×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zamknięta czy otwarta komora spalania

Decydując się na wymianę sposobu ogrzewania zarówno wody użytkowej, jak i centralnego ogrzewania z użyciem gazu, stajemy przed problemem wyboru rodzaju kotła, w tym również czy ma być to kocioł z zamkniętą, czy otwartą komorą spalania. Pojęcia "otwarta" i "zamknięta" komora spalania określają skąd kocioł pobiera powietrze do spalania.

Otwarta komora spalania oznacza, że kocioł pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Dlatego w pomieszczeniu tym wykonuje się wentylację nawiewną, która zapewni napływ powietrza z zewnątrz budynku do kotłowni – najczęściej jest to otwór w ścianie zewnętrznej budynku wyposażony w kratkę wentylacyjną.

Zamknięta komora spalania oznacza, że kocioł pobiera powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku. W tym przypadku stosuje się odpowiednie systemy doprowadzające powietrze do kotła i odprowadzające spaliny. Przy tym rozwiązaniu można zrezygnować z wentylacji nawiewnej powietrza do kotłowni. Zgodnie z przepisami „Prawa budowlanego” minimalna kubatura pomieszczenia w którym można zamontować kocioł atmosferyczny wynosi 8 m3, a kocioł z zamkniętą komora spalania - 6,5 m².

Na początku lat 90. pojawiły się w Polsce pierwsze kotły z zamkniętą komorą spalania. Ze względu na wysoką cenę tych urządzeń w tamtych czasach, jak i nie do końca zrozumiałe dla użytkowników oraz instalatorów ich zalety, nie podbiły one polskiego rynku. Obecnie są rozwiązaniem pośrednim pomiędzy kotłem standardowym (z otwartą komorą spalania), a kondensacyjnym.

Ich popularność rośnie tym bardziej, że w budynkach z nowoczesną stolarką okienną, nie ma możliwości, by przez szczeliny pobrać wystarczającą ilość powietrza do prawidłowego funkcjonowania kotła, a nie jest ona wcale taka mała np. kocioł gazowy o mocy 20 kW na godzinę swojej pracy zużywa 2,3 m3 gazu i ponad 30 m3 powietrza. Aby więc doprowadzić je do pomieszczenia w odpowiedniej ilości, należałoby wykonać nawiewny kanał wentylacyjny. Niestety, w związku z tym, szczególnie w zimie, gdy temperatura na zewnątrz spada do -20°C, pojawia się problem bezpośredniego napływu zimnego powietrza do pomieszczenia. Kąpiel w tak wychłodzonej łazience nie należy do przyjemności. Ponadto dostarczanie do komory spalania powietrza z dużą ilością pary wodnej oraz związków chemicznych z proszków, mydeł, czy dezodorantów niekorzystnie wpływa na elektronikę urządzenia, czujniki i elektrody. Dlatego, jeśli kocioł przewidziany jest do montażu w łazience lub kuchni, należy wybrać wersję z zamkniętą komorą spalania, która nie wymaga naturalnej wentylacji nawiewnej.

Dodatkową zaletą kotłów z zamkniętą komorą spalania jest wyeliminowanie zjawiska wstecznego ciągu kominowego w kotłach atmosferycznych, który bywa przyczyną blokady i wyłączenia całego urządzenia z pracy. W skrajnych sytuacjach, gdy chodziło o kocioł c.o., dochodziło do zamrożenia i uszkodzenia takich głównych elementów urządzenia, jak wymiennik czy pompa.

Ważnym atutem kotłów z zamkniętą komorą spalania jest możliwość, przy kotłach o mocy nie przekraczającej 21 kW, wyprowadzenia spalin przez zewnętrzną ścianę budynku. Dotyczy to jednorodzinnych budynków wolno stojących. W przypadkach, gdy moc kotła przekracza 21 kW lub obiekt nie jest jednorodzinnym budynkiem wolno stojącym spaliny należy wyprowadzić nad dach (wymaganie to nie dotyczy budynków przemysłowych i magazynowych). W kotłach takich jest też możliwość montażu współśrodkowych koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych. W przewodach tych zasysane do kotła powietrze ogrzewa się od ścianki spalinowego przewodu środkowego, co poprawia jego spalanie i tym samym wydajność kotła.

