×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zaproszenie na pokoje

Przekraczając próg domostwa oczom ukazuje się przedsionek, przedpokój, lub hol. To szczególne miejsca mieszkania, w których przebywa się stosunkowo krótko, ale przechodzi przez nie kilka razy w ciągu każdego dnia. Służą one wszystkim mieszkańcom i gościom ich wizytującym, ale dla tych drugich stanowią jeszcze swoistego rodzaju wizytówkę właścicieli, którzy za chwilę zaproszą ich na swe pokoje.

Czym jest preludium do utworu muzycznego, prolog dla książki lub przystawka do obiadu, tym są te pomieszczenia dla lokum mieszkaniowego. Z tego względu muszą być urządzone nie tylko funkcjonalnie, ale też gustownie, aby każdy domownik mógł się w nich poruszać swobodnie, a gość czuł się miło przywitany i zachęcony do poznania całego wnętrza.

Pierwsze wrażenia

W progu domu wita nas zawsze – oprócz osoby otwierającej drzwi wejściowe, jego zapach, cisza lub hałas oraz widok pomieszczeń komunikacji – przedsionka (wiatrołapu), przedpokoju, holu – w zależności od tego czy jest to mieszkanie czy budynek. Są one nierozerwalnie związane z danym miejscem, tworzą jego indywidualny klimat, który zapisuje się trwale w pamięci wszystkich mieszkańców i gości. Warto więc zadbać o to, aby po otwarciu drzwi wejściowych ukazywało się wnętrze przyjemne i schludne, a nie zagracone niepotrzebnymi przedmiotami oraz zabałaganione porozrzucanymi butami i piętrzącymi się na wieszaku okryciami wierzchnimi. Przedpokój, to nie szatnia szkolna, tylko część mieszkania, wcale nie gorsza od pokoju dziennego czy sypialni. Bez względu na wielkość musi być funkcjonalna, poruszanie się w niej łatwe i wygodne, a jej styl powinien harmonizować z całością mieszkania.

Strefa wejściowa

W budynkach mieszkalnych strefa wejściowa obejmuje podest i drzwi wejściowe, przedsionek zwany też wiatrołapem (druga nazwa jest obecnie nie tylko popularniejsza, ale też bardziej zrozumiała) oraz pierwsze drzwi wewnętrzne prowadzące do domu. Zarówno drzwi jak i przedsionek oddzielają, a zarazem łączą dwa środowiska – zewnętrzne i wewnętrzne budynku. Drzwi stanowią barierę akustyczną, cieplną i zabezpieczającą przed intruzami, natomiast wiatrołap jest swoistego rodzaju śluzą chroniącą wnętrze domu przed wdzierającym się do niego chłodem i uciekającym z niego ciepłem oraz przygotowującą stopniowo osoby w nim przebywające do zmiany otoczenia i nowych warunków klimatycznych.

To miejsce, w którym zmienia się obuwie, zdejmuje wierzchnią odzież, odkłada mokre parasole i peleryny, wymaga swobody ruchu, a więc i porządku. Niestety w rzeczywistości nie dość, że jest najczęściej klitką przyprawiająca o klaustrofobię, to jeszcze panuje w niej bałagan, a wchodzący w progi domu potykają się o porozrzucane buty, rolki, zabawki ogrodowe pociech i czworonożnych pupili. Takie wrażenia na powitanie i pożegnanie nie mogą być dla nikogo przyjemne.

Warto więc przeznaczyć na strefę wejściową domu trochę większą niż standardowo przyjęta powierzchnię, proporcjonalną do wielkości domu (optymalnie około 3,5 m² w budynkach o powierzchni do 100 m²), w której zmieści się szafa z przesuwnymi drzwiami na aktualnie noszone okrycia wierzchnie, buty, kalosze i pantofle właścicieli oraz gości (pamiętajmy: gościom nigdy nie proponuje się kapci; jest to niegrzeczne i krepujące dla odwiedzających), siedzisko (np. puf ze schowkiem na przybory do czyszczenia butów) przydatne przy zmienianiu obuwia oraz stojak na parasole.

