×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zalety dachów dwuspadowych

Dach chroni dom przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych oraz wpływa na jego wygląd, tak więc jest jednym z elementów na który zwracamy uwagę przy wyborze projektu domu jest rodzaj konstrukcji dachu. Dach bardzo często przesądza o stylu domu, jak również ma wpływ na koszty budowy oraz wielkość i kształt pomieszczeń drugiej kondygnacji. Wybór konstrukcji dachu nie jest prosty. Do wyboru mamy dachy dwu-, cztero- i wielospadowe, a także dachy płaskie i mansardowe. Nasz wybór to dach dwuspadowy.

Dach dwuspadowy - inaczej nazywany szczytowym. Tworzą go dwie skośne połacie w kształcie prostokątów, które zamknięte są od strony dwóch pozostałych elewacji ścianami szczytowymi, połacie stykają się w biegnącej równolegle do szerokości budynku kalenicy.

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, a jednocześnie najbardziej tradycyjny i utrwalony w polskim krajobrazie. Oszczędna geometria domu krytego dwoma połaciami wpisuje się idealnie w każde niemal otoczenie. Dom taki wygląda tak samo dobrze, jeśli na działce ustawimy go w stronę drogi kalenicą czy szczytem. Nie ma także znaczenia, czy w bezpośrednim sąsiedztwie budynku parterowego powstaje budynek z wysokim poddaszem użytkowym - jeśli obydwa pokryte będą dwoma połaciami, nawet ustawionymi inaczej w stosunku do stron świata, w odmiennych kolorach i przełamane lukarnami, otoczenie będzie sprawiało wrażenie zharmonizowanego i spokojnego. Nie musimy obawiać się także tego, że dom nasz wyglądać będzie zbyt skromnie. Na temat dachu dwuspadowego istnieje wiele wariacji. Dzięki kilku niewielkim modernizacjom podstawowego modelu można uzyskać bardzo ciekawe i oryginalne efekty, które dodatkowo poprawią walory użytkowe domu. Z drugiej strony - mówi się, że nic nie robi takiego wrażenia, jak odpowiednio dobrane dodatki. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie więc dom niewielki, na pierwszy rzut oka skromny, jednak nowoczesny i komfortowy, w otoczeniu pięknie zaprojektowanego ogrodu.

Do podstawowych zalet dachu dwuspadowego należą łatwość wykonania i niższe niż przy innych typach dachu koszty budowy. Jeśli weźmiemy pod uwagę użytkowanie budynku to należy zwrócić uwagę na fakt, że przy tego typu dachach skosy na poddaszu są mniejsze niż przy dachach kopertowych i części dachów wielospadowych. Jak już wiemy dach dwuspadowy składa się z dwóch połaci w kształcie prostokątów stykających się w biegnącej równolegle do szerokości budynku kalenicy i w porównaniu z innymi formami dachów posiada kolejną zaletę - najlepiej spełnia funkcje ochronne – woda deszczowa nie napotyka przeszkód w postaci załamań połaci, ponadto nie ma on koszy, w których zalegałby śnieg. Powierzchnia połaci zależy od rozpiętości dachu – im jest ona większa, tym większa będzie powierzchnia pokrycia – oraz od kąta jego nachylenia – im dach bardziej stromy, tym połacie są większe.

W przypadku dachu dwuspadowego zaletą może być również fakt, że dla osób które nie są zwolennikami okien połaciowych można je całkowicie wyeliminować nie tracąc przy tym taniego doświetlenia pomieszczenia. Zauważmy, iż ściany boczne budynku, nazywane szczytowymi, w górnej części mają kształt trójkąta – kąt jego wierzchołka zależy od stopnia nachylenia połaci. Przy ścianach szczytowych poddasze osiąga pełnowartościową wysokość (powyżej 1,90 m) i ponadto można umieścić w nich pionowo okna a to najtańszy sposób doświetlenia poddasza bez ingerencji w połacie dachu.

Dom kryty dachem dwuspadowym może być jednocześnie bardzo ciekawy, nowoczesny i niepowtarzalny oraz funkcjonalny. Skromne z pozoru dwie połacie kryją w sobie bardzo duży potencjał.


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy
Podobne: Izolacja poddasza, Stropodachy, Jak doświetlić poddasze, Trawa na dachu – bez tajemnic, Dach z okapem czy bez
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe,