×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zakładanie klimatyzacji

naszmajster.plKlimatyzacja służy opracowaniu znajdującego się w pomieszczeniu powietrza – czyli przede wszystkim zoptymalizowaniu jego temperatury i wilgotności (w rozbudowanych wersjach - również jakości – poziomu czystości, natlenienia, jonizacji i innych). Jest dość powszechnym już sposobem uniezależnienia się od zewnętrznych warunków atmosferycznych i poprawienia komfortu życia – również w domowym zaciszu.

Zasada działania
Urządzenia klimatyzacyjne zasilane są prądem i pracują na generalnej zasadzie współdziałania kliku podstawowych elementów – parownika, sprężarki, skraplacza, zaworu rozprężnego, czynnika chłodniczego (typowo gazu), wentylatorów oraz przewodów łączących.
Podstawowa zasada działania polega na odebraniu przez parowacz ciepła z opływającego go powietrza (opływ wywoływany jest przez wentylator) i oddaniu go, krążącemu w obiegu zamkniętym, czynnikowi chłodniczemu. Sprężarka podwyższa ciśnienie czynnika i powoduje jego sprężenie, czyli przejście w stan ciekły. Ciecz przetłoczona zostaje do, również wyposażonego w wentylator, skraplacza, z którego oddaje ciepło na zewnątrz.
Aby proces mógł być cykliczny, zawór rozprężny obniża ciśnienie i rozpręża czynnik chłodniczy, powodując jego przejście w stan lotny a następnie napełnia czynnikiem parowacz.
Obecność dodatkowych elementów, takich jak np. pompy grzewcze, filtry, jonizatory, czy emitery, rozszerza funkcjonalność urządzenia.

Rodzaje urządzeń
Ze względu na sposób grupowania zasadniczych podzespołów, rozróżnia się dwa rodzaje urządzeń klimatyzacyjnych: monoblokowy oraz typ SPLIT (wraz z wersją MULTI SPLIT).
Monoblok to urządzenie kompaktowe – zawierające wszystkie elementy w jednej obudowie. Jest to rozwiązanie uważane za nieco już archaiczne oraz – ze względu na emitowany hałas – dogodne tylko w miejscach niezbyt uczęszczanych.

Stosowanym częściej i nowocześniejszym rozwiązaniem jest podział jednostek urządzenia na wewnętrzne – składające się z elementów cicho pracujących, nie przeszkadzających przebywającym w pomieszczeniu osobom (parownik z wentylatorem) oraz zewnętrzne – pracujące głośno (sprężarka, zawór i skraplacz). Obie jednostki łączy się przy pomocy specjalnych, miedzianych rurek. Są to klimatyzatory typu SPLIT.
Wersje tzw. MULTI SPLIT umożliwiają symultaniczne połączenie jednostki zewnętrznej z kilkoma wewnętrznymi, a co za tym idzie, obsługę większej ilości pomieszczeń. Zarówno kompakty jak i urządzenia typu SPLIT dostępne są w wersjach przenośnych lub stacjonarnych.
Rodzaje klimatyzatorów dostosowuje się również do miejsca montażu. Możemy wybrać instalacje okienne, ścienne, przypodłogowe, stojące, kasetonowe lub kanałowe.

Montaż
Teoretycznie montaż klimatyzacji można wykonać samodzielnie, ale w praktyce zaleca się powierzenie tej czynności firmie branżowej, dysponującej wiedzą, doświadczeniem i specjalistycznym sprzętem, takim jak np. pompa próżniowa do usunięcia z układu powietrza i wilgoci zagrażających sprężarce, czy urządzenia do łączenia jednostek SPLIT.
Przy montażu sprawdza się również – za pomocą specjalnych urządzeń – ciśnienie w układzie oraz jego szczelność. Jest to istotne ze względu na zagrożenie wyciekiem czynnika chłodniczego. Profesjonalizm kosztuje, ale pozwala na założenie poprawności montażu i minimalizację ryzyka (również kosztownych) błędów.
Ceny montażu są bardzo zróżnicowane i zależą od szeregu czynników, takich jak: rodzaj urządzenia, miejsce, sposób przeprowadzenia i ilość ciągu instalacji. Dla typowego montażu przyjmuje się standardowy, średni przedział od 900 do 1500 zł. Jest on jednak bardzo płynny. Powszechną praktyką firm branżowych jest przeprowadzanie wycen indywidualnych.

Eksploatacja i konserwacja
Koszty eksploatacji to przede wszystkim koszt poboru prądu oraz koszt konserwacji.
Znając pobór mocy danego urządzenia (kW) oraz określając zakładany czas jego pracy na dobę, można obliczyć wartość dobowego zużycia energii elektrycznej. Zaś mnożąc uzyskaną w ten sposób wartość przez cenę 1 kWh, ustala się dobowy koszt poboru prądu przez urządzenie klimatyzacyjne.
Konserwacja jest warunkiem sprawności i trwałości systemu oraz bezpieczeństwa jego użytkowania. Jej częstotliwość zależy od intensywności i warunków pracy urządzenia. Typowe, domowe urządzenie warto czyścić raz na ok. pół roku. Parownik powinien zostać zdezynfekowany i odgrzybiony, filtr parownika – wyczyszczony, stan techniczny skraplacza – oceniony, działanie funkcji - sprawdzone. Można to zrobić samemu (wymaga to jednak pewnego doświadczenia i uwagi na warunki gwarancyjne), można też zlecić firmie branżowej. Chemikalia używane do tych celów są środkami specjalistycznymi a wysoka cena ma określać ich jakość i skuteczność.
Przynajmniej raz do roku należy wykonać kompleksowy profesjonalny przegląd techniczny.


autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Klimatyzacja / Wentylacja
Podobne: Rekuperacja - czyli odzysk ciepła, Poprawna wentylacja w kuchni i łazience, Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne, Za i przeciw klimatyzacji w domu, Jak naturalnie ochłodzić dom i zaoszczędzić na klimatyzacji?
Słowa kluczowe: klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja, rekuperator,