×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Za i przeciw klimatyzacji w domu

naszmajster.plUrządzenia klimatyzacyjne powoli stają się standardowym wyposażeniem w nowo budowanych domach i mieszkaniach. Na dobre zadomowiły się już w biurach i samochodach. Ale klimatyzacja ma swoje wady i zalety. Warto o nich pamiętać przed podjęciem decyzji o instalacji.


Uniezależnienie się od wysokiej temperatury panującej na zewnątrz ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Klimatyzacja jest dużym ułatwieniem, ale warto też pamiętać o jej wadach.


Zalety klimatyzacji
Największą zaletą klimatyzacji jest zapewnienie komfortu termicznego podczas upalnych letnich dni. Przyjemne ochłodzenie pomieszczeń i wyższa wilgotność w stosunku do warunków panujących na zewnątrz znacznie ułatwiają nie tylko pracę, ale też codzienne funkcjonowanie. Niższa temperatura w upalne dni sprzyja skupieniu i koncentracji, a więc ma też wpływ na wyższą wydajność pracowników. Z kolei ciągłe przebywanie w nagrzanych dusznych pomieszczeniach powoduje, że gorzej śpimy, mamy kiepskie samopoczucie, nie możemy się skoncentrować. Klimatyzacja pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego i wilgotności odpowiadających potrzebom człowieka. Co ciekawe – lekarze coraz częściej zalecają instalację klimatyzacji osobom, które szczególnie są wrażliwe na wysokie temperatury, czyli pacjentom z nadciśnieniem i chorobami krążenia.

Jak już wspomniano – klimatyzacja oprócz chłodzenia pozwala także na utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Najnowsze modele idą o krok dalej – mają wbudowane filtry, które usuwają z powietrza wszelkie zanieczyszczenia i dodatkowo jonizują powietrze. Te funkcje chwalą sobie szczególnie osoby cierpiące na alergię.


Wady klimatyzacji
Należy zaznaczyć, że wiele wad urządzeń klimatyzacyjnych zostało wyeliminowanych w najnowszych modelach, ale na rynku są wciąż dostępne sprzęty różnej jakości. Jedną z największych wad klimatyzatorów jest powstawanie tzw. zimnych przeciągów, które mogą powodować lub nasilać dolegliwości reumatyczne i bóle stawów. Lekarze apelują, aby nie przesadzać z chłodzeniem. Dla człowieka optymalna temperatura życia mieści się w zakresie od 19º do 24ºC. Ważne, aby różnica między temperaturą w pomieszczeniu a tą na zewnątrz nie była większa niż 6ºC. Zwracajmy uwagę, aby nie wchodzić z upału do mocno schłodzonego pomieszczenia. Może to skutkować nie tylko bólem głowy, ale także przeziębieniem i chorobami zatok.

Działająca klimatyzacja, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, powoduje zwiększenie w nich ciśnienia. Jest to szkodliwe zwłaszcza dla osób ze skłonnością do migreny – wywołuje uporczywe bóle głowy i przewlekłe kiepskie samopoczucie.

Za klimatyzacją ciągle jeszcze ciągnie się przekonanie, że jest ona źródłem chorobotwórczych bakterii i grzybów. Producenci zapewniają, że w nowych modelach nie ma tego problemu, gdyż wprowadzono zmiany konstrukcyjne i antybakteryjne materiały do budowy sprzętu. Tak naprawdę wpływ klimatyzacji na zdrowie ma związek z regularnym czyszczeniem parownika i filtrów oraz z okresowym serwisowaniem. Warto o tym pamiętać.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed instalacją?
Najlepiej jest wybrać system, który równomiernie będzie chłodził całe pomieszczenie. Nieodpowiednie ustawienie klimatyzatora może powodować, że w jednym kącie pokoju będzie chłodniej, a w drugim cieplej. Z przenośnym sprzętem warto poeksperymentować i zmieniać co pewien czas jego ustawienie. Druga kwestia to takie ustawienie, przy którym strumień zimnego powietrza nie będzie skierowany w jedną stronę, na konkretną osobę. Nie dość, że będzie jej po prostu zimno, to może mieć negatywny wpływ na jej zdrowie. Przydatna będzie tu opcja automatycznego regulatora nawiewu zapewniająca równomierny nawiew powietrza i optymalny rozkład temperatury.

Urządzenia powinny pracować jak najciszej, tym bardziej, jeśli chcemy je zamontować w małych pomieszczeniach, np. biurowych. Głośne działanie klimatyzacji utrudnia skupienie i przeszkadza w pracy, a to wpływa na wydajność pracowników. Jeśli dodatkowo ktoś ma tendencję do bólów migrenowych, to huczące urządzenie i wzrost ciśnienia w małym pomieszczeniu spowodowany jego działaniem powoduje częste i dokuczliwe bóle głowy.

Jeśli konieczne jest szybkie ochłodzenie lub ogrzanie pomieszczenia, to trzeba zwrócić uwagę, czy sprzęt posiada opcję „Powerfull”. Innym wygodnym rozwiązaniem jest czujnik ruchu, który włącza urządzenie, gdy jesteśmy w pomieszczeniu, a przechodzi w tryb oszczędzania energii, gdy wychodzimy. Bardziej zaawansowane funkcje, a bardzo przydatne, to możliwość zdalnego sterowania oraz programator, który pozwala na pracę urządzenia tylko w określonych godzinach. To duże ułatwienie i oszczędność energii, gdy ustawimy, aby klimatyzacja włączyła się np. pół godziny przed przybyciem do biura pierwszego pracownika.

Warto zwrócić także uwagę na liczbę oraz rodzaj filtrów zamontowanych w urządzeniu. W dostępnych na rynku nowoczesnych urządzeniach do standardowego wyposażenia należą filtry: przeciwzapachowy, bioenzymatyczny, katechinowy. Ważna też jest funkcja szybkiego osuszania parownika. Dzięki niej po zakończeniu pracy urządzenie samo się osusza, co zapobiega utrzymywaniu się zbyt wysokiej wilgotności i rozwojowi grzybów.


autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

  • ecotechnik Polecam montaż klimatyzacji przez firmę Ecotechnik, która wykonywała taką usługę u mnie w pracy. Pracownicy bardzo szybko zamontowali klimatyzator i dali gwarancję na serwis. Klimatyzacja biurowa działa doskonale i sprawdza się idealnie w upalne dni. Dodatkowo skorzystam z ich usług w celu założenia u mnie w domu pompy ciepła, ponieważ pompy ciepła są doskonałą alternatywą dla ogrzewania domu. Jest to rozwiązanie, które po latach zwraca się z nadwyżką. Ecotechnik zajmuje się montażem, serwisem pomp ciepła, klimatyzacji w domach, mieszkaniach i firmach. Mają wielu zadowolonych klientów w okolicach Wrocławia, Oleśnicy, którzy mogą potwierdzić słuszność montaży pompy ciepła w swoim domu. Więcej informacji można znaleźć na ich stronie: http://www.ecotechnik.pl - 22 maj 2016

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Klimatyzacja / Wentylacja
Podobne: Ekologiczna przyszłość budownictwa, Poprawna wentylacja w kuchni i łazience, Ochrona przeciwsłoneczna pomieszczeń a klimatyzacja, Poprawna eksploatacja budynku po wymianie okien i dociepleniu, Rekuperacja - czyli odzysk ciepła
Słowa kluczowe: klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja, rekuperator,