Domowe foyer

Po otwarciu pierwszych drzwi wewnętrznych domu wchodzi się do holu, który pełni podobną funkcję jak foyer. To wnętrze – zazwyczaj dość przestronne (hol wydzielony; 8-12 m²), w którym zlokalizowano centrum komunikacji domowej, pełni równocześnie funkcję reprezentacyjną. Z niego rozchodzą się ścieżki do wszystkich pomieszczeń zlokalizowanych na parterze, tu też znajdują się schody prowadzące na kondygnacje wyższe i niższe; wówczas jego powierzchnia powinna wynosić 13-16 m&sup2.

Jeżeli powierzchnia pozwala, to lepszym rozwiązaniem jest hol wydzielony – większy, przestronny umożliwiający pomalowanie jego ścian intensywnymi kolorami oraz umeblowanie wnętrza (oryginalnie lub stylowo) np. w stolik, fotele, a nawet sofę z poduszkami. To także idealne miejsce i okazja do urządzenia domowej biblioteki lub galerii z obrazami albo reprodukcjami ulubionego malarza, autorskimi zdjęciami lub plakatami odpowiednio podświetlonymi celem właściwego ich wyeksponowania. Urządzając domowe foyer nie można zapomnieć o wazonach z pięknymi kwiatami, które są zawsze mile widziane przy powitaniu.

Hol mniejszy jest najczęściej połączony z pokojem dziennym. W tym przypadku należy pamiętać, aby wystrój obu pomieszczeń harmonizował ze sobą i płynnie się przenikał. Ułatwi to elegancka podłoga z drewna twardego, zabezpieczonego lakierem poliuretanowym lub woskiem albo olejem nakładanym na gorąco, taka sama w obu pomieszczeniach lub odwrotnie - podłoże ze współgrających ze sobą, ale zróżnicowanych kolorystycznie lub gatunkowo materiałów umożliwiających zaznaczenie poszczególnych stref.

W tym holu lepiej zrezygnować ze zbyt dużej ilości przedmiotów mając na uwadze, że pomieszczenie otwarte na salon musi tak jak i pokój dzienny sprawiać wrażenie przestronnego, pełnego światła i powietrza, które sprzyjają spotkaniom rodzinnym i towarzyskim, tym na co dzień i od święta.

Przedpokój

Jeżeli mieszkanie mieści się w starej kamienicy, bloku lub współczesnym apartamentowcu, to jego komunikacja ogranicza się do większego lub mniejszego przedpokoju, który pełni też po części funkcję garderoby i pomieszczenia gospodarczego. To w nim musi się znaleźć miejsce na deskę do prasowania i żelazko, odkurzacz, miotłę i mop, dodatkowe krzesła składane, walizki itp., a zdarza się, że i na pralkę też.

Zazwyczaj, przedpokój jest wąski i pozbawiony dostępu światła naturalnego. Przystępując do jego aranżacji należy zadbać o jego optyczne powiększenie i wykorzystanie do maksimum powierzchni, aby w efekcie pomieszczenie było nie tylko funkcjonalne, ale też na tyle ciekawe by mogło stanowić wizytówkę mieszkania. Pomogą w tym:

  • ściany pomalowane błyszczącymi farbami o jasnych barwach (jak gra kolorem pomaga modyfikować małe wnętrze można przeczytać w akapicie „Zdrowa anemia” artykułu zatytułowanego „Sztuka aranżacji małego mieszkania”), wykończone tapetą zmywalną albo dekoracyjnym tynkiem mozaikowym – cienkim i stosunkowo odpornym na uszkodzenia mechaniczne oraz mycie i szorowanie,
  • podłoga trwała i niepodatna na zabrudzenia – najlepiej ceramiczna lub kamienna albo z twardego drewna,
  • drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń pomalowane na ten sam kolor co ściany, dzięki czemu stają się niewidoczne.

W zależności od gustu i przyjętych rozwiązań wnętrze można oświetlić mniej lub bardziej intensywnie, pamiętając, że źródło światła głównego powinno rozjaśniać wnętrze równomiernie od góry lub od dołu (np.listwy ledowe). Duże lustro w pięknej ramie można dodatkowo ozdobić kinkietami. Ciekawym rozwiązaniem jest również podwieszany sufit z efektownym oświetleniem oraz zainstalowanie niewielkich plafonów wbudowanych w ścianę blisko podłogi; są dekoracyjne i funkcjonalne, świecą zawsze gdy w pomieszczeniu jest ciemno, co jest szczególnie wygodne nocą.

