×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zapachy domu

Lubimy pięknie wyglądać i ładnie pachnieć. To drugie niestety nie zależy jedynie od nas. Nie wystarczą jedynie drogie perfumy i aromatyczne olejki do kąpieli, jeśli w naszym domu po prostu…śmierdzi. Zapach kurzu, stęchlizny i starych aromatów z kuchni przesiąka nasze ubrania, włosy i powoduje, że przenosimy go na zewnątrz. Zatem co zrobić, aby i nasz dom pachniał świeżością i czystością?

Po pierwsze porządek. Tylko posprzątane pomieszczenia, bez zaległego kurzu mają szansę na piękny zapach. Zalegające w koszu śmieci, resztki pleśniejącego jedzenia, zakurzone firany to tylko kilka powodów dzięki którym w mieszkaniu będzie panować zaduch nie do zniesienia.

Powietrze z zewnątrz, czyli regularne wietrzenie pomieszczeń. To kolejny krok na piękny zapach w domu. Oczywiście należy wybierać odpowiednią porę wietrzenia, gdyż zamiast świeżości możemy wpuścić pod swój dach zapach spalin, albo dymu z sąsiedzkiego komina. Poranki to najlepsze pora na czyste powietrze.

W przypadku, gdy w domu mieszkają palacze lub kiedy pozwalasz palić swoim gościom pamiętaj o częstym praniu firanek. Nie tylko one są narażone na wchłanianie brzydkich zapachów, ale również narzuty, zasłony, poduchy, koce, czyli wszystko to co jest „na wierzchu”.

Przyjemny zapach Twoich ubrań będzie zależeć od odpowiedniego obiegu powietrza w szafie. Dlatego pamiętajmy o systematycznej segregacji ubrań. Ścisk i brak miejsca na półkach uniemożliwiają wietrzenie.

Kuchnia i łazienka to miejsca z których najczęściej wydobywają się nieprzyjemne zapachy. Częste wyrzucanie śmieci, rozmrażanie lodówki i jej czyszczenie, używanie środków dezynfekujących do toalet to kilka z dobrych sposobów, aby uniknąć nieświeżego zapachu w całym domu.

Kiedy nasz dom będzie już lśnić czystością możemy pomyśleć o sprawdzonych sposobach na piękne zapachy. Pomysłów jest wiele, nie sposób wszystkich opisać. Z tych najciekawszych wyróżnić można:

  1. Jeśli jesteś smakoszem kawy i uwielbiasz jej zapach po każdym parzeniu otwórz ekspres i pozwól, aby jej aromat wydostał się na zewnątrz.
  2. Olejki zapachowe, świeczki, perfumy do wnętrz to wszystko pozwoli utrzymać przyjemny zapach w Twoim domu. Do wyboru jest wiele zapachów, od soczystych owoców cytrusowych to bardziej stonowanych aromatów.
  3. Woreczki zapachowe, z suszoną lawendą będą idealne do szafy z ubraniami.
  4. Mydło – rozpakowane mydło wsunięte w ręczniki lub do szuflady z pościelą, sposób naszych babć, który sprawdza się do dziś.
  5. Pachnące mieszanki zapachowe, to pomysł dla osób, które chciałyby skomponować własny zapach, a nie korzystać z gotowych produktów. Podstawą jest połączenie najróżniejszych materiałów od suszonych kwiatów, aż po korzenie i mchy. Wszystkie składniki powinny znaleźć się w otwartym szklanym naczyniu, gdzie nie tylko będą pięknie pachnieć, ale i ładnie wyglądać. Dla lepszego efektu można łączyć elementy mieszanki z wypełniaczem, którym mogą być trociny lub wata.

Miła dla nosa woń może zostać zakłócona przez nieprzewidziane sytuacje w domu. Najczęściej harmonia pięknych zapachów zostaje zmieszana z tym, co aktualnie przyrządzamy na obiad. Jeśli pojawia się problem uporczywych zapachów pochodzących z kuchni, i z nimi powinniśmy umieć sobie poradzić. Uporczywe zapachy kuchenne możemy usunąć za pomocą zbożowej kawy, albo ziaren jałowca. Wystarczy je podgrzać na patelni. Skórka z razowego chleba wrzucona do wody w momencie gotowania kapusty, czy kalafiora pozwoli na neutralizację ich zapachu. Nieprzyjemna woń naczyń, których nie używaliśmy przez pewien czas zostanie usunięta po wyparzeniu ich wodą z popiołem drzewnym. Smażona ryba nie będzie tak intensywna jeśli do oleju dodamy część obranego ziemniaka albo sok z cytryny. Jeśli wolimy skorzystać z mniej tradycyjnych metod zawsze można zapytać o specjalne detergenty, które pozwolą usuną niemiły zapach w domu, jak i z samej kuchni.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Prace porządkowe
Podobne: Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. I, Jak walczyć z kurzem i przykrymi zapachami?, Jak dbać o panele, Mech na dachu, Ochrona przeciwśniegowa dachów
Słowa kluczowe: sprzątanie, neutralizacja zapachów, wietrzenie, mieszanki zapachowe, usuwanie zapachu z kuchni, wietrzenie