×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zakładanie kompostownika

Najtańsza i jedna z najprostszych metod pozyskiwania materiału niezbędnego do użyźniania gleby jest w zasięgu naszej ręki. Codzienne resztki, które zostają nam podczas gotowania, parzenia kawy mogą okazać się niezwykle przydatne. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to, co wyrzucamy do śmieci i spisujemy na straty może okazać się niezwykle pomocne, z tą różnicą, że nie w kuchni, ale w ogrodzie.

Obecnie używane są dwa sposoby produkcji nawozu naturalnego na własnej działce. Pierwszą jest kompostowanie w kompostowniku, a drugą kompostowanie w pryzmie. Kompostowanie w kompostowniku jest łatwiejsze pod względem utrzymania porządku na działce jak i zabezpiecza sam składowany nawóz. Jest on chroniony przed wiatrem jak i nadmiernym wysuszeniem przez promienie słoneczne. Taki sposób zbierania odpadów wiąże się z zakupem, albo budową kompostownika. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które będą odpowiednie dla naszego ogrodu. Jeśli korzystamy z porad firmy zajmującej się projektowaniem ogrodów warto wspomnieć o tym, że chcielibyśmy założyć własny kompostownik. Na pewno będziemy wtedy mogli liczyć na fachową poradę jak i podpowiedź, co do odpowiedniego doboru miejsca.

Kiedy jednak zdecydujemy się na drugi sposób kompostowania jesteśmy zwolnieni z zakupu kompostownika. Pryzma kompostowa jest nieco prostsza w użyciu, jak i również tańsza. Na samym początku powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce, w którym będą składowane resztki. Powinno ono być zacienione, jak i osłonięte od wiatru. Nadmierne działanie słońca wysuszy kompost, a wiatr może go zniszczyć. Kiedy już zdecydujemy gdzie umiejscowić pryzmę kompostową powinniśmy być przygotowani do jej odpowiedniego założenia. Dobrym pomysłem jest dodatnie zeszłorocznego nawozu, który spełni funkcję aktywacyjną. Do tego możemy dorzucić wspomniane wcześniej odpadki z ogrodu jak i resztki codziennego jedzenia. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nawet fusy po herbacie mogą znaleźć swoje miejsce podczas produkcji domowego nawozu. Skoszona trawa, która często nie mogła znaleźć miejsca teraz spokojnie może zostać dodana do kompostownika. Rozkład wartościowego kompostu to około 10% gleby, do 20% nawozów mineralnych i 70% odpadów organicznych.

Bez względu na rodzaj metody kompostowania powinniśmy stosować jednakowe sposoby układania poszczególnych warstw. Dno kompostownika należy wyłożyć połamanymi gałązkami, z których największe i najgrubsze powinny znaleźć się na samym spodzie. Warstwa ta ma około 20-30cm. Kolejna to warstwa, która będzie odpowiedzialna za magazynowanie składników mineralnych, które są wymywane z wyższych części kompostownika. W tym miejscu zastosować należy ziemię ogrodową, torf, albo zeszłoroczny nawóz naturalny. Kolejno układać będziemy następne warstwy kompostu, które przełożyć należy ziemią ogrodową. Wysokość całkowita pryzmy nie może być większa niż około 1,5 metra. Całość należy zakryć torfem lub ziemią ogrodową, a na wierzchniej części uformować wgłębienie dla wody deszczowej.

Inną nowoczesną formą kompostowania jest zastosowanie worków kompostowych. W taki sposób uzyskać możemy nawóz w krótszym czasie niż w przypadku metody bardziej tradycyjnej. Worek z nawozem może zostać umieszczony w niedalekiej odległości od miejsca, gdzie znajdują się rośliny, które chcemy nawozić. Jest to metoda ruchoma, ponieważ worek można przenosić z miejsca na miejsce.

Podstawowe błędy podczas zakładania pryzmy kompostowej lub kompostownika to wykorzystywanie pod ich budowę dołów betonowych, w których nie ma prawidłowego dostępu powietrza. Należy również ustrzec się przed układaniem zbyt wysokich warstw, które również będą ograniczać swobodny dostęp powietrza. Dokładanie chorych części roślin, czy zbyt dużego materiału może spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie i rozkład biomasy. Niekorzystne działanie na rozwój kompostownika będą miały odpady zawierające konserwanty chemiczne.

