×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zaoszczędzić na wodzie

Już od przedszkola uczy się dzieci, by oszczędzały wodę. Niestety większość z tych sposobów idzie w niepamięć już za drzwiami budynku przedszkolnego czy szkolnego. Tymczasem konieczność oszczędzania wody nie jest tylko zadaniem dla dzieci w przedszkolu czy szkole, ale czymś, co dotyczy każdego z nas, niezależnie od wieku, pozycji społecznej czy miejsca zamieszkania. Zmniejszenie zużycia wody jest ważne nie tylko ze względów ekonomicznych, gdyż rachunki za wodę pochłaniają sporą część domowego budżetu, ale także z tego względu, iż Polska ma bardzo skromne zasoby wody pitnej. Te ekonomiczne i ekologiczne pobudki sprawiają, iż coraz więcej ludzi zmienia nie tylko swoje przyzwyczajenia związane z korzystaniem z wody, ale także inwestuje w nowoczesne wyposażenie, pozwalające na zredukowanie miesięcznych rachunków za wodę.

Najprostszą i najtańszą metodą oszczędzania wody jest porzucenie starych nawyków wiążących się z jej użytkowaniem.

Pierwszą czynnością, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest golenie się, mycie rąk i zębów. Szczotkowanie zębów przez wielu z nas odbywa się przy akompaniamencie szumu wody płynącej z kranu. Jeden litr wody wypływa z kranu w ciągu około 12 sekund. Jeśli więc myjemy zęby przez zalecany czas 3 minut, czyli 180 sekund, to podczas jednego szczotkowania zużywamy średnio 15 l wody. A wystarczy, że przed myciem nalejemy wodę do kubka, a podczas samego szczotkowania zakręcimy kran. Podobne zachowanie powinniśmy wypracować w przypadku golenia się, czy innych zabiegów związanych z poranną toaletę. Jeśli zakręcimy kran, możemy zaoszczędzić nie tylko kilka litrów wody dziennie, ale także sporą kwotę.

Drugą zmianą, którą możemy wprowadzać w życie, jest używanie do kąpieli natrysku zamiast wanny lub nie napełnianie jej po brzegi. Owszem relaks w wannie daje ogromną przyjemność, jednak fundowanie takiej przyjemności każdego dnia i każdemu domownikowi może nas sporo kosztować. Zamiana wanny na prysznic działa korzystnie nie tylko na stopień higieny, ale także na zasobność naszego portfela. Przeciętnie, by napełnić wannę, zużywamy nawet 200 l wody. Tymczasem biorąc kilkuminutowy prysznic, jej zużycie zmniejsza się kilkukrotnie, do wartości około 50 – 70 l.

Pewne oszczędności wniesie także zwracanie uwagi na ilość wody wykorzystywanej do mycia rąk. Przede wszystkim nie odkręcajmy maksymalnie kranu, a w czasie mydlenia rąk, nawet całkowicie go zakręcajmy. Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie baterii z czujnikiem ruchu.

Kolejnym przyzwyczajeniem, które możemy zmienić u siebie i u domowników, by zaoszczędzić wodę i pieniądze, jest rozsądne spłukiwanie wody w toalecie. Należy przede wszystkim unikać zbędnego spłukiwania toalety na przykład po wrzuceniu do niej śmieci, niedopałków papierosa, chusteczek higienicznych czy innych środkach higienicznych lub wacików do uszu. Miska ustępowa nie jest śmietnikiem, a takie rzeczy najlepiej jest wrzucać do małego kosza na śmieci umieszczonego w łazience.

Zmniejszeniu zużycia wody i rachunków sprzyja także uszczelnienie urządzeń, które zużywają wodę. Wymiana nieprawidłowo funkcjonującej uszczelki w spłuczce toaletowej, nieszczelnej baterii przy umywalkach, zlewozmywakach i wannach kosztuje kilka złotych, a oszczędności są znaczne. Wszystko zależy oczywiście od stopnia nieszczelności, jednak średnio, dziennie tracimy przez to, w przypadku spłuczki około 50 l, a nieszczelnego kranu około 30 litrów wody.

Spore oszczędności możemy zyskać także używając programów oszczędnościowych w pralkach i zmywarkach, jeśli nie załadowujemy pełnego wsadu, albo jeśli naczynia czy też ubrania są tylko lekko zabrudzone. Już teraz niemal wszystkie sprzęty AGD, które działając zużywają wodę, posiadają taką funkcję. Jeśli natomiast nie posiadamy zmywarki, zrezygnujmy z mycia naczyń pod bieżącą wodą. Napełnijmy jedną komorę zlewu lub miskę wodą z płynem, w której będziemy zmywać naczynia.

Zmiana przyzwyczajeń własnych i pozostałych domowników, które wiążą się z utrzymaniem higieny i czystości otoczenia, może przyczynić się do sporych oszczędności w rachunkach i zużyciu wody.

Sprzyjają temu także różnego rodzaju urządzenia dostępne na rynku. Podstawowymi sprzętami są perlatory. Swoim wyglądem przypominają sitko o bardzo drobnych oczkach, które umieszczane jest w baterii na końcu wylewki. Urządzanie te formują strumień wody i napowietrzają go, dzięki czemu, choć przepływ wody jest znacznie mniejszy wydaje nam się, że jest jej tyle samo. Taka zamiana nie wpływa jednak negatywnie na skuteczność mycia. Dzięki perlatorom możemy zaoszczędzić nawet 40 - 50% wody. Stosuje się je zarówno w kuchni, jak i w łazience.

