×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wymiennik gruntowy

Komfortowe i bezpieczne warunki mieszkania w domu zapewnia wiele jego elementów. Jednym z najważniejszych, wpływającym także na zdrowie, jest odpowiednia wentylacja. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań, jest montowanie systemów GWC, czyli gruntowych wymienników. Jest to urządzenie, które służy do wspomagania wentylacji budynków, zwiększa komfort cieplny poprzez ujednolicenie dostarczanego do budynku powietrza. Gwarantują one, że w pomieszczeniach zawsze będzie pod dostatkiem świeżego i higienicznie czystego powietrza. Dzięki znajdującym się w rurach antybakteryjnym warstwom, jest ono czyste i pozbawione szkodliwych drobnoustrojów. Montaż tego rodzaju systemu nie tylko poprawia atmosferę w domu, ale także ją ociepla, dzięki czemu zyskujemy znaczne oszczędności w ogrzewaniu w miesiącach zimowych, sięgające nawet 30%. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu dużej pojemności cieplnej gruntów, dzięki której można zmniejszyć wahania temperatury powietrza dostarczanego do budynku (w stosunku do tego, które pobierane jest bezpośrednio z atmosfery).

Gruntowy wymiennik ciepła zazwyczaj składa się z systemu połączonych ze sobą rur. Cała konstrukcja znajduje się na głębokości 1,5 m. Na tym poziomie ułożone jest także złoże żwirowe, stosowane w drugim, żwirowym rodzaju wymiennika. Bezpośrednio przez tę warstwę przemieszcza się powietrze zasysane przez czerpnie. To drugie rozwiązanie stosowane jest znacznie rzadziej, ze względu na zbyt duże opory przepływu i możliwość pojawienia się wewnątrz budynku nieprzyjemnych zapachów.

Urządzenie to, by ogrzać pomieszczania zimą, pobiera ciepło z gruntu. Musi być więc zakopane na głębokości, która odizoluje je od wierzchniej zmarzniętej w zimie warstwy gleby. Od głębokości, na jakiej umieścimy instalację, zależy sposób pracy pompy ciepła. By była ona oszczędna, powinno się ulokować wymiennik w takim miejscu, w którym zapewniona jest stała temperatura otoczenia, bez względu na zmiany pogody. W naszych warunkach klimatycznych, takie urządzenie powinno być zakopane na głębokości nie mniejszej niż 1,5 m. Panuje tam stała temperatura około 4-70°C.

W gruntowym wymienniku ciepła wykorzystuje się dużą pojemność cieplną gruntu, która pozwala na zmniejszenie wahań temperatury powietrza dostarczanego do budynku. Powietrze, które zostanie wprowadzone z zewnątrz do takiej komory, może zimą ogrzać się nawet o kilkanaście stopni. Zostaje ono pobrane przez czerpnię powietrza umieszczoną zazwyczaj w ogrodzie i przechodzi przez wymiennik ciepła, gdzie zostaje ogrzane. Natomiast latem, powietrze zostaje schłodzone, dzięki czemu uzyskać możemy doskonały system wentylacyjny. Taki wymiennik ciepła można więc wykorzystywać jako sposób na wentylację, docieplenie lub ochłodzenie pomieszczeń mieszkalnych. Instalacje taką wykorzystuje się do wstępnego ogrzewania (latem) lub chłodzenia (w zimie) powietrza, które jest wprowadzane do budynku. Najczęściej gruntowy wymiennik ciepła łączy się z wentylacją mechaniczną budynku i rekuperatorem, czyli z urządzeniem stosowanym w systemach wentylacji, umożliwiającym odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku. Instalacja ta ewentualnie może łączyć się także z wentylacją grawitacyjną wspomaganą kominem słonecznym.

System gruntowego wymiennika ciepła można zrobić samodzielnie. Najprostszą w wykonaniu instalacją jest ta składająca się z rury PVC lub kamionkowej o długości 30 – 50 m, układanej pod ziemią, której zakończenie stanowi czerpnia wyposażona w podwójną siatkę zabezpieczającą przed insektami i gryzoniami. Jej minimalna średnica powinna być równa lub większa od średnicy króćca montażowego centrali wentylacyjnej. Jeśli zastosujemy rurę o przekroju większym niż króćce montażowe, spowoduje to wolniejszy przepływ powietrza przez cały system, a co się z tym wiąże, nieznacznie zwiększy się jego sprawność. W praktyce oznacza to, że powietrze zimą będzie się lepiej ogrzewało zimą, a latem mocniej schładzało.

Omawiany wymiennik rurowy można wykonać w trzech wersjach ułożenia. Pierwszym z nich jest wersja prosta. Rura po wyjściu z budynku ułożona jest w linii prostej, biegnie bezpośrednio w kierunku czerpni. Zachowuje ona niewielki spadek, przy czym im dalej od domu, tym głębokość, na której się znajduje jest większa. Taki układ umożliwia odpływ ewentualnych skroplin. Największą zaletą tego rozwiązania jest niski koszt wymiennika, niskie opory własne wymiennika. Układ taki umożliwia bezproblemowe wyczyszczenie systemu w przypadku jego zanieczyszczenia lub zalania wymiennika. Jednak do wykonania takiej instalacji konieczna jest stosunkowo duża działka, która umożliwia ułożenie około 30 – 40 m rur w linii prostej.