Prawidłowy rozwój procesów zachodzących wewnątrz pryzmy kompostowej wiąże się z jej przekopywaniem mniej więcej, co 2-2,5 miesiąca. Należy wtedy odwrócić warstwy wierzchnie z warstwami znajdującymi się na samym dnie. Pozwoli to przyspieszyć cały rozkład. Ważne jest, aby zwrócić uwagę nie na sam wygląd rozkładających się resztek, ale na ich zapach. Jeśli wyczuwamy zapach amoniaku znaczy to, że nasz kompost zawiera nadmierne ilości azotu. Powinniśmy wtedy znaleźć sposób na lepsze napowietrzanie pryzmy kompostowej. Oprócz samego zapachu dobrze jest również zwrócić uwagę na wilgotność uzyskiwanego nawozu. Musi on być wilgotny, ale nie aż tak żeby kapała z niego woda.

Czas zimy to trudny okres dla naszej pryzmy kompostowej. W przypadku, kiedy zdecydowaliśmy się nie budować kompostownik, a zakładać pryzmę powinniśmy ją należycie zabezpieczyć przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Dobrze jest ją okryć specjalnym materiałem izolacyjnym, który pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury, która jest niezbędna do rozkładu biomasy.

Po odpowiednim założeniu kompostownika powinniśmy poczekać około 18 miesięcy, aby uzyskać gotowy do użycia nawóz. Jednak w przypadku, kiedy zostały zapewnione odpowiednie warunki do rozkładu materii czas ten ulegnie skróceniu. Po zastosowaniu środków chemicznych przyspieszających kompostowanie dojrzały nawóz można uzyskać nawet już po czasie 2,5 miesiąca! Jak zatem rozpoznać, czy materiał nawozowy jest już gotowy do użycia? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego wygląd. Gotowy kompost jest jednolity – nie widać w nim fragmentów roślin i ma kolor ciemnobrązowy. Ważny jest również jego zapach, który przypomina woń świeżej ziemi. Nie ma w nim również dżdżownic kompostowych. Pełnią one bardzo ważną funkcję podczas końcowego etapu kompostowania. W trakcie procesu trawienia przyczyniają się one do przyspieszenia rozkładu. Poprzez dodanie materiałów zawierających cukier możemy zachęcić dżdżownice do pojawienia się w naszej pryzmie kompostowej.

Dojrzały nawóz można zastosować pod uprawy jesienią lub nawet na wiosnę. Powinien zostać on wkopany na około 30cm w głąb gleby. W przypadku, gdy nie mamy pewności, czy dojrzał już on odpowiednio pod uprawy możemy pozostawić go na powierzchni na cały okres zimy, a wkopać w glebę dopiero na wiosnę.

Kompostowanie, czyli organiczny recykling to jedna z najprostszych i najmniej pracochłonnych metod uzyskiwania w podłoża organicznego bogatego w minerały. Kolejną zaletą domowej produkcji naturalnego nawozu jest jego koszt, czyli również jego największa zaleta. Kompost otrzymujemy całkowicie za darmo, a wręcz przy takim sposobie magazynowania odpadów można mówić o oszczędzaniu. Wszystkie dotychczasowe resztki z gospodarstwa domowego, czy to z kuchni czy z ogrodu znajdują swoje miejsce. Nie musimy martwić się o ich wywóz na wysypisko jak i trudzić się z ich spaleniem. Kompostowanie jest jedną z najlepszych i zarazem ekologicznych metod ponownego użycia zbędnych odpadów. Jeśli przeraża nas brak estetyki w pryzmie kompostowej śmiało możemy zdecydować się na zakup lub budowę kompostownika. Pozwala on na utrzymanie kompostu w jednym miejscu, zabezpiecza przed wiatrem i przede wszystkim ładnie wygląda. Plastikowy kompostownik może zostać tak dobrany, że pozostanie on niewidoczny dla osób przebywających w naszym ogrodzie. W przypadku, kiedy decydujemy się na założenie własnego kompostownika warto poradzić się w jakim miejscu powinien on zostać umieszczony. Jest to o tyle ważne, kiedy chcemy założyć pryzmę kompostową. Odpowiednie miejsce jest połową sukcesu w szybkim i skutecznym uzyskiwaniu naturalnego nawozu. Przy podjęciu decyzji powinniśmy uwzględnić czas, czyli kiedy chcielibyśmy aby pojawił się kompostownik naszych odpadków. Podczas jego zakładania ważne jest aby temperatura była dodatnia. Najodpowiedniejszym czasem jest pora od wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Utrzymanie ogrodów, Inne
Podobne: Lato w domu, czyli dlaczego warto budować oranżerię, Namioty ogrodowe, Eko uprawa: ogród warzywny, Przydomowa oczyszczalnia ścieków, Błędy popełniane przy urządzaniu ogrodu
Słowa kluczowe: ogrodnictwo, ogrodnik, utrzymanie, firma ogrodnicza,