×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zabezpieczenie domu przed włamaniem

Kiedy jesteśmy już wreszcie szczęśliwymi posiadaczami własnego domu myślimy, że to już koniec naszych zmartwień. Koniec budowy, urządzania, remontów, problemów z fachowcami, nareszcie przysłowiowy „święty spokój”. Niestety rzeczywistość bywa dość brutalna. Wówczas, kiedy napracowaliśmy się nad domkiem marzeń zaczynamy zastanawiać się jak go nie stracić i w jaki sposób zabezpieczyć przed nieproszonymi gośćmi. Już na samym początku bardzo ważne jest podjęcie decyzji, o tym co tak naprawdę zamierzamy chronić i przed kim.

Najwięcej włamywaczy dostaje się do domu przez okno. Początkowo zapobiec temu miały kraty. Niestety nie są one w pełni skuteczne, a na dodatek zaciemniają pomieszczenie, w którym się znajdują. Oprócz tego mogą być wygodną metodą na przedostanie się do wyższych kondygnacji w budynku. Producenci okien proponują wiele zabezpieczeń i przekonują, że ich produkty są naprawdę antywłamaniowe i bezpieczne. Grubsze i trudniejsze do rozbicia szyby, odpowiednie okucia i konstrukcja ramy to tylko ogólny zarys różnic pomiędzy tradycyjnym oknem, a tym „za dopłatą”. Jeśli okno antywłamaniowe nam jednak nie wystarczy, aby czuć się bezpiecznie powinniśmy zastanowić się nad zewnętrzną roletą antywłamaniową. Jest to dobry sposób na ochronę okien w nocy jak i w czasie kiedy nie ma nas w domu. Pamiętajmy jednak, że nie w pełni zasunięta roleta, nie jest zabezpieczeniem. Nasza nieuwaga może ułatwić włamywaczowi drogę do wnętrza domu.

Jeśli mowa o oknach to warto wspomnieć i o drzwiach. Przerabianie już tych istniejących w mieszkaniu, czy domu może okazać się bardziej kosztowne niż zakup nowych. Nowoczesne wzornictwo, atestowane zamki, stalowa rama, pancerna szyba, jeśli takie mamy życzenie. Wszystko to co sprawi, że drzwi wejściowe będą wyglądać na zewnątrz pozornie i niewinnie, a w środku jak prawdziwe wrota do skarbca. Zamki oraz drzwi posiadają odpowiednie klasy atestów. Są one przyznawane według europejskich norm. Na rynku dostępne są drzwi A, B, C i D. Ostatnie dwie grupy określono jako bezpieczne i nie do otwarcia przy użyciu różnych narzędzi przez około 40 minut. Drzwi, które wybieramy do domu powinny być odporne również i na zmienne warunki atmosferyczne. To sprawia, że są nieco droższe od tych, które montujemy do mieszkań. Dokonując zakupu nowych produktów, często mamy do wyboru usługę montażu. Jest to dobry sposób na wymianę starej ościeżnicy jak i uzyskanie dodatkowej gwarancji.

W przypadku gdy mieszkamy w domu zazwyczaj oprócz budynku mieszkalnego posiadamy również garaż. Odpowiednia brama to kolejne zabezpieczenie dla całej posesji. Te będące w standardzie, proponowane przez producentów nie są dobrym zabezpieczeniem dla domu jaki i samego garażu. Jeśli znajduje się on wewnątrz budynku, należy również zabezpieczyć drzwi prowadzące do części mieszkalnej.

Zabezpieczenie okien, drzwi oraz innych „słabych miejsc” w domu nie gwarantuje, że włamywacz nie dostanie się do środka. Coraz popularniejszym rozwiązaniem (często obok tych, o których już była mowa) jest instalacja alarmu lub/oraz wynajęcie firmy ochroniarskiej do pilnowania mienia. Alarmy montowane wewnątrz budynku, jak i te zewnętrzne mogą być połączone z czujnikami ruchu, oświetleniem, syreną alarmową, czujnikami gazów usypiających itp. Możliwości jest mnóstwo. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli nie czujemy się bezpiecznie można wykorzystać je wszystkie i zbudować prawdziwą twierdzę.

Czujki dualne to takie, które pozwalają na monitoring wnętrza oraz części zewnętrznej domu. Używa się ich również w pomieszczeniach, w których może dojść do fałszywego alarmu przez na przykład ruch powietrza. Są to kotłownie, strychy, pomieszczenia klimatyzowane, czy garaże. Można również zdecydować się na czujki, które reagują w momencie zbicia szyby w drzwiach (np. balkonowych) oraz w oknach. Innym równie ważnym elementem zabezpieczenia są czujniki umieszczane na oknach i roletach zewnętrznych. Osoby lubiące spać spokojnie, mogą wybrać instalację kamer z wykrywaniem ruchu. Są one aktywne dopiero w przypadku, gdy coś pojawi się w kadrze. Nie każda widoczna na budynku kamera, musi być prawdziwa. Instalacja tego typu zabezpieczeń jest dość kosztowna, dlatego wielu ludzi decyduje się na montaż atrapy.

Kolejnym zabezpieczeniem, który możemy wybrać jest usługa firmy ochroniarskiej. W zależności od wyboru oferty mamy do dyspozycji nawet monitoring przez całą dobę. Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w osobisty pilot antynapadowy. W przypadku zagrożenia naciskamy przycisk i firma ochroniarska przyjeżdża natychmiast na nasze wezwanie.

Jeśli cenimy sobie spokój, nie potrzebujemy kamer, ochroniarzy, a chcemy czuć się bezpiecznie powinniśmy wykupić polisę ubezpieczeniową. Dla osób, które uważają, że i tak będzie co ma być, polisa może stać się dobrym zabezpieczeniem spokojnego snu. Pamiętajmy, że nawet kombinacja wszystkich dostępnych metod i zabezpieczeń nie daje nigdy 100% pewności.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Domofony / Alarmy / Anteny / Monitoring, Inne
Podobne: Remont po zalaniu mieszkania, Balustrada na zewnątrz domu, Rysy i spękania ścian murowych, Przegląd dachu, Alarm w domu
Słowa kluczowe: alarmy, domofony, systemy alarmowe, monitoring, Zabezpieczenia antywłamaniowe, kraty, czujki, alarmy, polisa ubezpieczeniowa, drzwi antywłamaniowe, monitoring, kamery