×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zabezpieczenie oczka wodnego przed mrozem

Oczko wodne to jeden z piękniejszych elementów, jakie mogą wchodzić w skład przydomowego ogrodu. Odpowiednio założone i pielęgnowane dostarcza wiele radości i satysfakcji. Jednak, tak jak każdy element ogrodu, także oczko wodne wymaga specjalnej pielęgnacji, niemal o każdej porze roku.

Szczególną porą jest jesień. To właśnie wtedy należy cały ogród przygotować do zimy, by na wiosnę móc się cieszyć pięknym otoczeniem. Specjalnych zabiegów wymaga także oczko wodne, szczególnie takie, w którym hodujemy ryby. Jednak zimą narażone są nie tylko te zwierzęta, ale także rośliny.
Zabiegi pielęgnacyjne należy rozpocząć już od samego początku jesieni, gdy zaczynają opadać liście z drzew, które, gnijąc w wodzie, przyczyniają się do jej zakwaszenia. By temu zapobiec należy je regularnie wyławiać z oczka, a dodatkowo usuwać przekwitłe i uschnięte części roślin porastających jego brzegi. Dla ułatwienia tego zadania można zabezpieczyć oczko za pomocą specjalnej siatki.

Sposób zabezpieczenia oczka wodnego przed zimą zależy w głównej mierze od jego wielkości i formy. W przypadku małego zbiornika, zwłaszcza takiego znajdującego się na tarasie lub balkonie, którego pojemność nie przekracza 200 litrów, najlepszym rozwiązaniem jest jego likwidacja. Ryby i rośliny w nim się znajdujące przenosimy do zamkniętych pomieszczeń, w których trzeba koniecznie zapewnić im odpowiednie warunki. Może to być wanna w piwnicy, akwarium lub beczka. Pojemnik opróżniamy z wody i także umieszczamy wewnątrz budynku. Jeśli nie są to zbiorniki ruchome, wypełniamy je posiekaną słomą. Zabieg ten uchroni go przed pęknięciami w czasie silnych mrozów.

W przypadku małych ogródków wodnych, które usytuowane są w ciepłym i zacisznym miejscu i posiadających odpowiednio zaizolowane dno, nie trzeba ich całkowicie likwidować. Po usunięciu z niego ryb i roślin oraz wypompowaniu części wody, przykrywamy je drewnianą skrzynią obłożoną od wewnątrz i na zewnątrz grubą warstwą styropianu. Jeśli pozostawiamy w oczku jakieś rośliny, przykrywamy je słomianą matą i grubą warstwą liści. Taka konstrukcja wymaga okresowej kontroli wilgotności podłoża na dnie zbiornika. Jeśli przestanie się ono przyklejać do palców, należy je nieco nawodnić.

W przypadku, gdy zbiornik wodny ma głębokość powyżej 100 cm, możemy pozostawić żyjące w nich ryby i rośliny na zimę. W tak głębokich oczkach, woda całkowicie nie zamarza do samego spodu i żyjące w nich zwierzęta mogą przezimować w pobliżu dna zbiornika. W tamtych rejonach temperatura wody nie powinna bowiem spaść poniżej 4°C.

Tuż po opadnięciu wszystkich liści należy zbiornik bardzo dokładnie oczyścić. Ważne jest, by wszystkie prace wykonywać jeszcze przed nastaniem zimy, zanim temperatura wody spadnie poniżej 10°C. Na czas porządkowania zbiornika ryby przenosi się do pojemnika zastępczego. Następnie wypompowuje się około 75% wody i czyści dno i brzegi, a także wydobywa zalegający muł, bowiem pozostawiony na zimę w oczku wytwarza trujący gaz – siarkowodór, który niekorzystnie wpływa na ryby. Usuwa się także 30% roślin znajdujących się w oczku, oraz przycina te nadmiernie się rozrastające, by w ten sposób zwiększyć objętość dna. Woda zanieczyszczona przez muł posiada także zdecydowanie niższą zawartość tlenu, który jest niezbędny do życia ryb.

Rośliny które pozostały w oczku wodnym na zimę, zabezpieczamy przed mrozem okrywając je grubą warstwą liści, albo suchych traw. Te, które posadzone są w pojemnikach, można przenieść do chłodnego, w miarę nasłonecznionego miejsca. Przycinając rośliny na zimę, warto jest pozostawić nad powierzchnią ich pędy. Dzięki temu, po zamarznięciu wody do głębszych jej warstw będzie dostarczany tlen. Rośliny pływające, których korzenie są zawieszone swobodnie w wodzie, najlepiej jest odłowić i umieścić w akwarium, w pomieszczeniu chłodnym i o odpowiednim nasłonecznieniu.

Ryby, które pozostają w oczku wodnym na zimę, potrzebują odpowiednich warunków. Podstawą jest odpowiednie napowietrzenie. Po zamarznięciu powierzchni wody, nie ma praktycznie możliwości, by tlen przedostał się pod powierzchnię lodu. By dostarczyć rybom odpowiednią ilość tlenu, można zastosować kilka zabiegów. Niektórzy wycinają przeręble, jednak w czasie wykonywania tej czynności powstają wibracje, które mogą okazać się niebezpieczne dla ryb, wymagających w tym okresie spokoju i ciszy. Nawet chodzenie po lodzie jest niewskazane, gdyż niepokój wywołany w ten sposób może spowodować wystąpienie różnych chorób. Dodatkowo, czynność tę trzeba wykonywać co jakiś czas, gdyż woda ponownie zamarza.