Innym wynalazkiem zmniejszającym zużycie wody są spłuczki z funkcją stop, która umożliwia nam zatrzymanie spłukania w dowolnym momencie oraz podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe 3/6 litrów. Spłuczka taka posiada dwa przyciski, jeden z dużą ilością wody od 6 do 9 l i małą od 3 do 4,5 l. Takie nowoczesne urządzenia pozwalają na ograniczenie zużycia wody potrzebnej do spłukiwania o 50% w porównaniu do tradycyjnych spłuczek.

W sprzedaży dostępne są także różnego rodzaju baterie, które sprzyjają oszczędnościom w dziedzinie wykorzystania wody. Są to przede wszystkim te jednouchwytowe i bezdotykowe. Jeśli zamontowane mamy baterie dwuuchwytowe jesteśmy narażeni na znacznie większy pobór wody, gdyż za każdym razem kiedy odkręcamy kran jesteśmy zmuszeni odczekać chwilę zanim dostosujemy temperaturę do swoich potrzeb. Natomiast te jednouchwytowe pozwalają nam na jednoczesne dostosowane temperatury a także strumienia wody. Dzięki temu oszczędzamy aż 30% wody.

Coraz częściej, już nie tylko w ubikacjach publicznych, biurach czy urzędach montuje się baterie elektroniczne bezdotykowe. Woda zaczyna się z nich lać wtedy, gdy podsuniemy pod nią ręce a wyłącza, gdy zabierzemy dłonie. Przepływ wody jest w nich ustawiony zazwyczaj na 6 l/min. Pozwala ona ograniczyć zużycie wody do około 40-50%. Jednak montaż takich baterii jest nadal inwestycją dosyć drogą.

Mniej skutecznym, ale jednak dużo tańszym rodzajem baterii są te samozamykające się. Włącza się je za pomocą przyciśnięcia odpowiedniego miejsca na wylewce. Zamknięcie odbywa się automatycznie po upływie określonego czasu, najczęściej jest to 15 sekund.

Oprócz takich prostych urządzeń służących do oszczędzania wody w codziennych sytuacjach, coraz częściej stosuje się także bardziej skomplikowane systemy. Jednym z nich jest instalacja odzysku wody, która pozwala na oszczędności wody pobieranej z wodociągu. Aparaturę taką najlepiej jest wykonać na etapie budowy domu. Odzyskana w ten sposób woda nie nadaje się co prawda do picia czy gotowania, jednak można ją wykorzystać z powodzeniem do sprzątania, spłukiwania toalety, mycia samochodu czy podlewania ogrodu. Jednym z rodzajów takich systemów jest instalacja do odzysku tzw. wody szarej. Zużyta woda pochodząca z wanien, brodzików i umywalek kierowana jest dodatkowym pionem kanalizacyjnym do systemu oczyszczającego, który składa się z systemu filtrów. Po oczyszczaniu magazynuje się ją w podziemnych zbiornikach, z których pompowana jest dodatkowym systemem wodociągowym do wyznaczonych kranów. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet o 40%.

Na jeszcze większe, bo aż 80% oszczędność pozwala instalacja do zbierania deszczówki. Jest to inwestycja stosunkowo droga i skomplikowana, jednak po około 8-10 latach zwraca się całkowicie. Woda deszczowa wyłapywana jest z rynien i specjalnych zbiorników zamontowanych na terenie posesji, filtrowana i kierowana do dużego zbiornika, najczęściej umieszczonego pod ziemią. W porach większego deszczu, woda taka jest w stanie pokryć pełne zapotrzebowanie na wodę techniczną, czyli używaną do prania, sprzątania, mycia samochodu i podlewania ogrodu. Nie wolno jej jednak pić i używać do mycia.

Pewne oszczędności możemy poczynić także przy podlewaniu ogrodu, myciu samochodu i utrzymaniu posesji w czystości. Zmiana nawyków może przynieść nam pewne oszczędności, także w przypadku dbania o posesję zmiana pewnych zachowań zmniejszy zużycie wody. Przede wszystkim należy zrezygnować z mycia samochodu, czy chodnika za pomocą węża, które wystarczy zamienić na wiaderko i szczotkę. Także ogród możemy podlewać w sposób bardziej ekonomiczny. Ogrodowe rośliny wymagają przecież różnego stopnia wilgotności, nie trzeba więc podlewać całej jego powierzchni obficie i równomiernie. Oszczędniej jest także podlewać ogród rzadziej, za to obficiej, dzięki czemu woda dociera do systemu korzeniowego roślin. Warto także wyściółkować możliwie jak największą część odsłoniętej ziemi, co ogranicza parowanie.

W przypadku, gdy podlewamy trawnik, najlepiej jest czynić to wczesnym rankiem, a w dużych ogrodach, warto jest zainstalować instalację nawadniającą, która wspomagana jest automatycznym programatorem i systemem czujników wilgotności.

Wprowadzenie tych kilku zmian w naszym codziennym zachowaniu i inwestycja w odpowiednie urządzenia sprawią, że zużycie wody, a także rachunki, znacznie się obniżą.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wodno - kanalizacyjne, Nawadnianie
Podobne: Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. II, Instalacja wodna, Woda z własnego ujęcia, Kiedy wykonać drenaż, Kanalizacja wewnętrzna i zewnętrzna
Słowa kluczowe: hydraulik, cennik usług budowlanych, instalacje sanitarne, nawadnianie, trawnik, system irygacyjny, oszczędzanie, zużycie wody, wydajność, odzyskiwanie wody, zbieranie deszczówki, wodooszczędność, wodooszczędna