×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zabudowa wnękowa

Niekiedy stajemy przed wyborem wykonania w pomieszczeniu zabudowy wnękowej, albo też kupna gotowej szafy. Decydując się na zabudowę musimy liczyć się z większymi kosztami, ale jednocześnie będziemy mieć znacznie lepiej wykorzystaną przestrzeń, niż w przypadku tradycyjnej szafy. Wkrótce okaże się, że znakomicie wykorzystaliśmy wolne miejsce w pomieszczeniu. Robiąc zabudowę wnęki mamy możliwość dostosowania rozkładu szafy do naszych potrzeb. To my decydujemy zarówno o rodzaju użytego materiału, z którego szafa jest zrobiona, jak i o kolorystyce, oraz o rodzaju i rozmieszczeniu półek i wieszaków w jej środku. Duże oszczędności miejsca w pokoju przynosi system drzwi przesuwnych, który jest stosowany w tego typu szafach. Dzięki niemu nie ma sytuacji, w której drzwi od naszej szafy uderzają np. o drzwi wejściowe. Jeszcze jedną zaletą szafy wnękowej jest to, że może być ona przeniesiona do pomieszczenia o podobnych gabarytach.

Jakie parametry materiałowe ma najczęściej szafa pod zabudowę? W zabudowie wnękowej elementy zewnętrzne (ścianki) oraz wewnętrzne (ścianki i półki) oklejone są obrzeżem PCV, które ma grubość wynoszącą 1mm lub 2 mm. Na ścianki boczne oraz elementy wnętrza stosowana jest najczęściej płyta o grubości 18 mm. Minimalna głębokość szafy wnękowej to 53 cm. W zależności od wybranego przez nas systemu, szafa – mierzona z zewnątrz - może mieć wymiar 2-10 cm większy, aniżeli wymiar wewnętrzny.

Jak najlepiej wykorzystać przestrzeń? Aby nie doprowadzić do zbytnich strat w zagospodarowaniu miejsca, trzeba tak montować belki do zawieszania ubrań, by były jak najbliżej półek. Jeśli planujemy drzwi suwane, to nie należy dopuścić, by szafa była węższa niż 100 cm. Jeśli bierzemy pod uwagę standardowy sposób zawieszania ubrań, to głębokość szafy nie powinna być mniejsza niż 55 cm.

Jeśli szafa wnękowa ma być miejscem przechowywania kurtek to nie powinna być ona płytsza niż ok. 60 cm. Istotne jest także to, by poprzeczka w szafie była zamontowana niesymetrycznie. Musi być ona zainstalowana bardziej w głąb szafy, aniżeli na zewnątrz. Dzięki temu unikniemy zaczepiania drzwiami o ubrania przy zamykaniu drzwi. Nad wieszakami na kurtki dobrze jest zamieścić półkę z ubraniami. Belka na ubrania musi się znaleźć na wysokości nie większej, niż 25 mm od półki na ubrania.

Projektując w zabudowie wnękowej miejsce na buty trzeba wziąć po uwagę fakt, że wystarczy na nie wysokość 20 cm. Wszak nikt nie lubi układania butów na buty i jest to bardzo niehigieniczne. Półki takie można umieścić na dole szafy, pod wieszakiem na ubrania.

Jeśli chodzi o drzwi w takiej szafie wnękowej to niezłym rozwiązaniem jest umieszczenie w niej drzwi harmonijkowych. Dzięki temu oszczędzamy przestrzeń wewnątrz szafy. Potrzebne jest tylko miejsce na konstrukcję drzwi. Jeśli chodzi o gwarancję na systemy jezdne, to wynosi ona od 5 lat do okresu dożywotniego.

