×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zasady krycia dachówką

Krycie dachówką jest starym i popularnym w całej Europie sposobem krycia dachów spadzistych. Zwykle jako pokrycie dachów spadzistych używamy dachówki ceramiczne. Ich skuteczność to przede wszystkim sprawne odprowadzanie wody deszczowej, przez co dach jest bardziej trwały. Decydując się na ułożenie na dachu pokrycia ceramicznego wiele osób stanie zapewne przed dylematem wyboru kształtu dachówki. Charakter budynku czy też koncepcja architektoniczna niejednokrotnie sugeruje inwestorowi użycie pewnych typów dachówek. Konkretne modele czasem narzucają się wręcz niejako samoistnie.

Ilość rodzajów dachówek ceramicznych jest ogromna, od karpiówek, poprzez popularne dachówki zakładkowe, aż po dachówki mnich-mniszka i inne.
  • mnich-mniszka – dachówki o korytkowym kształcie, układane bezpośrednio na łatach, zwrócone krawędziami ku górze
  • karpiówka – dachówki zupełnie płaskie, z owalnym, prostym lub zaostrzonym zakończeniem (dolną częścią), układane “w łuskę”, gdzie każdy rząd dachówek wisi na pojedynczej łacie bądź “w koronkę”, gdzie na jednej łacie wiszą dwa rzędy dachówki przesunięte względem siebie o pół dachówki
  • esówka – dachówki te mają głęboki, ale delikatny światłocień, a kształt przekroju przypomina literę “S”
Do krycia dachów oprócz dachówki ceramicznej wykorzystujemy również dachówki cementowe. Przy wyborze rodzaju dachówki należy zwrócić uwagę na to, iż dachówki ceramiczne są zdecydowanie cięższym pokryciem, niż cementowe. Masa metra kwadratowego sięga niekiedy 70kg. Ponadto, zaleca się układanie ich na dachach o kącie nachylenia zawartym pomiędzy 16° a 44° (oczywiście, możliwe jest układanie ich na dachach bardziej stromych czy też płaskich, ale wymaga to wzmocnienia więźby lub tez dodatkowego mocowania dachówek, aby uniemożliwić ich spadanie. Dokonując wyboru pokrycia dachu dachówką ceramiczną ciężar metra kwadratowego zawiera się w przedziale od 42 do 45 kg, czyli ewidentnie jest to lżejsze pokrycie – przekłada się to także na możliwość budowania nieco delikatniejszej więźby dachu, co rzecz jasna pociąga za sobą oszczędności. Kąt nachylenia dachu, jaki zaleca się dla dachówek cementowych, to 22°-60° – można zatem bez dodatkowych zabezpieczeń spokojnie montować je na bardziej stromych dachach, niż dachówki ceramiczne.
A zatem dachówki ceramiczne i cementowe zasadniczo wykorzystuje się do krycia dachów o kącie nachylenia od 30 do 60°. Ten zakres spadku połaci zapewnia z jednej strony jej szczelność przez właściwy spływ wody deszczowej, z drugiej zaś stabilność pokrycia, które utrzymuje się na dachu dzięki własnemu ciężarowi i ukształtowanym na spodniej stronie dachówek zaczepom. Dachówki bowiem w większości przypadków nie muszą być trwale mocowane do łat montażowych; do podłoża przybija się jedynie skrajne i okapowe, aby zapobiec podrywaniu ich przez wiatr, pozostałe zaś zahacza się zaczepami o łaty. Dachówką możemy również pokryć dach o kącie nachylenia większym niż 60° (np. mansardowy). Wszystkie dachówki należy wówczas przymocować do łat drutem lub gwoździami (niektóre rodzaje dachówek mają przeznaczone do tego celu, fabrycznie wiercone otwory). Będziemy mieli jednak znacznie utrudnione zadanie w przypadku ewentualnego uszkodzenia i konieczności wymiany części pokrycia.

Dachówki można także układać na dachach o niewielkim spadku: od 15 do 30°. Ponieważ w takiej sytuacji pokrycie dachówkowe, z natury nieszczelne, nie zapewni wystarczającej izolacyjności przeciwwodnej połaci dachowej, należy wykonać pod nie podłoże z pełnego deskowania ze szczelnym pokryciem z papy.

Na czym układać?
Ze względu na duży ciężar pokrycia z dachówek, decyzję o jego wyborze należy podejmować już na etapie projektowania budynku. Wymaga ono bowiem szczególnie solidnej konstrukcji dachu; przekroje elementów więźby muszą być większe, niż w przypadku pokryć lżejszych, np. bitumicznych czy z blachy. Z tego względu dachówka nie zawsze może być wykorzystana przy remoncie czy przebudowie starego budynku; bywa, że istniejąca konstrukcja nie ma wystarczającej nośności, a jej wymiana okazuje się zbyt kosztowna. Najczęściej stosowanym bezpośrednim podłożem pod dachówki ceramiczne i cementowe jest mocowany do krokwi ruszt z równoległych do nich kontrłat i poprzecznie nabijanych łat, na których będą się opierać zaczepy dachówek. Rozstaw łat zależy od rodzaju i wielkości elementów pokrycia. Najmniejszy stosuje się pod karpiówkę, która, ułożona w koronkę (w istocie dwuwarstwowo) lub łuskę, jest najcięższym pokryciem dachowym – waży blisko 80 kg/m2.
Istotny jest także kąt nachylenia dachu: im mniejszy spadek, tym gęściej nabijamy łaty – zakład sąsiadujących poziomych rzędów dachówek będzie wówczas większy, a pokrycie szczelniejsze. Budowa dachówki pozwala na zastąpienie tradycyjnego pełnego deskowania połaci dachu paroprzepuszczalną folią wstępnego krycia (FWK). Wykorzystując to nowoczesne rozwiązanie znacznie przyśpieszmy roboty dachowe. Przekrój rusztu łat i kontrłat zapewnia odpowiednią szerokość szczeliny wentylacyjnej, niezbędnej do odprowadzenia wilgoci gromadzącej się pod pokryciem i ewentualnie w warstwie termoizolacji. Wprawdzie uformowane na bocznych krawędziach dachówek zakładki uszczelniają pokrycie, jednak w szczególnie niekorzystnych warunkach pogodowych – zwłaszcza na dachach o mniejszym kącie nachylenia – silny wiatr może podwiewać pod pokrycie krople deszczu lub śnieg. Zjawisko to nie będzie szkodliwe pod warunkiem, że warstwa FWK została ułożona prawidłowo (zgodnie ze wskazówkami producenta, najczęściej nadrukiem do góry). Wówczas woda nie przedostanie się do warstwy izolacji termicznej (nie pozwoli na to specjalna struktura FWK), a nadmiar wilgoci zostanie szybko odprowadzony.

Układanie dachówek rozpoczyna się zawsze od dolnej krawędzi dachu, czyli od okapu. Roboty można zacząć dopiero po wyprowadzeniu ponad dach kominów, otynkowaniu ich oraz wykonaniu wszystkich obróbek blacharskich.


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachówki
Podobne: Wymiana pokrycia dachowego, Parametry techniczne dachówek, Najczęstsze błędy popełniane przy układaniu poszycia ceramicznego, Kształt dachówek, Dachówka, blachodachówka czy papa – jakie poszycie dachu będzie najlepsze
Słowa kluczowe: dachówka,