×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zasłony, kurtyny, żaluzje czy rolety – czy wybór ma wpływ na zdrowie?

naszmajster.plDecydując o wyborze osłony okiennej, zwykle kierujemy się estetyką, funkcjonalnością i dopasowaniem do wystroju wnętrz. A czy to, co powiesimy w oknie ma wpływ na nasze zdrowie? Jak dobrać odpowiednią osłonę okienną, czym kierować się przy wyborze?

To, czy w oknie powiesimy zasłony, żaluzje, rolety czy kurtyny, ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Odpowiedni wybór ma największe znaczenie dla alergików i osób uczulonych na kurz i roztocza. Firanki i zasłony, szczególnie te wykonane z grubych ciężkich tkanin, są ogromnym magazynem kurzu i pyłu oraz są wygodnym siedliskiem dla roztoczy i grzybów. Osoby z alergią nie powinny wieszać ich w oknach, lepiej jeśli zastosują rolety lub żaluzje. Ale i te trzeba często odkurzać i regularnie czyścić.
 

Kurz i zanieczyszczenia

Warto wiedzieć, że wieszając w oknach firanki i zasłony, musimy pamiętać o ich regularnym praniu i odkurzaniu. Gromadzi się na nich mnóstwo kurzu, pyłu i zanieczyszczeń z zewnątrz – są przecież swoistym filtrem wszelkich drobinek wnikających do pomieszczeń przez okna. Na firankach i zasłonach osadzają się też opary i kurz z wnętrza pomieszczeń – ma to duże znaczenie szczególnie przy osłonach okiennych w kuchni, gdzie dodatkowo pojawia się dużo wilgoci i opary tłuszczu powstałe podczas przygotowywania posiłków. Jeśli z kolei decydujemy się na rolety lub żaluzje, warto już na wstępie wybrać takie, które są łatwe do mycia i czyszczenia. Utrzymanie ich w czystości jest nie lada wyzwaniem. Wszelkie zanieczyszczenia gromadzące się na osłonach okiennych nie tylko uprzykrzają życie alergikom i wyglądają nieestetycznie, ale mogą być powodem pojawienia się uczulenia na kurz i roztocza kurzu domowego, wywołują katar i kaszel, mogą być powodem przewlekłych niewielkich stanów zapalnych dróg oddechowych i oczu.

Nadmierne nasłonecznienie
Jedną z głównych funkcji osłon okiennych jest ochronna przed nadmiernym nasłonecznieniem. Decydując się na określony typ osłon, warto zwrócić uwagę na usytuowanie okna, które mają chronić. Jeśli jest to pomieszczenie z wysoką ekspozycją na słońce, które ma pełnić funkcję np. sypialni lub pokoju do pracy, to warto wybrać osłony mniej przepuszczalne dla promieni słonecznych, jak np. rolety zewnętrzne, grube zasłony i ciemne rolety wewnętrzne. Szczególnie w pokojach przeznaczonych na sypialnie warto dobrze przemyśleć osłony na okna. Powinny one dobrze zaciemniać, chronić przed słońcem, ale też nie tamować dostępu świeżego powietrza.
To samo tyczy się pokojów dla dzieci. Maluchy, szczególnie te młodsze, często śpią w ciągu dnia, dlatego w ich pokojach warto zastosować osłony dobrze zaciemniające, chroniące przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem, ale też łatwo przepuszczające świeże powietrze (np. żaluzje). Jeżeli natomiast planujemy osłony na okna w salonie wychodzącym na taras, gdzie chcemy wpuścić dużo słońca, to wystarczy powiesić firanki lub cienkie rolety rzymskie. Jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie warto ograniczać dostępu promieni słonecznych do wnętrza. Mają one działanie terapeutyczne i wpływają na nasze dobre samopoczucie, szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy ekspozycja na słońce jest bardzo ograniczona i może prowadzić do rozwoju depresji sezonowej.

Mycie i czyszczenie
Warto wybrać takie osłony, które można w prosty sposób zdjąć z okien i łatwo wyczyścić. Najłatwiej utrzymać w porządku firanki i zasłony, trzeba jednak pamiętać o stosunkowo częstym czyszczeniu (pranie minimum raz na trzy3 miesiącu miesiące lub częściej jeśli wiszą w oknach, przez które wpada dużo zanieczyszczeń – np. od ulicy) i odkurzaniu przy okazji codziennego sprzątania mieszkania. Dobrze też pamiętać o delikatnym zdejmowaniu zasłon z karniszy w taki sposób, aby nie wzbijać zgromadzonego w nich kurzu.

A jak czyścić rolety i żaluzje? W zależności od stopnia zabrudzenia można stosować różne metody. Czasami wystarczy specjalna szczotka do czyszczenia rolet i żaluzji (dostępna w sklepach z wyposażeniem wnętrz) lub mokra szmatka. Aby nie wzbijać tumanów kurzu, przy stosowaniu szczotek warto pamiętać o wcześniejszym spryskaniu rolet lub żaluzji płynem antystatycznym – takim, który stosuje się do ubrań. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych preparatów przeznaczonych specjalnie do czyszczenia rolet i żaluzji. Warto wybierać te, które szybko radzą sobie z brudem i nie niszczą materiałów. W przypadku rolet tkaninowych trzeba uważać, żeby ich nie przemoczyć, gdyż może to spowodować ich odkształcenie lub odbarwienie. Rolety najlepiej czyścić na sucho, punktowe zabrudzenia można usunąć za pomocą gumki do ścierania lub po prostu zeskrobać. Mokre usuwanie plam stosujmy tylko w ostateczności i tylko przy pomocy wilgotnej miękkiej ściereczki z niewielką ilością delikatnego detergentu. Trzeba jednak uważać, gdyż może dojść do widocznego odbarwienia tkaniny rolety, szczególnie w przypadku intensywnych kolorów.

Z kolei do czyszczenia żaluzji plastikowych wystarczy letnia woda z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Najwygodniej jest zdjąć je z okna i zamoczyć w wannie, dokładnie umyć szmatką każdą żaluzję, spłukać prysznicem, a na koniec tylko wytrzeć do sucha, aby nie zostały nieestetyczne zacieki. Jeśli żaluzje są przymocowane na stałe, mokrą szmatką z detergentem trzeba umyć dokładnie każdą żaluzję na oknie, a potem postępować jak poprzednio. W przypadku żaluzji drewnianych warto dodatkowo na koniec, już po wytarciu ich do sucha, przetrzeć każdą specjalnym nabłyszczaczem i środkiem konserwującym do drewna.


autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Rolety / Żaluzje / Markizy
Podobne: Czym przesłonić okno połaciowe, Dekoracja okien, Tkanina w domu, Roleta zewnętrzna zamiast tradycyjnej kraty w oknie
Słowa kluczowe: rolety, zasłony, rolety rzymskie, żaluzje, rolety okienne, markizy,