×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zadbaj o okna przed zimą

Współczesne okna są lepiej zabezpieczone przed skutkami zimy niż te, które produkowano jeszcze kilka lat temu. Niemniej jednak przed sezonem chłodów trzeba zadbać o to, by były w należnym stanie.

Przede wszystkim warto sprawdzić jaki jest stan techniczny powierzchni ramy. Chodzi o zwrócenie uwagi na pęknięcia i zarysowania. Istotne jest także kontrolowanie, czy nie zalęgły się mikroorganizmy – tj. grzyby, czy pleśnie. Ważne jest też to, by skontrolować, czy okiennice się nie obluzowały, lub czy nie pracują z oporem. Należy również sprawdzić uszczelkę ze względu na jej sprężystość. Wszelkie drobne uszkodzenia możemy zabezpieczyć sami. Konserwując okno przed zimą musimy także zwrócić uwagę na sposób czyszczenia go. Nie należy używać do mycia silnych preparatów, zwłaszcza na bazie amoniaku. Nie wolno też stosować ani rysujących szczotek, ani też agresywnych środków chemicznych.

Zadrapania i uszkodzenia mechaniczne w oknach są niebezpieczne o tyle, że stanowią zagrożenie wchłaniania wilgoci w strukturę drewna. Podczas konserwacji przede wszystkim należy zmatowić uszkodzoną powierzchnię przy pomocy papieru ściernego. Kolejnym krokiem jest zadbanie o to, by usunąć osadzony kurz i odtłuścić drewno. Ostatnim etapem renowacji jest naniesienie jednej, lub też dwóch warstw lakieru. Należy zatroszczyć się o to, żeby powłoki nawierzchniowe były w kolorach, którymi rama faktycznie została wykończona i by były one nakładane w takich warunkach, jakie zaleca producent środka, który stosujemy. Bardzo ważnym zabiegiem jest impregnacja ciśnieniowa, która zabezpiecza drewno. Chodzi tutaj nie tylko o drewno mokre (którego wilgotność jest większa niż 30%), ale także o drewno zmrożone (metoda pulsacyjna). Jeśli chodzi o część bielistą włókien (czyli taką, która jest najbardziej narażona na szkodliwe działania) można zaimpregnować ją na pełnym przekroju.

Znakomitym środkiem do impregnacji drewna jest lazur. Stanowi on połączenie: impregnatu, bejcy i lakieru. Zabezpiecza on także drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi i chroni również przed promieniami UV, a także czynnikami atmosferycznymi. Lazur znakomicie podkreśla też linię słojów. Okres ochrony, który przyznają jego producenci, wynosi około 8 lat.

Mikropęknięcia powstają z różnych względów, głównie niekorzystnych czynników atmosferycznych takich jak grad. Tylko specjalistyczne środki do konserwacji stolarki mogą wspomóc przeprowadzenie renowacji.

Równie groźne są ubytki, które powstają w uszczelkach. Tworzą się one na skutek oddziaływania niskich temperatur na zewnątrz w zestawieniu z wilgotnością. Czasami w oknach montuje się uszczelki bardzo trwałe z materiału EDMP, które cechują się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Wówczas okres gwarancji trwałości takiej uszczelki wynosi nawet i 50 lat. Natomiast w przypadku zastosowania takich z materiału TPE jesteśmy skazani na częstą ich wymianę, gdyż nie są one odporne na wpływ niskich temperatur. Przy mrozie większym niż 20 stopni okno przestaje być szczelne. Uszczelki te cechują się również tym, że mają małą mięsistość, co nie sprzyja dobrej izolacyjności. Sprawdzając szczelność okien trzeba przyłożyć rękę do styku okien z ościeżnicami i przesunąć wzdłuż krawędzi. W momencie kiedy będzie się dawał odczuwalny przepływ chłodnego powietrza to wiadomo, że w tym właśnie miejscu ma miejsce nieszczelność.

Dlatego tak ważna jest konserwacja uszczelek. Jak ją przeprowadzić? Powierzchnie pod silikonem muszą być dokładnie wyczyszczone. Zanim je zainstalujemy trzeba oczyścić podłoże. Ważne by dobrać odpowiednią grubość, profil a także szerokość uszczelki. Należy sprawdzić, czy okucia okien są należycie wyregulowane, tak by w trakcie silnych wiatrów nie nastąpiło otworzenie ich. Do konserwacji okien na uszczelkach służą preparaty silikonowe na bazie kauczuku. Dzięki temu nie dochodzi do obniżenia się ich plastyczności podczas niskich temperatur. Jeśli chodzi o montaż uszczelek to do okien aluminiowych i tych wykonanych z PCV znajdują zastosowanie uszczelki wciskane, których wyprofilowaną krawędź zamieszcza się w listwie przyszybowej w specjalnie do tego uformowanym gnieździe. Natomiast w oknach drewnianych jedna z krawędzi uszczelki, która jest przeznaczona do suchego szklenia jest powlekana klejem. Dzięki temu możliwe jest przyklejenie jej do listwy. Jeśli pomimo konserwowania za pomocą preparatów na bazie silikonu dalej powstają ubytki, uszczelki trzeba wymienić na nowe.