Drugim rodzajem instalacji, jest wersja łamana. W tym przypadku rura wymiennika jest załamana w jednym lub dwóch miejscach, przyjmując na działce kształt litery „U” lub „S”. Takie rozwiązanie umożliwia ułożenie stosunkowo długiego wymiennika nawet na niewielkiej działce. Do tego rodzaju instalacji zaleca się stosowanie kolan 33 lub 45 stopniowych. Ich opory są wielokrotnie mniejsze niż kolan 90-stopniowych. Ten ostatni rodzaj powinno stosować się jedynie w ostateczności, gdy np. brakuje miejsca na działce.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego systemu, także ten charakteryzuje się niskim kosztem, a także stosunkowo niskim oporem własnym wymiennika, pod warunkiem, że zastosowano kolana 45 stopni. Taki system daje także możliwość umieszczenia wymiennika nawet na niewielkiej działce. Nie ma także większych problemów z czyszczeniem instalacji, w przypadku zanieczyszczenia lub zalania wymiennika.

Koszt wersji łamanej jest nieco wyższy niż wersji prostej, a jego podwyższenie wynika z konieczności zakupu dodatkowych kolan. Nieco wyższe są także opory własne wymiennika, a, w przypadku konieczności stosowania kolan 90 stopni, istnieje również ryzyko znacznego zwiększenia oporów.

Trzecim rodzajem jest wersja wielorurowa. W przypadku tego systemu, rura wymiennika wychodząca z budynku rozdziela się na kilka równolegle biegnących przewodów, które następnie zbiegają się ponownie i łączą ze sobą tuż przed czerpnią ziemną. Odległość między równoległymi rurami nie powinna być mniejsza niż 80 cm. Zapewnia to równomierną wymianę ciepła. Ułożenie rur równoległych zbyt blisko siebie może spowodować, wzajemne oddziaływanie ich ciepła na siebie, co w efekcie może doprowadzić do zmniejszenia skuteczności wymiennika.

Przy tego typu wymienniku, nie należy zmniejszać średnic stosowanych rur w momencie ich rozdzielania. Może to doprowadzić do znacznego wzrostu oporów wewnętrznych wymiennika, a nawet uniemożliwić korzystanie z niego. Do takiego systemu należy wykorzystywać rury jednej średnicy, dobranej optymalnie do zastosowanego rekuperatora.

Innym rodzajem takiego systemu jest gruntowy wymiennik ciepła oparty na złożu żwirowym, który oprócz funkcji, które spełnia rurowy system, stanowi także doskonały filtr dla powietrza wchodzącego do budynku. Tego rodzaju instalacja charakteryzuje się dużo większą sprawnością, nie ma tu także niebezpieczeństwa dostania się do wnętrza gryzoni lub owadów. Jednak system ten ma jedną, bardzo poważną wadę, wynikającą z tego, że złoże żwirowe nie może pracować przez cały czas. Dlatego też tryb pracy należy podzielić zazwyczaj na 12-godzinne korzystanie z gruntowego wymiennika ciepła oraz 12-godzinną „odnowę” złoża żwirowego. Polega ono na ponownym uzyskaniu przez złoże temperatury otaczającej je ziemi.

Prawidłowo wykonana instalacja daje korzyści tak latem, jak i zimą. Jeśli wyposażymy ją we wkład letni, w ciepłych miesiącach do pomieszczeń będzie dostarczane powietrze ochłodzone, o około 5 – 100°C w stosunku do powietrza zewnętrznego. Natomiast zimą, dzięki układowi z rekuperatorem, powietrze dochodzące do centrali jest wstępnie ogrzane co zapobiega m.in. szronieniu wymiennika.

Urządzenie to powinno pracować jednak jedynie wtedy, gdy na zewnątrz jest gorąco lub bardzo zimno. W okresach przejściowych należy je wyłączać, a powietrze zewnętrzne do wentylacji pobierać z czerpni, która umieszczona jest na ścianie budynku.

Montując system wymiennika gruntowego należy także zwrócić uwagę na dokładne obliczenie oporów instalacji. Najczęściej konieczne jest wzmocnienie nawiewu instalacji przez zastosowanie dodatkowego wentylatora wspomagającego pracę standardowego urządzenia centrali wentylacyjnej. Jest to konieczne, by zniwelować opory powietrzne powstające wewnątrz wymiennika gruntowego.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania, Klimatyzacja / Wentylacja
Podobne: Ogrzewana płyta fundamentowa, Kaloryfery kontra ogrzewanie podłogowe, Grzejnikowe ABC, Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. II, Kable grzejne
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła, wspomaganie ogrzewania