Jakie elementy wykończeniowe winny być zainstalowane przy szafie wnękowej? Czym wypełnić drzwi przesuwane? Najprościej jest to zrobić za pomocą płyty, którą umieszczamy na każdym skrzydle. Ciekawe efekty estetyczne przynosi zastosowanie obramowań wokół drzwi. Jeśli zależy nam na efekcie kontrastu, to możemy wybrać je w innej tonacji aniżeli wypełnienie drzwi. Kolor obramowań może być dobrany np. do ścian, które znajdują się w pomieszczeniu. Ważny jest także kolor klamek oraz obramowań. Znakomite efekty daje umieszczenie szklanego wypełnienia w przesuwanych drzwiach, które optycznie zwiększy pokój. Jeśli więc zależy nam na wrażeniu przestrzeni w pomieszczeniu, to powinniśmy sięgnąć po ten rodzaj wypełnienia. Oczywiście miejsce umieszczenia luster w takiej szafie może być różne. Można dać je tylko na jednej części drzwi przesuwanych i wtedy będzie to znakomite miejsce w przedpokoju, w którym będzie można zmienić garderobę. Zresztą – każdy wie, jak istotne w domu jest miejsce, gdzie można się przeglądnąć w całości – od stóp do głów. Szafa wnękowa może być wykorzystana jako taki super kąt. Jeśli chodzi o wypełnienia powierzchni drzwi szafy, to dobrym pomysłem jest użycie różnych figur geometrycznych jako wypełniaczy. Możemy umieścić na przednich drzwiach poziomy pasek w kolorze innym, niż reszta powierzchni. Wprowadzi on urozmaicenie i nada ciekawy wygląd szafie. Aby zapobiec monotonii warto wstawić jakiś wypełniacz z innego rodzaju materiału, np. z drewna. W ciemnych pomieszczeniach, np. na długim i ciemnym przedpokoju, świetne efekty uzyskamy wstawiając matową szybę jako wypełniacz. Jest to dobry sposób, by rozjaśnić całość i jednocześnie wprowadzić nowoczesny charakter wnętrza. Taka kremowa szyba połączona z brązowymi drzwiami może przynieść świetne efekty. Do takiej zabudowy wnękowej ładnie pasują ściany o jasno zielonym kolorze. Klimat lekkości wprowadzi zastosowanie rattanu. Uzupełnieniem jego będą meble wykonane z tego materiału. Daje on w pokoju wrażenie letniego pokoju. Panuje w nim klimat niekończących się wakacji. Do tego można dorzucić żółte ściany i okaże się, że cały rok przebywamy w ciepłym klimacie. Nasza zabudowana wnęka wiele skorzysta, jeśli umieścimy w jej drzwiach lustra w kolorze grafitowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasza szafa będzie sprawiała wrażenie lekkości.

Jakie lustra dać do wypełnienia powierzchni drzwi? Najlepiej zastosować tutaj szkło pokryte tzw. bezpieczną folią. Dzięki niemu będziemy mogli – w przypadku uszkodzenia- zabezpieczyć zbitą powierzchnię, co sprawi, że nie dojdzie do okaleczenia. Jest to niezwykle ważne w momencie, kiedy posiadamy dzieci, przy których różne rzeczy w domu łatwo się tłuką…

Jak zaoszczędzić na kosztach w wykonywaniu takiej szafy? Przy wykonywaniu zabudowy wnęki zbędne jest sporządzanie zarówno boków jak i pleców szafy. Rolę tych elementów znakomicie przejmują ściany, które ograniczają wnękę. Całe wnętrze z szafy przytwierdza się do ścian. Zarówno półki, jak i drążki na ubrania, jak i ścianki działowe. Jeśli zdecydujemy się na wbudowanie szuflad, należy dokładnie przemyśleć ich rozmieszczenie. Biorąc pod uwagę, że drzwi suwane mają wbudowane zakładki na szerokość ramiaka, trzeba tak zaprojektować położenie szuflad, by te mogły się spokojnie wysuwać.