Popularnym rozwiązaniem związanym z umeblowaniem przedpokoju – szczególnie małego - jest duży wiszący wieszak z półką nad nim oraz szufladami na dole. Nie jest to jednak pomysł szczególnie szczęśliwy, bowiem rzucone byle jak czapki i rękawiczki, sterczące płaszcze i kurtki tworzą nieład, który w niczym nie kojarzy się z artyzmem.

W przedpokoju należy ukryć w szafie wszystko co tylko się da. Dotyczy to również aktualnie noszonej odzieży wierzchniej, obuwia, a także torebek domowników i gości. Lepiej zrezygnować z otwartych regałów, półek i wieszaków na rzecz szafy z wysuwanymi szufladami oraz z przesuwnymi frontami, z których przynajmniej kilka można zamienić na tafle lustrzane. Pozwoli to uniknąć wrażenia bałaganu, pokrywania się kurzem przedmiotów, a duże lustro, które jest niezbędne w tym wnętrzu powiększy go też optycznie.

Jeżeli w przedpokoju jest wnęka to obowiązkowo należy ją wykorzystać na taką szafę (minimalna głębokość szafy normalnej - 0,5 m; jeżeli nie ma na nią miejsca, to może być szafa płytka, w której wieszaki umieszcza się równolegle do frontu – „na wprost”), a jeżeli jej nie ma, to warto zaprojektować układ ścianek działowych, który podzieli przestrzeń od podłogi aż po sufit i umożliwi wykorzystanie schowków do celów „gospodarczo-szatniowych”. Całość należy zamknąć drzwiami przesuwnymi. W wysokich lokalach warto też rozważyć możliwość budowy pawlacza, wprawdzie staromodnego, ale niezmiennie przydatnego do chowania rzeczy używanych okresowo, np. walizek, plecaków, zimowej odzieży itd. Jeżeli to rozwiązanie będzie zbyt przytłaczające dla wnętrza możne zdecydować się na powieszenie pod sufitem półki biegnącej wzdłuż wszystkich ścian i ułożenia na niej estetycznych pudeł ozdobnych lub koszyków zamykanych, które pomieszczą wszystko to, co niezbędne, ale niekonieczne w danym okresie.

I na koniec jeszcze jedna istotna uwaga. Przyjęło się uważać, że przedpokój to dobre miejsce na legowisko czworonożnego pupila. Nic bardziej mylnego. Zwierzak potrzebuje spokoju, a w tym pomieszczeniu o niego raczej trudno. Kręcący się po nim ludzie, odgłosy z klatki schodowej denerwują go niepotrzebnie. Domowe zwierzęta są do kochania, a nie do pilnowania domu. Przedpokój nie powinien też być miejską psią budą. Lepszym miejscem dla psa lub kotka jest korytarz w strefie nocnej lub gabinet – cichy i przytulny i dla niego i jego pana, a wzajemne ich obcowanie wyjdzie im tylko na dobre.

Korytarz

W odróżnieniu od przedpokoju, który łączy jedynie dwie strefy mieszkalne – zewnętrzną i wewnętrzną, korytarz jest większy i spaja kilka lub wszystkie pomieszczenia w jedną całość, często niedostępną dla wszystkich. Taką funkcję pełni np. korytarz w strefie nocnej domu, w której jest gwarantem prywatności i intymności.

Korytarz można doświetlić światłem dziennym z pomieszczeń z nim sąsiadujących. W tym celu można wykorzystać drzwi z przeszkleniami lub wykonane w całości z tworzyw sztucznych lub ze szkła hartowanego albo bezpiecznego (barwionego, ornamentowego, fusingowego, witrażowego), a także otwory okienne w ścianie oddzielającej pomieszczenia szklone podobnie jak drzwi.

Aranżacja domowej komunikacji, niezależnie od jej wielkości, powinna być zawsze funkcjonalna i estetyczna, a przy tym stanowić namiastkę całego mieszkania. Jej styl musi harmonizować z pozostałymi pomieszczeniami oraz tworzyć klimat zachęcający gości do poznania, a później i ponownych odwiedzin, właścicieli i ich domowego zacisza.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Lustro w łazience, Czym wykończyć ścianę w łazience cz. II, 7 zasad urządzenia zdrowej kuchni, Fototapeta, Niebanalna ściana
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, przedpokój, korytarz, hol, przedsionek, wiatrołap, komunikacja domowa, pierwsze wrażenie