×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Wyspa kuchenna

Projektując i urządzając kuchnię bardzo często sięgamy po rozwiązania, które pozwolą nam uczynić pomieszczenie bardziej funkcjonalne, użyteczne i przestronne. Jednym z takich rozwiązań, cieszących się coraz większą popularnością zarówno w kuchniach przestronnych, jak i małych, jest wyspa. Jest to nic innego, jak wolno stojące stanowisko pracy, które nie jest związane z ciągiem zabudowy przy ścianie. Może stać się nią płyta kuchenna obudowana blatem, zlewozmywak, lub też sam blat roboczy umieszczony na stelażu albo wbudowany w szafki.

Jej podstawową zaletą jest to, iż pracując przy niej, czy też spożywając posiłki, nie patrzymy na ścianą lecz mamy przed sobą przestrzeń – kuchni, salonu lub jadalni. Rozwiązania takie sprzyjają przede wszystkim lepszemu kontaktowi z domownikami. Dzięki temu, że do stanowiska pracy ma dostęp więcej osób, można usprawnić wiele czynności kuchennych, jak choćby przygotowywanie kanapek czy krojenie sałatki. Przez wielu natomiast jest uważana za symbol nowoczesnego wystroju. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku kuchni połączonych ze salonem, oddzielając te dwa pomieszczenia przy zachowaniu spójności wystroju.

Wyspa kuchenna jest szczególnie dobrym rozwiązaniem, gdy dysponujemy małą powierzchnią w kuchni. Dzięki niej zyskujemy stół. Może służyć zarówno jako miejsce do spożywania posiłków, jak również jako dodatkowy schowek na garnki, talerze, sztućce i inne urządzenia, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania współczesnej kuchni.

Jednak tego rodzaju rozwiązanie służy nie tylko jako miejsce do spożywania, czy przygotowywania prostych posiłków. Równie dobrze możemy w niej umieścić zlewozmywak, kuchenkę, płytę grzejną i niemal każdy sprzęt kuchenny. W takim przypadku niezbędne jest jednak doprowadzenie do niej mediów takich jak gaz, woda czy elektryczność. W taki sposób uzyskujemy zintegrowane centrum do gotowania.

W zależności od miejsca, jakim dysponujemy, możemy budować w naszej kuchni wyspy różnego rodzaju. Począwszy do prostych, niewielkich konstrukcji, aż po różnokształtne, wielopoziomowe wyspy. Jej wysokość może być taka sama jak wysokość pozostałych mebli. Jeśli jednak będzie ona służyła głównie jako stół, może być nieco wyższa. Doskonałym rozwiązaniem będzie ustawienie przy niej kilku barowych krzeseł i tym sposobem pozyskamy w kuchni niewielki barek.

Projektanci mebli, wychodząc naprzeciw wymaganiom i potrzebom klientów, wprowadzili na rynek mobilne rozwiązania, polegające na wyposażeniu wyspy kuchenne w kółka. Takie rozwiązania pozwalają na różnorakie wykorzystanie tego mebla. Może ono z powodzeniem pełnić funkcje stołu, dodatkowej pojemnej szafki, a jednocześnie, dzięki kółkom, może zostać w każdym momencie przestawiona w inne miejsce, a nawet usunięta z pomieszczenia. Jednak takie rozwiązania nie pozwalają na montowanie w nich urządzeń.

 

Wyspę kuchenną możemy zaprojektować praktycznie do każdej kuchni. Niezależnie od stylu w jakim urządzamy to pomieszczenie, możemy zaprojektować także ten jej element. Może być utrzymana zarówno w konwencji reszty mebli i stanowić ich integralną część, ale także może stanowić ich kontrast i w ten sposób ożywić całe wnętrze.

Zanim jednak przystąpimy do instalowania tego rodzaju mebli w naszej kuchni, warto jest rozpatrzyć kilka kwestii, by nie utrudnić sobie pracy i korzystania z tego pomieszczenia. Pierwszym problemem jest jego wielkość. Jeśli nasza kuchnia jest zbyt mała, wprowadzenie do niej zbyt dużej wyspy sprawi, że stanie się ona niefunkcjonalna.

Bardzo dobrym posunięciem jest prześledzenie także przyzwyczajeń rodzinnych, by przekonać się jaką funkcję ma ona pełnić. Ustalając jej wielkość i ustawienie zwraca się szczególna uwagę na to, by nie utrudniała korzystania z kuchni ani nie zakłócała komunikacji między nią a innymi pomieszczeniami.

Jednak by móc się cieszyć z takiego wystroju, niezbędne jest posiadania pomieszczenia o odpowiednich wymiarach. Takie rozwiązania wymagają większego metrażu niż przy typowym, ustawionym pod ścianami ciągu kuchennym. Rozwiązaniem tego problemu jest połączenie pomieszczenia z jadalnią i salonem we wspólną, otwartą przestrzeń dzienną.