W przypadku kotła z otwartą komorą spalania nie ma możliwości takiego podgrzewania powietrza, choć z drugiej strony podgrzewa się ono w pewnym stopniu przez sam fakt, że napływa ono do pomieszczenia, z którego jest pobierane do spalania. Mimo to różnica ta wpływa na sprawność kotła ze wskazaniem na kocioł z zamkniętą komorą spalania. Dodatkowo sami producenci podają, że sprawność tych kotłów jest większa o ok. 3%.

Kolejna zaleta kotłów z zamkniętą komorą spalania, to ich bezpieczeństwo pracy, gdyż zastosowanie ich wymusza właściwy dobór systemu kominowo-powietrznego, tak, by zapewnić odpowiednie opory na zasysaniu powietrza przez wentylator i odpowiednie opory przy tłoczeniu spalin.

Najczęściej stosowanym i najbardziej poprawnym technicznie systemem przewodów powietrzno-spalinowych do kotłów z zamkniętą komorą spalania jest układ przewodów współśrodkowych koncentrycznych. W rozwiązaniu tym wewnętrzna rura jest rurą spalinową, a przestrzenią między rurą wewnętrzną a zewnętrzną zasysane jest powietrze do kotła. Na rynku dostępne są tego typu systemy w następujących wielkościach: 60/100, 80/125 lub 80/130.

Montaż systemów powietrzno-spalinowych nie należy do skomplikowanych. Rury zewnętrzne łączy się czołowo i uszczelnia opaską, a spalinowe zazwyczaj zakończone są kielichem i uszczelką. Większość producentów przewiduje inne systemy przewodów do kotłów z zamkniętą komorą spalania, a inne do kotłów kondensacyjnych, gdyż różne są wartości temperatury spalin, jak i ich pH w obu przypadkach. Przekłada się to oczywiście na odmienne materiały, z których produkowane są rury i uszczelki.

Dla poziomego wyprowadzenia przewodów przez ścianę zewnętrzną budynku lub dach należy zachować spadek od kotła na zewnątrz od 1 do 5%. Długości przewodów w systemach współśrodkowych zależą od mocy kotła oraz oporów przepływu powietrza i spalin. Związane jest to z faktem, że opory te rosną w funkcji kwadratu prędkości (im mniejsza średnica, tym większa prędkość i większe opory). Maksymalna długość przewodów współśrodkowych dla systemu 60/100 wynosi 6 m (dla 80/130 to 15 m) i należy ją zmniejszyć, uwzględniając każdy opór miejscowy, taki jak np. kolano czy trójnik. Właściwie wykonane zakończenie sytemu powinno rozdzielać zasysanie powietrza od wyrzutu spalin. W przypadku wyjścia nad dach zakończonego daszkiem, kierunek wyrzutu spalin jest poziomy, a powietrze zasysane jest od dołu. Z kolei dla wyrzutu poziomego spaliny wypychane są prosto, a bocznymi otworami zasysane jest powietrze. Zastosowanie niewłaściwych zakończeń może spowodować, że spaliny zostaną zassane do kotła i zaburzą, a nawet zahamują proces spalania.

Jeśli mamy do dyspozycji kanał wentylacyjny lub nowy, czysty i szczelnie wymurowany szacht kominowy, to nie ma konieczności stosowania systemu współśrodkowego. Wystarczy, że wprowadzimy tylko rurę spalinową o średnicy np. 80 mm. Powietrze wtedy zasysane jest przestrzenią między rurą spalinową a szachem, natomiast połączenie między szachtem kominowym, a kotłem wykonujemy rurą współśrodkową. System ten można stosować w szachcie o maksymalnej długości do 9 m. Jeżeli jest dłuższy, korzystamy z tzw. systemu rozdzielnego - połączenie między szachtem a kotłem wykonujemy dwiema rurami 80 mm i specjalną nakładką rozdzielającą. Gdy szacht jest brudny, np. po kotle stałopalnym, nie można z niego pobierać powietrza. Zaleca się wówczas montować systemy rozdzielne. W systemie rozdzielnym powietrze zasysane jest z zewnątrz rurą o średnicy 80 mm i wyrzut spalin pionowo rurą spalinową o takiej samej średnicy. W tym przypadku całkowita długość przewodów może dochodzić do 30 m.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Jaki rodzaj ogrzewania wybrać: prąd, gaz, paliwo stałe, Istalacja solarna - czy to się opłaca?, Ogrzewanie pompowe czy grawitacyjne?, Na co wymienić stary kocioł węglowy?, Warunki techniczne - wyposażenie techniczne
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, otwarta komora spalania, zakmnięta komora spalania, centralne ogrzewanie, kocioł, wyprowadzenie spalin, wentylacja, wydajność