×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wymiana pokrycia dachowego

Pokrycie dachu to element wystawiony na permanentne działanie czynników atmosferycznych, co sprawia, że z czasem jego parametry ulegają pogorszeniu. Na blachodachówce mogą pojawić się ogniska korozji, dachówka ceramiczna może ulec obluzowaniu lub pęknąć, a gont bitumiczny może się rozkleić. Inną przyczyną wymiany pokrycia jest chęć poprawy estetyki dachu pokrytego zwykłą papą lub wymiany blachodachówki na prawdziwą dachówkę.

W razie konieczności naprawy pokrycia najczęściej wystarczy wymiana tylko uszkodzonych elementów. W przypadku blachodachówki należy odkręcić i wymienić cały arkusz. Problem może pojawić się gdy blacha jest bardzo stara i jej kolor nieco wyblakł przez co różni się od nowego arkusza.

Uszkodzone dachówki również wymienia się pojedynczo. Podobnie jak w przypadku płytek ceramicznych, należy zachować na zapas dachówki z serii zamontowanej na dachu. Dzięki temu nie ryzykujemy, że wzór, który mamy na dachu przestanie być dostępny lub będzie znacząco odbiegał kolorystycznie. Dachówka może nieco zmienić barwę pod wpływem działania czynników atmosferycznych, więc przy wymianie starych elementów na nowe należy się liczyć z różnicami w odcieniach. Aby temu zaradzić można w eksponowanych miejscach wymienić uszkodzone dachówki zastępując je elementami z mniej widocznych części dachu, w których miejsce wstawiamy nowe dachówki.

Gonty i dachówki bitumiczne można naprawiać miejscowo za pomocą środków chemicznych w postaci mas i klejów, lub wycinając uszkodzone fragmenty i zastępując je nowymi.

Czasem jednak pokrycie jest zniszczone do tego stopnia, że miejscowe naprawy nie mają sensu i trzeba wymienić je w całości. Warto pamiętać, że taka operacja to doskonała okazja do sprawdzenia stanu technicznego izolacji i więźby dachowej oraz dokonania niezbędnych napraw. Przebieg prac związanych z wymianą pokrycia zależy od tego czy nowe będzie wykonane z tego samego materiału czy zastąpione innym.

Jeśli planujemy pokryć dach z papy na deskowaniu pełnym blachą, to wystarczy ją przykręcić do już istniejącej konstrukcji. Położenie dachówki wymaga już z kolei wykonania rusztu z łat i kontrłat. Planując wymianę pokrycia na dachówkę należy skonsultować się z konstruktorem, który oceni czy nasza więźba będzie w stanie przenieść większe obciążenie i czy dach ma odpowiednie spadki. Dla naświetlenia skali problemu podam, że 1m² blachy dachowej waży maksymalnie do 6 kg, papy czy dachówki bitumicznej kilkanaście a dachówki ceramicznej kilkadziesiąt kilogramów. Należy również zasięgnąć opinii czy dotychczasowe warstwy dachowe, membrana paroprzepuszczalna, ocieplenie, pustka wentylacyjna, będą spełniać swoją funkcję pod innym materiałem.

Ważny jest również spadek dachu. Może on być tym mniejszy im szczelniejsze jest pokrycie. Na dachy płaskie nadaje się blacha i dachówki bitumiczne. Są one wystarczająco szczelne aby wytrzymać zaleganie warstwy topniejącego śniegu i intensywne opady, którym towarzyszy mocny wiatr popychający nieraz wodę w kierunku przeciwnym do spadku. Materiały te można również z powodzeniem montować na bardzo stromych dachach, na przykład mansardowych oraz obudowywać nimi lukarny.

Na dachy o nachyleniu od 30° do 45 ° doskonale nadaje się dachówka ceramiczna. W takich warunkach jest ona bardzo czelnym pokryciem. Przy mniejszych nachyleniach problemem byłby zalegający śnieg i watr zacinający przeciwnie do kierunku zakładu, wciskający tym samym wodę pod pokrycie. Z kolei przy większych nachyleniach każda dachówka, między innymi ze względów bezpieczeństwa, musiałby być mocowana do łat za pomocą specjalnych uchwytów.

Wszelkie prace związane z naprawią i wymianą pokrycia na dachu należy przeprowadzać w okresie pewnej pogody, najlepiej latem. Podczas przeglądu konstrukcji i warstw dachowych może okazać się, że niektóre elementy wymagają wymiany, co wydłuży czas prac na dachu. Warto mieć przygotowany zapas foli budowlanej, który w razie nagłego załamania pogody, pozwoli na osłonięcie fragmentów dachu pozbawionych przekrycia. W okresie niepewnej pogody prace należy prowadzić etapami i unikać zdejmowania starego pokrycia z całej połaci dachu naraz.

Wymiana pokrycia będzie wiązała się również z wymianą niektórych obróbek blacharskich i być może orynnowania. Może się tak okazać gdy zmieniamy jeden materiał na inny, na przykład blachę na dachówkę. Z tego powodu warto wcześniej dobrze omówić całość prac z wykonawcą i konstruktorem lub architektem. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu i przygotowaniu się do prac, unikniemy niespodzianek i poszukiwani rozwiązań pod presją terminu i pogody. Ułatwi to również zamawianie i gromadzenia materiałów, które będąc od razu pod ręką przyczynią się do sprawnej realizacji zadania.

Podejmując decyzję o wyborze nowego pokrycia dachowego warto dobrze się zastanowić i zasięgnąć opinii architekta. Może się bowiem okazać, że dachówka którą planujemy położyć zaburzy proporcje lub wpłynie negatywnie na wygląda dachu, który przestanie korespondować z elewacją lub stylem domu. Podobnie w przypadku wyboru blachy lub pokryć bitumicznych.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachówki, Blachy faliste, Inne pokrycia dachowe
Podobne: Mech na dachu, Naturalne pokrycia dachowe, Kształt dachówek, Parametry techniczne dachówek, Obróbka komina
Słowa kluczowe: dachówka, dach, blachodachówka, gont, papy, budowlane, wymiana pokrycia, naprawa pokrycia, dachówki, gonty, papa, blachodachówka