×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zakup materiałów budowlanych

Jeśli decydujemy się na budowę domu, musimy liczyć się z wieloma wydatkami. Większość z nich zostanie poniesiona na różnego rodzaju materiały budowlane, które są niezbędne na każdej budowie. Materiałami budowlanymi nazywamy wszelkiego rodzaju rzeczy, które służą do budowy między innymi fundamentów, dachu, to także elementy wykończeniowe, różnego rodzaju instalacje a także elementy, które wykorzystuje się do budowy ścian.

Rodzaj materiałów budowlanych zależy przede wszystkim od technologii, w jakiej chcemy postawić dom czy inny budynek. Takim tworzywem może być ceramika, czy to tradycyjna, czy też poryzowana, drewno lub pustaki. Wybierając materiał do budowy, czy też remontu domu lub mieszkania, musimy zdecydować się, co jest dla nas bardziej opłacalne, na co nas stać, bowiem różnią się one ceną, która zależy od wielu czynników, także od tego, w jakim regionie kraju chcemy postawić budynek. Zanim rozpoczniemy budowę, warto jest skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie budownictwa, upewnić się, że pomysły i plany są realne, bezpieczne i że stać nas na ich realizację.

Nabywając materiały budowlane, warto jest zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Bo choć zakup tego rodzaju towaru wydaje nam się dziecinnie prosty, to jednak na nieświadomych klientów czekają różnego rodzaju pułapki. A przecież od jakości poszczególnych elementów budowlanych zależy bezpieczeństwo użytkowania, komfort mieszkania, estetyczny wygląd oraz trwałość budynku. Dlatego też wybierając i kupując tego rodzaju towar należy kierować się przede wszystkim rozsądkiem.

Podstawowym kryterium, którym większość klientów kieruje się podczas wizyty w sklepie lub składzie z materiałami budowlanymi, jest oczywiście ich cena. Zależy ona od wielu czynników. Jako że podczas prowadzenia inwestycji budowlanej liczy się każdy przysłowiowy grosz, kryterium to jest jednym z najważniejszych, dla niemal wszystkich klientów. Niestety, cena towaru nie zawsze idzie w parze z jego jakością. Dlatego też wybierając materiały budowlane zwraca się uwagę na kilka szczegółów. Zawsze należy patrzeć na to, gdzie materiały budowlane były wyprodukowane, kto jest ich importerem, a także jak długo leżą na stanie magazynu.

Nad jakością materiałów budowlanych czuwa prawo budowlane. Ostatnie zmiany ustawy o wyrobach budowlanych, dają większe uprawnienia organom nadzoru budowlanego, co ma przyczynić się do zwiększenia skuteczności kontroli tego rodzaju wyrobów. Zmiany te wprowadzono głównie po to, by wyeliminować z rynku materiałów do budowy i remontu te, które nie spełniają wymogów jakości. Konsumentom da to większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu w czasie zakupów. Materiały będą mogły być kontrolowane nie tylko u producenta, ale także importera oraz sprzedawcy. Inspektorzy nadzoru będą sprawdzać, czy produkt ma takie parametry i właściwości, jakie zostały zadeklarowane przez producenta.

Wszystkie wyroby budowlane, zanim trafią na rynek, muszą uzyskać niezbędne dokumenty, które potwierdzą dopuszczenie do obrotu. Proces ten jest regulowany przez Ustawę o wyrobach budowlanych. Istnieje kilka dróg, które pozwalają na wprowadzanie wyprodukowanego towaru do obrotu. Najczęściej stosuje się dopuszczenia poprzez oznakowanie znakiem CE lub znakiem budowlanym B. Uzyskanie tego rodzaju znaków związane jest z koniecznością oceny zgodności danego produktu przez jego producenta i wydanie na własną odpowiedzialność deklaracji zgodności. Uprawienie do oceny zgodności danego produktu potwierdzają certyfikaty Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP).

Prawo do zastosowania oznakowania CE posiadają te produkty, których ocena jakości jest zgodna z normą zharmonizowaną (PN-EN) lub europejską bądź krajową aprobatą techniczną. Natomiast zastosowanie znaku budowlanego B jest możliwe, gdy parametry produktu są zgodne z Polską Normą (PN-B) lub krajową aprobatą techniczną. W przypadku, gdy producent wyrobów budowlanych opatruje swoje produkty jednym z tych znaków, deklaruje, iż oferowane przez niego towary charakteryzują się danymi parametrami. Oznaczenie to daje także konsumentom pewność, co do pochodzenia i jakości oferowanych produktów. W przypadku, gdy materiały oznacza się symbolem CE, dodatkowo powinny one posiadać także etykietę, na której znajdą się informacje o takich parametrach, jak: izolacyjność termiczna danego rodzaju wyrobu (wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ), a także wytrzymałość na ściskanie materiału.

Materiały budowlane można nabywać w różnych punkach. Bardzo popularne stało się odwiedzanie marketów budowlanych, które oferują swoim klientom liczne promocje. Można w nich także zapoznać się z przykładowymi aranżacjami. Jednak tego rodzaju obiekty warto odwiedzać wtedy, gdy prowadzimy remont domu lub mieszkania, lub gdy jesteśmy na etapie jego wykańczania.

W początkowej fazie budowy, czyli wtedy, gdy jesteśmy zainteresowani zakupem tzw. ciężkich materiałów budowlanych, w dużej liczbie, o dużych gabarytach najlepszym miejscem do zakupów tego rodzaju wyrobów są składy materiałów budowlanych. Gdy dokonujemy większych zakupów, w takich miejscach możemy także wynegocjować niższą cenę. Mamy także gwarancję, że nabywany przez nas towar jest sprawdzony, dobrej jakości, bez większych wad, a także pochodzi od polskich lub innych, ale za to sprawdzonych dostawców. A jeśli towar okaże się wadliwy, zawsze można zgłosić reklamację. Składy materiałów budowlanych, wychodząc naprzeciw swoim klientom, często zapewniają także transport zakupionych wyrobów na miejsce budowy, często bezpłatnie do pewnego limitu kilometrów, co pozwala na pozyskanie dodatkowych oszczędności.