Przy wykonywaniu zabudowy wnękowej największe koszty pochłaniają drzwi suwane. Ich cena związana jest z rodzajem materiału, z którego wykonane są profile drzwi. Wszystko zależy, czy będą one sporządzone ze stali, czy też z aluminium. Te ostatnie cechują się wysokimi cenami.

Jak poradzić sobie z krzywymi ścianami w miejscu, gdzie ma być zabudowana wnęka? Jest to niestety duży problem, zwłaszcza w mieszkaniach w blokach. Może się okazać, że mamy krzywą podłogę, sufit, albo boczne ściany. Wówczas należy zastosować listwy wyrównujące – dzięki nim zyskamy równą powierzchnię, ale jednocześnie stracimy szerokość, lub wysokość do zabudowy w zależności od rozmiaru krzywizn. Na rynku znajdują się również listwy sufitowe, albo też przymykowe, które znakomicie pozwalają na rozwiązanie tego problemu. Listwa przymykowa jest montowana do skrzydła drzwi i sprawia, że tworzona jest dodatkowa powierzchnia, na której jedno skrzydło przylega do drugiego.

Jak zredukować krzywiznę podłogi? Świetnie sprawdzają się stopery, które zapobiegają samoczynnemu otwieraniu się drzwi. Montuje się je w górnym torze i są one niewidoczne na zewnątrz. Dzięki ich użyciu skrzydła ich są utrzymane w odpowiedniej pozycji. Projektując szafę do wnęki, warto zadbać o właściwe rozmieszczenie w niej podłogi i systemu przesuwania drzwiami. Tor dolny jest montowany na wysokości 10 cm nad ziemią, co zapobiega wchodzeniu do niego zanieczyszczeń. Wykonany jest on najczęściej z aluminium. Ładnie wygląda także cokół dolny, który można łatwo zdemontować w momencie, kiedy ktoś potrzebuje wymyć podłogę. Znakomicie sprawdza się w takich szafach listwa podłogowa, która składa się z dwóch części cokołu oraz listwy, albo też podłogi. Poprawia ona estetykę, oraz niweluje wszelkie różnice, jakie występują w płaszczyźnie poziomej.

Jakie może być oświetlenie zabudowy wnękowej? Szafa nie może być ciemna w środku. Musimy widzieć jej zawartość nawet wtedy, gdy nie świeci się światło w pokoju. Jest to niezwykle ważne w momencie, kiedy szafę mamy umieszczoną np. w sypialni, którą dzielimy z innymi domownikami i nie chcemy im przeszkadzać wieczorem, czy też rano, kiedy wstajemy wcześniej przed nimi. Świetnym pomysłem na dodanie światła w szafie jest umieszczenie listw oświetleniowych, które wyposażone są w halogeny. Godne uwagi są też oprawy świetlówkowe, które są wykonane z tworzywa sztucznego, albo profilowanego aluminium. Jest ono odporne na korozję. Dzięki pryzmatycznym osłonom świetlówki oprawy uzyskują atrakcyjny wygląd i zapobiegają zjawisku olśnienia. Wśród halogenów stosowanych w szafach występują halogeny meblowe (podszafkowe w różnych kształtach, a także wysięgnikowe). Wnętrze szafy znakomicie doświetlą także reflektorki nasufitowe, które można zastosować także do wnętrz zabudowy.

Zabudowa wnękowa jest znakomitym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni. Jest ona także okazją do ładnego wystroju wnętrz. Elementy wykończeniowe w szafie – jak chociażby wypełnienie drzwi-mogą stać się świetnym akcentem zdobniczym całego pomieszczenia.




autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Meble: montaż / na zamówienie
Podobne: Nowe życie starych mebli, Meble kolonialne, Garderoba, Ergonomia w kuchni - kształt zabudowy kuchennej, Garderoba - zbytek czy luksus?
Słowa kluczowe: stolarz, meble, meble kuchenne, kuchnie, zabudowa wnęk, wykorzystanie przestrzeni, szafa pod zabudowę, drzwi suwane, drzwi harmonijkowe