By można było urządzić kuchnię z wyspą kuchenną, trzeba zarezerwować na nią od 15 do 25m2. Ilość potrzebnego miejsca uzależniona jest od wielkości zabudowy wyspowej, a także od rozmieszczenia pozostałych elementów wyposażenia. By móc swobodnie poruszać się po kuchni, szerokość obejścia wokół wyspy powinna wynosić od 90 do 110-120 cm. Jeszcze więcej miejsca trzeba zostawić w przypadku, gdy sąsiaduje ona z ciągiem roboczym. Takie rozwiązanie sprawi, że nawet przy otartych drzwiczkach szafek kuchennych lub wysuniętych szufladach będziemy mogli poruszać się swobodnie. Planując rozmieszczenie wyspy kuchennej nie można zapomnieć także o tzw. trójkącie roboczym, czyli odległości między lodówką, zlewem i kuchenką. Ruch wokół wyspy nie powinien zakłócać tych głównych połączeń.

Wykonując tego rodzaju instalacje w kuchni, nie będziemy mieć większych problemów z wyposażeniem jej w urządzenia AGD. Większość z nich nadaje się do „współpracy” z wyspą. Jedynym wyjątkiem jest okap. Typowe modele montuje się do ściany. Natomiast nad wyspę potrzebny jest specjalny, wyspowy okap, który mocuje się do sufitu.

Specjaliści polecają, by do wysp kuchennych stosować sprzęty montowane w blatach. Jeśli chcemy zainstalować kuchenkę, możemy wybrać płytę gazową, najlepiej z chowanymi pokrętłami, które zapobiegają przypadkowemu zgaszeniu płomienia, lub też płytę elektryczną albo bardziej ekonomiczną indukcyjną, wyposażoną w płaską, gładką, łatwą w utrzymaniu czystości powierzchnią.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie płyty domino, której szerokość wynosi zaledwie 30 cm, a które mogą być zasilanie zarówno gazem jak i prądem. Mogą być wyposażone w dwa palniki lub pola grzejne, ale dostępne są także modele, których całą powierzchnię zajmuje grill.

Jeśli wyspa kuchenna ma służyć przede wszystkim jako powierzchnia do przygotowywania posiłków, dobrze jest wyposażyć ją także w pomocniczy zlewozmywak. Może to być nawet najprostszy model, wyposażony w jedną komorę i ewentualnie niewielkich rozmiarów ociekacz. Dużym ułatwieniem będzie także podblatowa chłodziarka z szufladami.

Nie jest natomiast wskazane montowanie w tych rejonach kuchni sprzętów, które obsługuje się wygodniej, gdy są umieszczone wyżej, takiej jak piekarnik, czy kuchenka mikrofalowa, a także wysokich urządzeń, czyli np. chłodziarko-zamrażarki. Z reguły nie wyposaża się ich także w duże zlewozmywaki i zmywarki. Całą taką sferę związaną z utrzymaniem czystości najlepiej jest zaplanować nieco dalej od tego rejonu, który oblegany jest przez domowników, a czasem także gości.Na wyposażenie kuchni w wyspę najlepiej jest zdecydować się jeszcze na etapie budowy domu. Wtedy unikniemy wielu problemów związanych z podłączeniem wody, elektryczności i systemu odprowadzania ścieków. Oczywiście możemy wykonać taką inwestycję także przy okazji remontu, jednak wiąże się to z poważnymi pracami, kuciem i zmianą wysokości podłogi.

Zanim więc przystąpimy do demolowania kuchni lub wydawania pieniędzy na dodatkowe instalacje, zastanówmy się, czy takie rozwiązanie jest nam potrzebne. Jeśli nie lubimy gotować i robimy tę czynność niemal w ukryciu, to wyspa kuchenna nie jest dla nas. Odwraca nas ona bowiem od ściany i zwraca w kierunku domowników, a dodatkowo, znajdujemy są na samym środku pomieszczenia, w centrum uwagi.

Planując wykonanie takiej instalacji w kuchni, starannie należy przemyśleć także jej wygląd, co ma zasłonić, a co odsłonić. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie jej z niskim murkiem, ażurową ścianką lub półkami, ale można ją także pozostawić niedobudowaną.

Jeśli dysponujemy kuchnią otwartą, musimy pamiętać, że w takim przypadku wyspa należy do dwóch wnętrz jednocześnie: do kuchni i pokoju dziennego lub jadalni. Stąd też jej styl musi pasować zarówno do wystroju kuchni, jak i drugiego pomieszczenia, najważniejszy w tej kwestii jest materiał z jakiego zostanie wykonana. Musi także mieć odpowiednie proporcje, nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale także dlatego, iż zbyt wąska będzie sprawiała wrażenie słupka zawalidrogi. Najlepiej jest ją także umieścić na tle pustej ściany lub szafy magazynowej, gdyż zbyt bogata forma może stwarzać wrażenie przeładowania.

Odpowiednio skomponowana i wykonana wyspa kuchenna jest nie tylko funkcjonalna, ale także stanowi ciekawy element dekoracyjny kuchni.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo, Inne
Podobne: Komfortowy układ pomieszczeń, Styl eklektyczny, Wnętrza w stylu francuskim, Sztuka aranżacji małego mieszkania, Styl skandynawski
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza,