×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Warto waszym zdaniem obecnie pracować w Policji? Trudno dostać tam pracę?
adamm90, 16 sie 12:54
Wielu z nas staje przed tym pytaniem kiedy nasza pralka niestety ulega awarii. Czasami okazuje...
maksik, 16 sie 11:32
Mam nietypowe pytanie, mam w domu płaski dach i chciałbym zamontować w nim okno. Znalazłem...
maksik, 16 sie 09:05
 

Z czego budować ścianki działowe

Ściany działowe dzielą wnętrze domu na pomieszczenia. Od ich wykonania i zastosowanego materiału zależą warunki i komfort życia mieszkańców. Z czego więc należy wybudować najlepszą ściankę działową?

Tradycyjnym materiałem stosowanym do budowy ścianek działowych są cegły pełne, murowane na grubość 12 cm, czyli szerokość cegły lub – rzadziej – na 6,5 cm, czyli jej grubość. Wykonanie takiej ściany jest dość pracochłonne, a poza tym jest ona stosunkowo ciężka (wymaga również grubszej warstwy tynku), dlatego stawia się je na zaprojektowanych wzmocnieniach stropów lub na dodatkowej belce żelbetowej opartej na ścianach nośnych. Zalety takiej ściany to duża wytrzymałość i dobra izolacyjność akustyczna.

Ściana z cegły dziurawki będzie o około 30% lżejsza, ale będzie też słabiej tłumiła dźwięki. Trudniej będzie też zawiesić na niej ciężkie przedmioty – kanały w cegłach utrudniają osadzenie kołków.

Ściany z bloczków z betonu komórkowego muruje się łatwo i szybko, dlatego są chętnie wykorzystywane do stawiania ścianek działowych. Bloczki takie są co prawda duże, ale niezbyt ciężkie i można je dowolnie przycinać. Ponieważ są produkowane z dużą dokładnością wymiarów można je murować na cienkie spoiny, co ułatwia otynkowanie ścianki. Ze względu na małą izolacyjność akustyczną ściany z betonu komórkowego powinny być pokrywane tynkiem tradycyjnym, co zwiększa ich masę powierzchniową. Oczywiście można wykończyć ścianki płytami gipsowo-kartonowymi z warstwą izolacji akustycznej (np. z wełny mineralnej), ale to znacznie podniesie koszty wykonania. Beton komórkowy ma stosunkowo niską wytrzymałość, dlatego trzeba uważać z wieszaniem na takich ściankach ciężkich przedmiotów. Odmianą tego rodzaju ścian są ściany wykonane z bloczków keramzytobetonowych, które lepiej tłumią dźwięki i mają większą wytrzymałość. Można je wykańczać tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym lub gipsowym.

W budynkach wznoszonych z ceramiki poryzowanej często ścianki działowe wykonuje się z tych samych materiałów, tyle, że cieńszych (są w ofercie każdego systemu). Zazwyczaj wykańcza się je tynkami gipsowymi. Ściany z ceramiki poryzowanej spełniają standardowe wymagania izolacji akustycznej dla ścianek działowych między pokojami. W przypadku ścian oddzielających pomieszczenia sanitarne warto je dodatkowo wyciszyć. Przy wieszaniu na ścianach szafek warto zastosować specjalne kołki rozprężne.

Podobnie systemowo do murowania ścian działowych, produkowane są bloczki silikatowe, które dobrze tłumią hałas nawet w przypadku ścian o grubości 8 cm, a w sprzedaży są do nabycia także bloczki o grubości 12 cm. Dodatkową zaletą bloczków silikatowych jest ich dokładność wymiarowa oraz możliwość łączenia na pióro i wpust. Starannie wymurowane na zaprawę klejową ścianki mają na tyle gładką powierzchnię, że można je wykańczać cienką warstwą tynku gipsowego, a w niektórych wypadkach może to być tylko warstwa gładzi gipsowej, pod warunkiem uprzedniego zaszpachlowania, oszlifowania i zagruntowania podłoża.

