien do tych z minionego ustroju. Obecnie stosowane lakiery są o wiele lepszej jakości niż stosowana kiedyś wyłącznie farba olejna. Okna drewniane są o wiele bardziej eleganckie. Ich zastosowanie może być podyktowane chęcią nawiązania do stylistyki elewacji lub wnętrza. Panuje powszechne przekonanie, że okna drewniane są droższe do plastikowych, co nie zawsze jednak ma miejsce. Podobnie jak w przypadku innych dużych zakupów należy sprawdzić cenę u kilku producentów i porównać parametry proponowanych przez nich okien.

Wybierając okna czy to drewniane czy to plastikowe należy zwrócić uwagę na to, czy są one wyposażone w wywietrzniki. Poprzez odpowiednie ustawienie wielkości otworu wywietrznika możemy regulować wymianę powietrza z otoczeniem. Pozwoli to utrzymać w pomieszczeniu odpowiedni, komfortowy mikroklimat. Większość okien wyposażona jest również w funkcję mikrouchyłu. Pozwala ona na nieznaczne uchylenie okna w celu zwiększenia wymiany powietrza. Jedną z niepolecanych praktyk jest nacinanie uszczelek, lub rozszczelnianie okien na okuciach w celu zapewnienia lepszej wentylacji. Odbywa się to znacznym pogorszeniem właściwości akustycznych okna (fabrycznie montowane wywietrzniki nie pogarszają ich) oraz rozszczelnieniem okna, co z kolei skutkuje nawiewaniem zimnego powietrza i przedostawaniem się wilgoci do pomieszczenia.

W większości przypadków najlepszym wyborem będą okna za szybą jednokomorową. Zapewnia ona dobry współczynnik izolacji zarówno termicznej jak i akustycznej. W przypadku gdy z jakiś przyczyn zależy nam na lepszych parametrach można uzbroić okna w szyby dwukomorowe, specjale szyby o podwyższonej izolacyjności akustycznej oraz szyby antywłamaniowe. Niezależnie od wybranego rozwiązania na pewno poczujemy wyraźną różnicę i wzrost komfortu użytkowania okien jak i samych pomieszczeń po wymianie starych okien na nowe.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Szklarstwo
Podobne: Wykończenie ścian kuchennych cz. II, Bezpieczne okna, Lustro w łazience, Oszczędność w oknach
Słowa kluczowe: szklarz, okna, szyby, szkło,