×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zaprawy odporne na mróz i wodę

Zaprawy znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Służą one zarówno do łączenia elementów, np. cegieł w murze, jak i do wypełnienia spoin w płytkach, oraz do nadawania estetycznego wyglądu obiektom. Są też elementem składowym do produkcji wyrobów i elementów budowlanych (np. pustaków stropowych). O właściwościach zapraw decydują różnego rodzaju spoiwa, które się do nich dodaje. Istnieją różnego rodzaju zaprawy zarówno do murowania, jak i klejenia, czy tynkowania. Można wyróżnić dwie kategorie zapraw. Jedna to te, które wykonuje się na miejscu budowy. Powstają one z połączenia ich części składowych, (czyli spoiwa, oraz kruszywa i wody) w odpowiednich proporcjach. Obok nich, znacznie bardziej wygodne w użyciu, są zaprawy, które gotowe już, kupujemy w sklepie. Mają one postać suchego proszku, do którego wystarczy tylko dolać wodę. Na ogół są one ubogacone różnymi dodatkami.

Co to znaczy zaprawa mrozoodporna? Zaprawy mrozoodporne to takie zaprawy, które są odporne na działanie niskiej temperatury, tj. pod jej wpływem nie tracą swoich właściwości i nadal właściwie spełniają swoje zadanie. Przed wypuszczeniem produktu na rynek przeprowadza się próby wytrzymałościowe, które mają za zadanie określić, czy oddziaływanie niskiej temperatury wpływa niekorzystnie na wytrzymałość konkretnej zaprawy. Jeśli zaprawa mrozoodporna, to można ją używać w temperaturach od +5C do +25°C. Do zapraw mrozoodpornych należą wszelkie zaprawy termoizolacyjne. Są one wykorzystywane do wznoszenia ścian osłonowych fundamentowych nośnych, które są wykonywanego z różnego rodzaju materiałów.

Jakie cechy ma zaprawa wodoodporna?

Wodoodporność zaprawy mierzy się wielkością nasiąkliwości, którą określa się za pomocą symbolu „N”. Opisuje ją norma PN-EN 13888:2004. Określa ona, jaka jest zdolność do wchłaniania wody przez dany materiał. Jeśli w zaprawę nie wsiąka woda (niska nasiąkliwość) to oznacza to, że nie wchłania ona wilgoci z drobinkami brudu, który zawsze zalega na powierzchni. Również woda, oraz wszelkie związki rozpuszczalne w wodzie, nie powodują zniszczeń w jej strukturze. Takie zaprawy więc mogą być stosowane w miejscach, gdzie jest spodziewane duże obciążenie tak chemiczne, jak i mechaniczne.

Zastosowanie zapraw wodoodpornych i mrozoodpornych.

Większość zapraw murarskich jest mrozoodpornych. Mają one domieszkę cementu i kruszywa kwarcowego. Znajdują zastosowanie także przy wznoszeniu murów z cegieł, oraz z pustaków ceramicznych, a także z cegły silikatowej. Stosuje się je także do wznoszenia murów fundamentowych oraz piwnic.

Zaprawy mrozoodporne i wodoodporne używa się podczas: wznoszenia murów z cegieł, pustaków, a także innych materiałów betonowych, czy też wapienno-piaskowych. Również znajdują zastosowanie do spoinowania płytek ceramicznych, czy gresowych, oraz szklanych i kamiennych. Grubość spoiny wykonanej z zaprawy murarskiej winna mieć od 6 do 40 mm.

Sposób wykonania zaprawy.

Przed zastosowaniem zaprawy należy dobrze przygotować podłoże. Musi być ono dobrze wysuszone. Trzeba także postarać się o jego stabilność. Warto zadbać o to, by było ono równe, oraz nośne. Należy zatroszczyć się o to, by zostało oczyszczone z wszelkich warstw, które mogą osłabić przyczepność. Szczególnie należy pomyśleć o tym, by nie było na nim: kurzu, brudu, tłuszczów, olejów, resztek farby olejnej, oraz emulsyjnej, a także wosku. W celu zmniejszenia chłonności podłoża należy zagruntować je specjalną emulsją. Podczas przygotowywania zaprawy należy zmieszać suchy proszek z wodą, zgodnie z proporcjami wskazanymi w instrukcji na opakowaniu, po czym całość mieszamy do momentu, gdy uzyskamy jednolitą konsystencję. Najlepiej użyć do tego celu wiertarkę z mieszadłem, albo betoniarkę. Tak przygotowaną zaprawę trzeba wykorzystać w krótkim czasie, zgodnie z sugestiami producenta. Najczęściej są to 2 - 4 godziny. Aplikacja może nastąpić tylko w przedziale temperatur, które określił producent. Jeśli zaprawa jest kładziona między płytkami, to spoiny wypełnia się dokładnie gumową pacą. Następnie zmywa się całość wilgotną gąbką, aż do momentu uzyskania jednolitej gładkiej powierzchni. Przy rozprowadzaniu zaprawy trzeba zwrócić uwagę na to, by nie zmywać świeżych fug. Najczęściej kładzie się zaprawę w postaci dwóch, czasami trzech warstw. Do położenia pierwszej należy użyć pędzla. Następnie trzeba odczekać, aż dobrze stężeje i dopiero wtedy przystąpić do kładzenia następnej warstwy. Należy zwrócić uwagę, by nie dopuścić do zbytniego wysuszenia jej i kłaść następną powierzchnię w momencie, kiedy poprzednia będzie jeszcze wilgotna. Po położeniu zaprawy trzeba zaczekać przez kilka dni, aby nie miała ona kontaktu z wodą.

Zaprawy odporne na mróz i wodę znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Dają one szansę na ochronę budowli przed niekorzystnym oddziaływaniem środowiska, a także na uszczelnienie innych, użytych materiałów budowlanych. Bogata oferta handlu sprawia, że do każdej sytuacji budowlanej można dopasować odpowiedni rodzaj zaprawy. Dotyczy to zarówno etapu wykończenia wnętrz, jak i prac na zewnątrz.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Murowanie, Materiały budowlane
Podobne: Prawidłowe składowanie materiałów budowlanych, Kamienne blaty kuchenne, Jak dobrać odpowiedni klej do płytek?, Wady i zalety styropianowych szalunków traconych, Styropian styropianowi nierówny
Słowa kluczowe: murarz, zlecenie, budowa domu, , zaprawa mrozoodporna, zaprawa murarska