


Zalety posiadania kompostownika
Każdy kto marzy o własnych warzywach i owocach z przydomowego ogródka pewnie nie raz zetknął się z bolesną rzeczywistością. Dobre chęci i ciężka praca to nie wszystko, aby w lecie móc cieszyć się dorodnymi truskawkami, czy piękną marchewką. Niestety jałowa gleba, trudne warunki pogodowe i wiele innych czynników sprawiają, że często nasze plony nie są tak okazałe jakbyśmy tego sobie życzyli. Jeśli dodatkowo próbujemy hodować warzywa i owoce w sposób zgodny z naturą, ekologiczny to na pierwszy rzut oka mogło by się wydawać, że jesteśmy skazani na niepowodzenie. Nic bardziej mylnego! Słodkie owoce i okazałe warzywa nie muszą być efektem sztucznych nawozów. Wystarczy tylko zainteresować się czym jest…kompostowanie. Tak więc do dzieła!
Porządkowanie, czy to własnej kuchni, podwórka albo grządki to dobry sposób na zebranie wielu już nam niepotrzebnych odpadków roślinnych. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że to, co przeznaczamy do palenia, albo wyrzucamy na śmietnik może przydać się powtórnie. Kompost powstały z umiejętnego składowania odpadów jest idealnym źródłem materii organicznej i minerałów, które staną się darmowym nawozem dla naszych domowych plantacji. W dużym skrócie kompostem nazwa się nawóz organiczny, który powstaje dzięki tlenowemu rozkładowi biomasy. Dzięki zastosowaniu takiego rodzaju odpadów organicznych, można wpłynąć na szybszy wzrost roślin. Ściółka leśna jest idealnym przykładem takiego procesu. W tym przypadku jest on stały i ciągły, a kompostem można nazwać próchnicę leśną, która powstaje z opadłych liści i innych podobnych resztek organicznych. Dzięki niej drzewa mogą w pełni rozwijać się na wiosnę, czerpiąc z niej niezbędne składniki.
W lesie proces tworzenia nawozu organicznego zachodzi rzadziej, niż w naszym ogrodzie. W tym drugim przypadku mamy pełen wpływ na ilość oraz częstotliwość pozyskiwania kompostu. Jeśli będziemy go składować regularnie jesteśmy w stanie korzystać z niego kilka razy w roku. Dostępne na rynku plastikowe ekokompostowniki pozwalają na zapewnienia takich warunków rozkładu biomasy, aby był on możliwy nawet przez cały rok.
Przy podjęciu decyzji, czy warto założyć swój własny kompostownik powinna pomóc podpowiedź dotycząca tego, co musimy składować, aby uzyskać nawóz naturalny. Otóż kompost powstaje praktycznie ze wszystkich odpadów organicznych. Ułatwia to niezwykle jego prowadzenie, ponieważ możemy składować prawie wszystkie resztki, które pochodzą z domu jak i nawet z ogrodu. Ważne jest, aby nasz kompost był na tyle zróżnicowany żeby zawierał jak najwięcej minerałów takich jak potas, wapń, fosfor czy też azot. Dzięki temu jego PH będzie najbliższe neutralnemu. Jeśli jednak nie mamy w swoim zasięgu odpowiednich odpadów, które zawierają duże ilości minerałów możemy wspomóc się zastosowaniem odpowiednich preparatów. Pozwolą one zróżnicować ilość minerałów w naszym naturalnym nawozie.
Niestety nie wszystko nadaje się do kompostowania. Niezbędne jest, aby resztki umieszczane na kompoście były biodegradowalne. Wyjątki, które nie powinny znaleźć się w naszym nawozie to mięso, pestki, a nawet chwasty z nasionami. Te ostatnie mogą mieć negatywny wpływ na proces rozkładu biomasy, albo po prostu zanieczyścić kompost. Powstanie bogatego w minerały nawozu jest możliwe tylko w przypadku optymalnych warunków dla samego procesu kompostowania. Proces ten może zostać zakłócony jeśli umieścimy w kompoście rośliny chore.
Największą zaletą kompostownika, oczywiście oprócz jego ceny, jest wprowadzanie nowych mikroorganizmów do gleby. Jest to trwała i jedna z najskuteczniejszych metod odżywiania roślin. Dzięki temu możemy liczyć na wzrost plonów przy jednoczesnym zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Wykorzystując ponownie resztki powstałe w domu, mamy szansę obniżyć wytwarzaną przez nas ilość odpadów, które znajdą się na wysypisku śmieci. Dodatkowo w przypadku nawozu naturalnego możemy mówić o większym bezpieczeństwie użytkowania niż przy stosowaniu nawozów chemicznych.
autor: Dorota Polak
Powiązane branże:
Utrzymanie ogrodów
Podobne:
Kosiarki, Wiosenne porządki w ogrodzie, Pielęgnacja trawnika, Jedzenie z własnego ogródka – czy jest zdrowe?, Błędy popełniane przy urządzaniu ogrodu
Słowa kluczowe:
ogrodnictwo, ogrodnik, utrzymanie, firma ogrodnicza, kompost, kompostowanie, kompostownik, ekologiczna uprawa, nawożenie, utylizacja odpadów, odpady roślinne, nawóz
Wasze komentarze ...
Brak komentarzy.Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.