×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wymieniamy grzejniki c.o.

naszmajster.plGrzejniki centralnego ogrzewania są najbardziej rzucającymi się w oczy elementami układu grzewczego toteż najczęstszą przyczyną ich wymiany są powody estetyczne. Znacznie rzadziej przyczyną wymiany grzejników jest ich nieszczelność, którą nieraz łatwiej jest uszczelnić niż wymieniać, szczególnie gdy dotyczy to nieszczelności zaworów.

Decydując się na wymianę grzejników c.o. powinniśmy przede wszystkim określić podstawowe cele takiej operacji – czy zależy nam na wymianie ze względów tylko estetycznych, czy chcemy także poprawić w ten sposób parametry grzewcze całego układu, czy też wymieniamy je w związku z wymianą całego systemu: piec, orurowanie, zawory i termoregulatory, grzejniki. Jeśli decydujemy się na wymianę grzejnika w związku z niedogrzaniem pomieszczenia, to warto poprosić fachowca o odpowiednie wyliczenie mocy grzejnika, która zależy m.in.: od mocy pieca, odległości między piecem a grzejnikiem, powierzchni pomieszczenia, usytuowania grzejnika. Prawidłowo dobrany grzejnik powinien więc nie tylko zapewnić utrzymanie w pomieszczeniu stałej i odpowiedniej temperatury, ale także umożliwić jej regulację, a także umożliwiać łatwe utrzymanie go w czystości. Musi też być dostosowany do rodzaju i sposobu podłączenia istniejących rur (podłączenie dolne, czy boczne), jeśli w trakcie remontu nie zamierzamy ich wymieniać. W wielu wypadkach niebagatelną rolę odgrywa też cena nowego grzejnika.

Obecnie najczęściej stosowane są grzejniki płytowe produkowane w szerokim asortymencie i wymiarach. Sprzedawane są najczęściej w kompletach zawierających także uchwyty mocujące, odpowietrznik i zaślepkę. Grzejniki płytowe produkowane są jako: jedno, dwu i trzypłytowe, przy czym jednopłytowe należy dobierać tak, by były dostosowane do układu rur zasilających, zaś dwu i trzypłytowe produkuje się tak, że można je przyłączać zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Produkowane są także grzejniki płytowe z podłączeniem dolnym przy zakupie których należy zwracać baczna uwagę na to, czy króćce zasilający i powrotny są tej samej kolejności, co wyprowadzone z podłogi rury.

Grzejniki żeberkowe montowane są zazwyczaj wówczas, gdy wymieniamy tylko same grzejniki, nie zmieniając układu rur i zależy nam na grzejnikach mających ten sam rozstaw otworów przyłączeniowych. Tym bardziej, że takie grzejniki mogą być łączone w zestawy o wymaganej ilości żeberek i standardowo są dostosowane do podłączeń bocznych z obu stron (4 króćce przyłączeniowe – wykorzystuje się je zazwyczaj w ten sposób, że dwa boczne króćce wykorzystane są do podłączenia, w drugi górny króciec montuje się odpowietrznik, a drugi dolny króciec się zaślepia). Grzejniki takie można też zastosować do podłączeń dolnych, gdy zasilanie poprowadzone jest rurami elastycznymi w podłodze, ale wymaga to zastosowania specjalnego zestawu przyłączeniowego, który w eksploatacji nie wygląda zbyt estetycznie.

Obecnie każdy nowo montowany grzejnik powinien zawierać w komplecie: zawór grzejnikowy z termoregulacją, montowany na zasilaniu, zawór odcinający, montowany na powrocie (zastosowanie tych zaworów pozwoli w przyszłości kolejną wymianę kaloryfera bez konieczności spuszczania wody z całego układu grzewczego) oraz odpowietrznik (ręczny lub automatyczny). Oczywiście wszystkie te elementy musza być dostosowane do wymiarów końcówek przyłączeniowych grzejnika oraz rozmiaru i rodzaju rur.
W zależności od przebiegu rur całej instalacji oraz rodzaju grzejnika można je montować jako: boczne jednostronne, boczne krzyżowe, dolne bezpośrednie i dolne pośrednie.

Remont rurek
Remontując system instalacji centralnego ogrzewania staniemy przed dylematem przerabiać, czy nie przerabiać instalację rurową. W przypadku remontu w mieszkaniu w bloku, w którym centralne ogrzewanie podłączone jest do miejskiej sieci ciepłowniczej, w zasadzie nie mamy wyboru, gdyż musimy dostosować się do układu pionów zasilających i powrotowych w całej klatce. Co najwyżej możemy skracać lub wydłużać rury przyłączeniowe zmieniając miejsce lokalizacji grzejnika.
Zupełnie inne możliwości mamy w przypadku domów jednorodzinnych lub w mieszkaniach, w starych kamienicach, gdzie zastosowane jest tzw. ogrzewanie etażowe. W tym wypadku, szczególnie, gdy zdecydowaliśmy się na wymianę pieca grzewczego, warto rozważyć wymianę całej sieci i zastanowić się nad sposobem rozprowadzania ciepła rurami, np.:
- wymiana rur stalowych na miedziane,
- wymiana tylko rur stalowych na nowe o lepszym przepływie,
- zastosowanie rozprowadzenia rozdzielaczowego i poprowadzenie zasilania grzejników elastycznymi rurami w podłodze.
W jednym przypadku będziemy musieli pogodzić się z drobnym przewiercaniem ścian, jeśli okaże się, że nie można poprowadzić rur przed dotychczasowe otwory. W drugim czeka nas rozkuwanie podłogi i to po uprzednim przekonaniu się, że wylewka betonowa pod podłogą jest na tyle grupa, by pokryć pełną grubość rurek wraz z otuliną izolująca, gdyż obecne przepisy wymagają, by grubość izolacji termicznej w posadzce wynosiła co najmniej 6 mm, lub decydujemy się na wykonanie wylewki na całej podłodze od nowa.
W jednym i drugim wypadku należy pamiętać o zostawieniu odpowiedniego miejsca na kompensację wydłużeń termicznych ruch w okresie grzewczym. Szczególnie dotyczy to rur wykonanych z tworzyw sztucznych, których wydłużalność jest znacznie większa niż rur metalowych.
Aby uniknąć kłopotów z układaniem podłogi wokół wyprowadzonych z posadzki rurek końcowe ich odcinki można wprowadzić w ścianę.

Po zainstalowaniu grzejnika należy przeprowadzić jego regulację, gdyż może się okazać, że pomieszczenia najbardziej oddalone od kotła są w czasie zimy niedogrzane. Praktycznym sposobem regulacji jest takie zdławienie przepływu zaworem grzejnikowym, by różnica temperatur na wejściu i na wyjściu z grzejnika nie przekraczała 15 – 20oC. Regulacji takiej dokonuje się, po zdjęciu z zaworu głowicy termostatycznej, zmieniając nastawy przy użyciu klucza lub wkrętaka. Po dwukrotnym sprawdzeniu w pewnych odstępach czasu, czy podana różnica temperatur utrzymuje się, możemy z powrotem nakręcić głowice na zawór. Natomiast bieżącą regulację temperatury grzejnika zapewnia posługiwanie się pokrętłem głowicy termostatycznej, w które obecnie wyposażone są wszystkie grzejniki.


autor : Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Materiał na podłogę ogrzewaną, Dom pasywny, Ogrzewanie ścienne, Kable grzejne, Ogrzewanie gazowe
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,