×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zabezpieczamy się przed wilgotnymi ścianami

naszmajster.plZawilgocenie ścian jest zazwyczaj najczęstszą przyczyną ich destrukcji oraz przemarzania. Przyczyną tego jest zazwyczaj brak lub uszkodzenie izolacji fundamentów. Szczególnie niebezpieczne jest brak izolacji poziomej, który sprawia, że w wyniku kapilarnego podciągania wilgoci powoduje zamakanie ścian całego budynku nawet do wysokości 2 m. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie nowej izolacji poziomej, ale jak to zrobić gdy ściana stoi już od lat?

Jednym ze sposobów wykonania lub odtworzenia izolacji poziomej w ścianie jest wykonanie przepony poziomej w ścianie wykorzystując jej porowatość i zdolność podciągania kapilarnego, które w tym wypadku wykorzystywane jest w sensie pozytywnym.


Wykonuje się ją wiercąc dwa rzędy otworów ukośnie w dół w odstępach co 10 cm, a następnie systematycznym, nawet przez kilka dni zalewaniem ich roztworem żywicy syntetycznej, która wnika we wszystkie pory cegieł i zaprawy, wsiąkając kapilarnie na wysokość 10 do 20 cm. Roztwór ten po kilkunastu dniach zasycha we wszystkich szczelinach i porach, tworząc barierę dla wędrującej w murze wilgoci. Oczywiście barierę taką należy wykonać z obu stron ściany. Niestety, metoda ta jest dość czasochłonna i zazwyczaj stosuje się ją przy renowacji murów zabytkowych.

W ścianach zwykłych budynków bardziej popularna jest metoda polegająca na mechanicznym wykonywaniu szczeliny, czyli stopniowym podcinaniu muru specjalnymi piłami elektrycznym na długości 1 – 1,5 mi, przedmuchaniu jej sprężonym powietrzem, a następnie wypełnianiu tej szczeliny materiałem izolacyjnym. Mogą to być dwie warstwy papy zgrzewalnej, płyty twardego polietylenu lub laminatu zbrojonego włóknem szklanym. Płyty te mocuje się klinami zabezpieczając je przed poruszeniem i dopiero całość uzupełnia się zaprawą cementową wciskana pod ciśnieniem (np. przy użyciu pompy ślimakowej). Dopiero wówczas usuwa się kliny mocujące i przechodzi do następnego odcinka muru.
Metoda ta jest po pierwsze bardzo pracochłonna, a po drugie narusza ona konstrukcje muru, dlatego też wymagane jest przygotowanie odpowiedniego projektu konstrukcyjnego.

Kilka lat temu wprowadzono w Polsce metodę wbijania blach. Metoda ta nie wymaga podcinania ściany, a więc jest bardziej bezpieczna dla budynku. Jako materiału używa się falistej blachy chromowo-niklowej, odpornej na korozję powodowaną przez sole, kwasy i związki siarki, jakie mogą znajdować się w zawilgoconych murach, dzięki czemu trwałość takiej izolacji wynosi nawet i 100 lat. Arkusze blachy wbija się w odsłonięte spoiny, za pomocą specjalnych urządzeń pneumatycznych, tak by wyszły na druga stronę ściany, a całość prac w przypadku średniego domku jednorodzinnego trwa tylko dwa dni.

Oczywiście najlepiej, gdy izolacja pozioma wykonywana jest w trakcie budowy. W takim wypadku wykonujemy ją z dwóch warstw papy układanej na lepiku. Jeśli jest to budynek z podłogą posadowiona na gruncie, to powinno się dbać o to, by izolacja pozioma ściany i izolacja podłogi były na jednym poziomie i były ze sobą połączone. Unika się wówczas załamywania papy, a tym samym narażenia jej na pękanie i powstawanie nieszczelności.
Warto też pamiętać, że izolacja pozioma górna (dolna zazwyczaj znajduje się między ławą fundamentową, a ściana fundamentową) powinna znajdować się na poziomie co najmniej 30 cm nad powierzchnią gruntu.

Chroniąc ścianę przed zamakaniem nie możemy pominąć izolacji pionowej, która eliminuje w ogóle przedostawanie się wilgoci z gruntu do muru, dlatego izolację układa się także na ścianach fundamentowych. Tradycyjnie są to także dwie warstwy papy klejone lepikiem i nim pokryte, ale coraz częściej używa się do tego celu różnorodne folie zbrojone, które dodatkowo chronią izolacje przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi w wyniku ruchów ziemi wokół fundamentu. Obecnie coraz częściej stosowane są specjalne folie płaskie i wytłaczane, produkowane z polichlorku winylu lub polietylenu, niektóre dodatkowo pokryte warstwą kauczokowo-bitumiczną. Zalecane grubości folii stosowanych do izolacji fundamentów to:
- co najmniej 0,2 mm w przypadku folii polietylenowych,
- 0,6 – 2,0 mm folii z PCW.
Najlepiej stosować folie samoprzylepne, gdyż ich mocowanie nie wymaga stosowania dodatkowych materiałów i specjalistycznych narzędzi. Wystarczy zadbać o odpowiednią szerokość zakładu na styku warstw, nie mniejszą niż 20 cm. W przypadku folii zgrzewalnych do przyklejania i łączenia używamy nagrzewnicy gazowej (konieczna współpraca przynajmniej dwóch osób).
Izolację pionową wykonuje się pokrywając dokładnie całe powierzchnie ścian fundamentowych dbając, by dokładnie przylegała ona do ścian, dlatego istotne jest, by ściany fundamentów były odpowiednio gładkie, gdy trzeba nakładając nawet dodatkową warstwę tynku wyrównującego. Od strony zewnętrznej konieczna jest też ochrona izolacji przed jej uszkodzeniem przy lub po obsypaniu fundamentów ziemią. Zabezpieczeniem takim może być dodatkowa warstwa izolacji termicznej, wykonanej z warstwy styropianu (najlepiej jego odmian twardych) lub, położona na całej powierzchni membrana kubełkowa, która dodatkowo gwarantuje skuteczne odwadnianie zaizolowanych ścian.

Sposób ocieplenia ścian fundamentowych zależy od rodzaju ścian nadziemia, czyli całego budynku. W przypadku ścian jedno lub dwuwarstwowych wystarczy przyklejenie od strony zewnętrznej płyty styropianu ekstrudowanego. Od strony gruntu nie trzeba ich dodatkowo zabezpiecza. Natomiast, gdy mamy do czynienia ze ścianą trójwarstwową, górną część ściany fundamentowej wykonuje się też jako trójwastwową, z bloczków betonowych przedzielonych płytą styropianową.
W przypadku niemożności wykona wykopu wzdłuż ścian fundamentowych, by na całej długości wykonać izolację pionową, możemy zastosować arkusze blachy chromowo-niklowej, które wciskamy w grunt, tuż przy zewnętrznej powierzchni ścian. Taka izolacja może być wykonana do 2,5 m w głąb gruntu.

Warto pamiętać, że wykonując wszelkie prace izolacyjne musimy dbać o szczelność wszystkich przepon izolacyjnych i to na całej powierzchni, która ma być chroniona.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Hydroizolacje
Podobne: Paroizolacja, Cechy fizyczne i chemiczne materiałów izolacyjnych, Niepodpiwniczone domy, Materiały hydroizolacyjne, Hydroizolacja w łazience
Słowa kluczowe: izolacja fundamentów, izolacja, osuszanie budynków,