×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zasady doboru rynien

Poprawnie i starannie wykonane odwodnienie (orynnowanie) każdego dachu często decyduje o trwałości elewacji, a nawet całego budynku. Spływająca po dachu woda nie powinna skapywać z okapu – trzeba ją stąd szybko odprowadzić, aby nie nawilgacała ścian domu. Jest wiele systemów odwodnienia. Ich podstawowymi elementami są: rynny i rury spustowe, kształtki, elementy łączące oraz uchwyty do mocowania rynien. Wszystkie części są do siebie dopasowane, są szczelne oraz zapewniają dobre spływanie wody deszczowej.


Jak dobrać rynny?

W projektach domów z reguły podawane są podstawowe wymiary orynnowania i miejsca zamontowania rur spustowych. Jeśli nie mamy takich informacji, to do domu o nieskomplikowanym kształcie dachu przekrój i długość rynien oraz liczbę rur spustowych możemy dobrać samodzielnie. Jeśli dach ma dużo załamań, należy poprosić o pomoc dekarza lub doradcę z firmy rynnowej.
By precyzyjnie dobrać rozmiar orynnowania, bierze się pod uwagę tzw. efektywną powierzchnię dachu (EPD). W dachach płaskich odpowiada ona powierzchni połaci dachowej, natomiast w dachach spadzistych wylicza się ją ze wzoru:
EPD = (b+c/2) × l, gdzie:
b - połowa szerokości dachu
c - wysokość dachu w kalenicy
l - długość dachu.
Otrzymany wynik obliczeń porównuje się z wydajnościami systemów rynnowych dostępnych na rynku (producenci podają w katalogach tabele informujące, jaką powierzchnię może odwodnić dana rynna) i wybiera odpowiedni rozmiar orynnowania. Ważne jest, aby w jego doborze wziąć pod uwagę miejsce w jakim przewidziany jest spust, czyli miejsce w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej. Najlepszy rezultat osiągany jest przy centralnym usytuowaniu spustu, a więc na środku systemu rynnowego. Rura umieszczona na środku długości dachu (ściany) może przyjąć dwa razy więcej wody niż rura na końcu ściany. Ponadto gdy spust zamontujemy jest na środku długości rynny, to niebezpieczeństwo przelania się wody przez jej krawędź będzie mniejsza, niż gdyby rura spustowa znajdowała się na końcu rynny. Odpowiednią średnicę rur spustowych dobiera się z katalogów.


Tabele doboru wielkości rynien

Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego systemu rynnowego. Przy jego doborze, w zależności od obliczonej efektywnej powierzchni dachu, należy się kierować poniższymi tabelami. Ważne jest, by w jego doborze wziąć pod uwagę miejsce w jakim przewidziany jest tak zwany spust, czyli miejsce w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej.

Ustawienie rury  spustowej System rynnowy   
System 75 System 100 System 125 System 150
Rynna 75 mm

Rura spustowa 63mm
Rynna 100 mm

Rura spustowa 90mm
Rynna 125 mm

Rura spustowa 90mm
Rynna 150 mm

Rura spustowa 110mm
Lej w środku 95 m2 132 m2 180 m2 370 m2
Lej na końcu 48 m2 66 m2 90 m2 180 m2
Lej za narożnikiem 42 m2 52 m2
75 m2 145 m2


Jakie najczęściej popełniamy błędy podczas montażu rynien?

Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby montujące systemy rynnowe jest nie zapoznanie się z instrukcją montażu. Poszczególne systemy rynnowe różnią się między sobą, czasem jedynie detalami jednak ważnymi z punktu widzenia ich funkcjonalności. Dlatego jeżeli wykonawca montuje jakiś system po raz pierwszy, często z góry zakłada, że wie jak go montować gdyż montował podobne już wcześniej.