Coraz większą popularnością i zaufaniem cieszą się także internetowe sklepy z materiałami budowlanymi, szczególnie tymi, które są niezbędne przy wykańczaniu lub remoncie domu i mieszkania. Internetowe zakupy zyskują rzesze zwolenników przede wszystkim ze względu na szybkość, prostotę i oczywiście znacznie niższą cenę.

 

Decydując się na zakupy przez Internet, często wcześniej odwiedzamy tradycyjne składy wyrobów do budowy, oglądamy je, sprawdzamy parametry i jakość, a dopiero później dokonujemy zakupów w sieci. Oferta sklepów internetowych jest zwykle taka sama jak u tradycyjnych dystrybutorów, jednak ich cena bardzo często jest atrakcyjniejsza. Takie działanie sprawia, że uzyskujemy większą pewność, że wybrane przez nas towary spełnią nasze oczekiwania. A jeśli jednak będziemy mieli jakieś zastrzeżenia co do ich jakości, sklepy internetowe dają możliwość dokonania zwrotu lub wymiany towaru.

Wielu kupujących wzbrania się przed robieniem zakupów przez Internet właśnie ze strachu przed wystąpieniem ewentualnych niezgodności towaru z ofertą przedstawioną na stronie. Jednak zakupy w sieci regulowane są odrębnymi ustawami, które chronią klienta i zabezpieczają jego interes. Na terenie naszego kraju obowiązuje norma mówiąca, że kupujący ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu dziesięciu dni kalendarzowych. Dodatkowo sprzedający może zwiększyć ten okres czasu, ale nie może go skrócić. Jeśli towar, który otrzymamy będzie niezgodny z tym, co zamówiliśmy, konsument ma prawo do zwrotu, jednak musi liczyć się z tym, że będzie pokrywał koszty przesyłki zwracanego do sprzedawcy artykułu.

Internet umożliwia także szybkie porównywanie ofert różnych sklepów. Jednak korzystając z porównywarek branżowych, warto jest wybierać te, które cieszą się przychylnością innych użytkowników. Wybierając sklep internetowy a także konkretne materiały budowlane, szczególną uwagę zwraca się także na opis oferowanego produktu, a w szczególności na opinie innych konsumentów. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka nabycia wadliwego towaru lub skorzystania z usług fikcyjnego sklepu internetowego.

Nabywając materiały do budowy lub remontu domu warto jest pamiętać o tym, że od stycznia 2011 roku obowiązuję nowe, niższe limity zwrotu podatku od towarów i usług oraz od zakupów artykułów tego rodzaju. Ich obniżenie wiąże się z podwyżką stawki podatku VAT do 23%. Od początku 2011 r. obowiązuje także nowy wykaz materiałów budowlanych, od których można odliczyć podatek.

Zwrot podatku VAT jest limitowany. Limity dotyczą okresów pięcioletnich, które liczone są od daty złożenia pierwszego wniosku do momentu obowiązywania przepisów ustawy, czyli od 1 stycznia 2006 r. Wysokość przysługującego zwrotu oraz wysokość limitu uzależniona jest od kilku czynników, z których najważniejszym jest to, czy wykonywana inwestycja, na którą ponoszone są wydatki na zakup materiałów budowlanych, wymaga pozwolenia na budowę, a także czy wcześniej, w latach 2004-2005 podatnik korzystał z ulg mieszkaniowych, które określone zostały w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pod uwagę bierze się także cenę 1m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowana na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych. Cena ta jest ogłaszana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w drodze komunikatu. Uwzględnia się także wysokość obowiązującej stawki podatku VAT oraz datę złożenia pierwszego wniosku.

Istnieją dwa limity zwrotu. Jeden przeznaczony jest dla inwestycji, które wymagają pozwolenia na budowę, a drugi dla tych, które takiego pozwolenia nie wymagają. Dla każdego z nich określono odrębne zasady ustalania w odniesieniu do wydatków odliczonych w latach 2004 - 2005 w podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach ulg mieszkaniowych oraz inne w odniesieniu do wydatków, które nie podlegały takiemu odliczeniu. Natomiast nowy wykaz materiałów objętych zwrotem podatku zawarty jest w obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od 1 stycznie 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które od 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT przy zastosowaniu stawki 22%. Dokument ten opublikowano w Dzienniku Urzędowym Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2010 r. (nr 11, poz. 35).
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

  • KKlim Jeżeli jesteśmy przy inwestycjach - mam pytanie o okna. Czy takie zwykłe, najtańsze okna pcv wytrzymają kilka, powiedzmy, 5 lat? Słyszałem różne opinie, że w ogóle nie warto przepłacać, że wszystkie okna plastikowe mają podobne właściwości niezależnie od ceny itd. chętnie zweryfikuję takie opinie. - 6 lip 2016

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Przed budową, Materiały budowlane
Podobne: Parametry techniczne dachówek, Silikaty, Cechy fizyczne i chemiczne materiałów izolacyjnych, Jak dobrać odpowiedni klej do płytek?, Czy warto chodzić na targi mieszkaniowe i budowlane?
Słowa kluczowe: gdzie kupić materiały budowlane, źródła materiałów bydowlanych, markety budowlane, skład materiałów bydowlanych, odliczanie vat, odliczanie podatku, limity odliczeń, ulga budowlana, zakup przez internet, internetowe sklepy budowlane