Innym zabiegiem jest umieszczenie w wodzie snopka słomy. Wewnątrz niego woda nie powinna zamarznąć, jednak w taki sposób dostarczymy tylko niewielką ilość tlenu. Można także okryć powierzchnię oczka wodnego folią, którą rozkłada się na wcześniej wykonanym stelażu. Dzięki temu zabezpieczymy powierzchnię wody przed zamarzaniem przy temperaturze powietrza od -12 do -15°C. Jednak takie zabezpieczenie możliwe jest jedynie w przypadkach, gdy zbiornik znajduje się w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Oczko wodne możemy także natlenić za pomocą odpowiednich tabletek. Po umieszczeniu w zbiorniku, powoli uwalnia się z nich nadtlenek wodoru, który rozkłada się na tlen i wodę. Działanie takiej tabletki, w zależności od ilości ryb, wody oraz stopnia jej zanieczyszczenia, trwa 1-2 miesięcy. Jednak największą wydajność posiadają urządzenia do natleniania wody. Jednym z nich jest grzałka elektryczna o małej mocy, umieszczona na pływaku. Urządzenie to ogrzewa wodę w jednym miejscu, w którym ona nie zamarza. Powstaje więc rodzaj przerębla, jednak bez konieczności wykuwania dziury w lodzie. Jest to rozwiązanie w miarę ekonomiczne.

Inną metodą jest pozostawienie na okres zimy specjalnych urządzeń do natleniania wody, które nie tylko dostarczą tlenu, ale także zapobiegną procesom gnilnym i dłużej powstrzymają wodę przed zamarzaniem. Jednak tego rodzaju sprzętu nie stosuje się na głębokości powyżej 20 cm od poziomu tafli wody, gdyż może dojść do mieszania się warstw wody ciepłej znajdującej się na dnie z wodą zimną z wierzchu.

Dobrym rozwiązaniem są także styropianowe przeręble. Te najprostsze modele zabezpieczają staw przed zamarznięciem do temperatury -8/-10 °C i doskonale sprawdzają się na ok. 15 m2 stawu. Bardziej rozbudowane wersje wyposażone są dodatkowo w brzęczek (napowietrzacz), wężyk długości 8m i kamień napowietrzający. Model ten zabezpiecza staw przed zamarznięciem do temperatury -15 °C. Trzeci rodzaj styropianowych przerębli wyposażony jest dodatkowo w grzałkę o mocy 35W i termostat regulujący jej pracę. Tego rodzaju sprzęt zabezpiecza staw do temperatury -25°C.

Nawet w dobrze przygotowanym i odpowiednio wielkim oczku wodnym mogą zimować tylko niektóre gatunki ryb. Na zimę w zbiorniku wodnym możemy pozostawić karasia srebrzystego, ciernika, różankę, słonecznicę, bassa słonecznego, złotą orfę oraz karpia koi. Natomiast wszelkiego rodzaju hodowlane formy welonek trzeba przenieść na zimę do akwarium.

W przypadki rośli wodnych, większość gatunków uprawianych w Polsce dobrze znosi zimę. Zimotrwałe odmiany grzybieni można pozostawić w wodzie. Część roślin ozdabiających zbiorniki wodne, takie jak salwinia pływająca, przezimuje w nich w postaci zarodników, lub też w postaci pąków zimowych, np. żabiściek pływający.

Rośliny wrażliwe na niskie temperatury koniecznie trzeba przenieść do akwarium. Powinien być to płytki zbiornik, którego wysokość nie powinna być większa niż 30 cm. Temperatura wody nie powinna w nim przekraczać 10°C. Warto jest także uwzględnić wymagania poszczególnych roślin. Takie gatunki, jak topian posokowaty czy hiacynt wodny trzymamy w miejscach jasnych, by nie zatrzymać procesów fotosyntezy. Takie rośliny jak onowodek czy jaszczurzec pochylony, można przechowywać zarówno w miejscach słonecznych jak i zacienionych. Natomiast grążel drobny albo lotos tygrysi wymagają okresowego przyciemnienia. Niektóre gatunki roślin można przechowywać bez wody, jednak w stale wilgotnym podłożu. W taki sposób zimuje np. grzybieńczyk wodny, jaszczurzych pochylona, czy okrężnica bagienna. Rośliny nieodporne na zimno, które żyją w strefie płytkiej i brzegowej przenosi się wraz z pojemnikami, w których zostały posadzone. Odpowiednio zadbane i przygotowane oczka wodne na zimę, mogą tętnić życiem przez cały rok.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Oczka wodne / Baseny
Podobne: Jak założyć oczko wodne, Prywatny basen – formalności, Basen
Słowa kluczowe: oczka wodne, oczko wodne, basen, zimowanie, zima, zamarzanie, ochrona przed zamarznięciem, pielęgnacja, gatunki ryb, niskie temperatury, natlenianie