W przypadku systemów stalowych
Nie zastosowanie silikonu dekarskiego – cechą stali jest brak pamięci kształtu już przy działaniu całkiem niewielkich sił. Nawet najlepiej spasowany stalowy system rynnowy w wyniku samego montażu może ulec drobnym deformacjom, które mimo stosowanych uszczelek mogą spowodować niewłaściwą pracę systemu. Należy więc stosować silikon dekarski na łączeniach.

W przypadku systemów z PVC
Nieuwzględnianie termicznej rozszerzalności elementów długich (rynien i rur). Jest to cecha której wpływ producenci minimalizują, poprzez udoskonalanie tworzywa i stosowane kompensujące rozwiązania techniczne. Rynna jednak nie może być trwale połączona z żadnym z elementów systemu, aby mogła pracować (rozszerzać i kurczyć). W przypadku łączeń elementów długich należy zostawić miejsce na kompensację.

Za rzadko rozmieszczane obejmy na rurach spustowych. Maksymalny odstęp między obejmami dla systemów rynnowych PVC wynosi 1,80cm. Za rzadko rozmieszczane haki. Standardowy i jednocześnie maksymalny odstęp między hakami dla systemów rynnowych PVC wynosi 60 cm.


Błędy wspólne dla wszystkich systemów

Brak podparcia dla połączeń: rynny z rynną, rynny z łukiem itd. Elementami najbardziej narażonymi na działanie niekorzystnych sił są połączenia. Ten fakt potwierdzają obniżone (szczególnie po zimie) w stosunku do całej reszty miejsca połączeń. Każde połączenie powinno być podparte mocowaniem: uchem montażowym znajdującym się bezpośrednio na produkcie lub hakiem. W przypadku stosowania podparcia hakiem, winien się on znajdować nie dalej niż 15cm od miejsca połączenia.
W przypadku braku możliwości dołożenia dodatkowych haków na krokwiowych należy:
  • rozpatrzeć zmiany metody montażu tj przejście na deskę doczołową i haki doczołowe,
  • skalkulować co jest bardziej ekonomiczne: demontaż część dachu celem dołożenia dodatkowych haków na krokwiowych lub wsporników (pomiędzy krokwiami) lub tak przycinać rynny by łączenie wypadało na haku. Wówczas można zastosować łącznik mocowany na haku.
Kolejnym błędem jest montaż pod włos – montaż niezgodny z kierunkiem płynięcia wody. Dotyczy to zarówno montażu rynien jak i rur spustowych.

Następnym błędem jest zły dobór systemu rynnowego. Zbyt małe średnice rynien i rur spustowych nie są wstanie zabrać dużej ilości wody opadowej. Należy więc zastosować dodatkowy odpływ i spust oraz zmienić kierunek odbioru wody z kosza tak, aby woda płynęła rynną w dwie strony od kosza i kierowała się do dwóch różnych odpływów. Innym rozwiązaniem może być zwiększenie rozmiaru rynny.

Warto pamiętać, że przy φ < 100 mm rury łatwiej zamarzają. Przekrój rynien natomiast określa się, przyjmując, że 1 m2 rzutu poziomego odwodnionej połaci wymaga 0,8-1 cm2 przekroju rynny. Przy montażu należy przestrzegać podstawowej zasady: odpływ powinien znajdować się w najniższym punkcie orynnowania, tak by woda swobodnie do niego spływała.
Za wysokie zamontowanie rynny, zimą powoduje zatrzymywanie osuwającego się śniegu i zaleganie go na połaci dachu. Często powoduje to uszkodzenie rynny oraz jej zamocowania.

Podsumowując każdy przypadek należy analizować oddzielnie. Zaleca się kontakt z wykonawcą lub z producentem posiadanego systemu rynnowego, aby znaleźć najbardziej optymalną metodę poprawy występującego problemu czy wady.


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Rynny i rury spustowe
Podobne: Dach z okapem czy bez, Odwodnienie dachu, Obróbki blacharskie dachu, Rodzaje rynien, Elementy systemu odwodnienia dachu
Słowa kluczowe: rynna, rynny, rynien,