Do budowania ścian działowych stosuje się też prefabrykowane płyty gipsowe o grubości 8 cm. Są stosunkowo mało popularne, głównie ze względu na dość wysoką cenę, choć był powszechnie stosowany w latach 80. ub. w. w blokach z wielkiej płyty. Pojedyncze płyty o wymiarach ok. 0,5 na 0,5 m, wyposażone w pióro i wpust, łączy się klejem gipsowym. Dźwiękochłonność tej przegrody wynosi 38 dB, a zdolność gipsu do wchłaniania i oddawania pary wodnej z powietrza wpływa korzystnie na stabilność mikroklimatu w pomieszczeniach. Ścianki wykańcza się szpachlując złącza i ewentualne uszkodzenia oraz szlifując powierzchnię. Przy wysokim standardzie wykończenia zalecane jest nałożenie dodatkowej warstwy gładzi gipsowej. Ścian tego typu nie należy stosować przy wydzielaniu łazienek, chyba, że po uprzedniej impregnacji płyt.

Na ściany łazienek doskonale natomiast nadają się pustaki szklane. Są dość drogie, ale odpowiednio zaaranżowane mogą być efektownym elementem wystroju wnętrz. Ich główną zaletą jest zapewnienie dopływu światła dziennego do wydzielonego pomieszczenia oraz dobra izolacyjność akustyczna, wytłumienie hałasu. Pustaki szklane dostępne są w wielu kolorach i o różnych fakturach powierzchni. Stawiając takie ściany korzysta się z plastikowych łączników i listew konstrukcyjnych oraz mas wypełniających spoiny. Zazwyczaj ścianki takie wzmacnia się prętami stalowymi umieszczonymi w spoinach.

Od kilkunastu lat do budowania ścian działowych stosuje się powszechnie systemy szkieletowe, szczególnie, gdy zależy nam na szybkości wykonania, uniknięciu prac mokrych w pomieszczeniu oraz możliwości wykonania ich w temperaturach poniżej 0°C. Systemy te stosuje się najczęściej przy przebudowie już wykończonych pomieszczeń, bo roboty są stosunkowo „czyste” i szybkie. Do budowy szkieletu używa się zazwyczaj ocynkowanych profili stalowych lub drewna. Szkielet pokrywa się płytami gipsowo-kartonowymi, gipsowo-włókninowymi, drewnopochodnymi, jak: wiórowe, sklejka lub płyty OSB, a środek wypełnia wełną mineralną, która przede wszystkim odpowiada za jakość izolacyjności akustycznej. Profile obwodowe szkieletu ściany mocuje się na kołki rozporowe do podłoża, sufitu oraz ścian konstrukcyjnych. Płyty gipsowo-kartonowe przykręca się wkrętami do słupków, ale nie mocuje się ich do profili przy podłodze i przy suficie. Pomiędzy krawędzią płyt a podłogą oraz sufitem zostawia się szczeliny szerokości ok. 1 cm, inaczej uginanie się stropu mogłoby powodować pękanie płyt. Szczelina ta powinna być wypełniona warstwą filcu, która dba o izolację akustyczną pomieszczeń.

Podstawowa zaleta tego typu ścian, to ich niewielki ciężar, który sprawia, że można je budować w dowolnym miejscu na stropach, nie dbając o to, by stawiane były w tym samym pionie, co ściany na niższych kondygnacjach. Wadą jest natomiast wrażliwość na uszkodzenia oraz mała wytrzymałość obciążeniowa, dlatego do wieszania lekkich szafek czy półek trzeba użyć specjalnych kołków rozporowych przeznaczonych do płyt. Natomiast jeśli planujemy wieszanie na takich ścianach cięższych sprzętów, jak szafki kuchenne, musimy już w trakcie stawiania ściany usztywnić ją dodatkowymi profilami.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Murowanie
Podobne: Ściana kolankowa, Ściana jednowarstwowa, Roboty budowlane w niskich temperaturach, Nadbudowy budynków mieszkalnych, Parapety zewnętrzne – rodzaje
Słowa kluczowe: murarz, zlecenie, budowa domu, , ścianki działowe, rodzaje ścianek działowych, cegła, bloczek, beton komórkowy, bloczek silikatowy, łazienka, izolacja akustyczna, wytrzymałość