Jeśli okaże się, że okna ciężko pracują, trzeba pokryć je smarem. Najbardziej trwałe są okna wykonane z PCV. Okucia należy przesmarować olejem bezkwasowym, najlepiej dwa razy w roku. W wypadku gdyby na powierzchni okuć pojawiła się korozja, konieczne jest doprowadzenie do pokrycia nowej warstwy powłoki antykorozyjnej. Ważne jest by środki pielęgnacyjno-czyszczące nie zawierały żadnych zasad, żywic oraz kwasów, tak by nie naruszały warstwy antykorozyjnej. Między ościeżnicą a murem znajdują się miejsca drewniane, które ulegają wyrobieniu i tworzeniu się większych nieszczelności. W uzupełnianiu ich bardzo pomocne są pianki poliuretanowe, które wstrzykuje się w szczelinę za pomocą specjalnego pistoletu, który przykłada się do wąskiej rury. Pianka taka w momencie rozprowadzenia jej rozpręża się i następnie zastyga. Jeśli powstanie jej nadmiar wówczas trzeba przyciąć ją za pomocą nożyka.

Ramy okienne należy przed zimą oczyścić mleczkiem do konserwacji. Odświeży ono powłokę lakierniczą i umożliwi zamknięcie mikropęknięcia, w ten sposób utrudniając wnikanie całej wilgoci w drewno. Powierzchnię trzeba oczyścić z: oleju, smaru, pleśni, szkodników oraz innych zabrudzeń.

W oknach przed zimą warto sprawdzić, czy wszystkie części ruchome okna działają bez żadnego zarzutu. Nieszczelności należy wyregulować zgodnie z instrukcją obsługi. Istnieje potrzeba zabezpieczenia także ruchomych elementów i nasmarowania zawiasów, a także części, które się ruszają. Trzeba używać do tego celu smarów silikonowych oraz wazeliny technicznej. Szczególnie warto zadbać o nasmarowanie uszczelek od dołu ramy okiennej.

Stosowane do czyszczenia okien środki pielęgnacyjno-czyszczące nie powinny zawierać ani kwasów, ani żywic, ani zasad, które naruszają antykorozyjną powłokę okuć.

W zimie często okazuje się, że szczelne okna są dużym problemem. Rzecz w tym, że wzrasta wilgoć w związku z faktem, że do pomieszczenia nie ma możliwości dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Jest to możliwe praktycznie jedynie w wyniku otwarcia okna, czy też poprzez przylgi okienne. Dlatego warto pomyśleć, by zainstalowane okna miały współczynnik infiltracji a=0,5-1. Jest to wartość optymalna, jako że większa oznacza nazbyt dużą wymianę powietrza oraz straty ciepła, natomiast mniejsza spowoduje pogorszenie jakości powietrza.

Co zrobić w przypadku starych okien z bardzo zniszczonymi uszczelkami, co daje o sobie znać zwłaszcza w okresie zimowym? Najpierw należy okna wymyć, następnie je odtłuścić. Potem trzeba pokryć je warstwą uszczelniacza akrylowego, albo silikonem, które winny być grubsze niż szpara. Następnym krokiem jest przykrycie ich taśmą malarską, albo obłożenie folią. Po zamknięciu okna uszczelniacz ułoży się do szpar, a dzięki taśmie nie dojdzie do sklejenia go. Oczywiście do nałożenia izolacji potrzebny jest pistolet.

Innym sposobem uszczelniania starych okien przed zimą jest zastosowanie termokurczliwej folii. Jej wielką zaletą jest to, że jest niewidoczna. Pełni ona funkcję dodatkowej szyby i przemienia okno szklone pojedynczo na takie szklone podwójnie. Jeśli chodzi o opór cieplny niewentylowanej warstwy powietrza to jest on różny i zależny zarówno od jej grubości jak i kierunku strumienia ciepła. Folia taka jest przyjazna dla środowiska. Nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Nadaje się ona też do wielokrotnego użytku. Można ją wykorzystać w następnym sezonie zimowym.

W przypadku okien połaciowych trzeba dokonać więcej czynności konserwujących przed zimą. Z zewnętrznej strony należy udrożnić odpływy, czyli usunąć zarówno z kołnierza jak i z powierzchni okna wszelkie nieczystości, głównie kurzu i liści. Uszczelki trzeba wymyć przy pomocy roztworu mydła i wysuszyć je. Warto także skontrolować ich jakość. Dobrze też sprawdzić stan drewna. Chodzi o to, by dokonać renowacji powłoki lakieru akrylowego w momencie, kiedy jest on już uszkodzony. Nową powłokę należy nanosić co 4-5 lat.

Trzeba także zadbać o to, by okna połaciowe zostały posmarowane kroplą bezkwasowego oleju (jest to np. olej silnikowy, albo olej do maszyn do szycia). Kładziemy go na części ruchome okuć, dzięki czemu zostanie utrzymana całkowita sprawność okna dachowego.

Przed zimą okna powinny być w centrum naszej troski. Jeśli nie zadbamy o nie już przy pierwszych mrozach możemy doświadczyć zgubnych tego skutków. Chociażby w postaci wysokich rachunków za ogrzewanie. Dlatego warto udać się do sklepu i zaopatrzyć się we wszystko, co nam ułatwi wykonanie czynności izolacyjnych.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Przegląd dachu, Balustrada na zewnątrz domu, Rysy i spękania na stropie, Bezpieczeństwo pożarowe domu, Schody do wnętrz - jakie wybrać?
Słowa kluczowe: konserwacja okien, smarowanie okuć okiennych, uszczelki okienne, uszczelnianie