×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zastosowanie automatyki w działaniu bram

Automatyka, która umieszczona jest w bramach, pełni bardzo ważną funkcję. Jakakolwiek awaria tego systemu sprawia, że brama przestaje poprawnie funkcjonować. Czasami może przynieść unieruchomienie całego systemu. Warto przyjrzeć się temu, co sprawia, że nasze bramy sprawnie funkcjonują. Należy także zwracać uwagę na różne rozwiązania, które są dopuszczalne w przypadku takiej, a nie innej formy zamykania otoczenia domostwa. Istotny jest w tym wypadku fakt, jak duży jest obszar, który ona otacza, a także czy jest to wejście na teren prywatnej posesji, czy też na obszar przemysłowy. Niektóre zastosowania automatyki, które pasują do jednej formy nieruchomości nie przystają bowiem do innej. Automatyka jest na usługach miejsc, do których wejścia pilnuje. Jaka automatyka może być zastosowana przy samym wejściu do posesji?

Podstawowym systemem jest automatyczne otwieranie bramy. Bardziej zaawansowane układy sterowania automatycznego pozwalają na sprzężenie ze sobą otwarcia bramy wjazdowej wraz z garażową, a także zapalenie światła na podjeździe. Tak by zapewnić maksymalny komfort parkującemu samochodowi. W bramach automatycznych stosowane są również różnego typu zabezpieczenia. Mogą to być – obok fotokomórek i listw zabezpieczających – także urządzenia elektromagnetyczne, czy też mechaniczne, które wyłączają silnik po natrafieniu na jakiś opór.

Zadaniem zarówno fotokomórek, jak i listw bezpieczeństwa montowanych na słupkach bramy jest zatrzymanie jej działania w momencie, kiedy pojawi się w niej jakiś niepożądany przedmiot, czy osoba. Takie zabezpieczenia niwelują niebezpieczeństwo zmiażdżenia samochodu bądź osoby, która znajduje się w świetle bramy, gdy ta się zamyka.

Brama samonośna może także przybrać formę szlabanu. Stosowane szlabany mogą być elektromechaniczne, albo i hydrauliczne. Mogą mieć ramię różnej długości, w zależności od miejsca, w którym są stosowane. Do wąskich przejazdów, do domów prywatnych, a także do wąskich uliczek osiedlowych, świetnie nadają się te, które mają długość ramienia 2,5 m. Natomiast do większych osiedli warto kupić taki, który ma szerokość ramienia 6 m. Posiada on silnik niskonapięciowy, łącząc w ten sposób niezawodność z bezpieczeństwem. W razie awarii instalacji elektrycznej zwalnia się taki szlaban za pomocą kluczyka. Ramię takiego szlabanu jest płaskie, wykonane z aluminium. Jeden rodzaj szlabanów to te, które są przeznaczone do pracy ciągłej. Inne są wykorzystywane do pracy średniointensywnej, lub do intensywnej. Posiadają one niejednokrotnie zabezpieczenie przeciwzgnieceniowe, które stanowi moduł elektroniczny. Umieszcza się go na płytce centrali sterującej. Jego funkcją jest bezpośrednia kontrola siły ciągu w szlabanie. W momencie, kiedy następuje awaria, system jest uruchamiany za pośrednictwem mechanizmu odblokowującego. Pozwala ona na obsługę ręczną. Wiele z nich daje możliwość podłączenia do nich szeregu akcesoriów do zdalnego sterowania oraz do sygnalizacji i zabezpieczenia jego pracy automatycznej.

Decydując się na konkretny model bramy trzeba wziąć pod uwagę jej awaryjność. Ważne jest także oprogramowanie, które służy do obsługiwania wejścia do domu, przede wszystkim, by nie było zbyt skomplikowane. Dzięki systemowi automatyki otwieranie bramy możliwe jest w bardzo krótkim czasie. Niekiedy są one też tak ustawione, że zamykają się automatycznie w momencie, kiedy następuje wjeżdżanie na posesję. Decydując się na automatykę trzeba zwrócić uwagę na rodzaje napędów – zarówno do bram skrzydłowych, jak i przesuwnych. Istotne jest także sterowanie radiowe i lampy. Na rynku dostępne są lampy ostrzegawcze, które sprawiają, że właściciel wie, kiedy należy dokonać przeglądu działania bramy. Czujnik zlicza ilość cykli, które wykonała brama i – po przekroczeniu go – sygnalizuje konieczność dokonania konserwacji. Można nabyć również ostrzegawczą, sygnalizującą pracę bramy.

Przy kupowaniu bram automatycznych niezbędne są również centrale sterujące, oraz odbiorniki. Kupuje się przy nich również stacyjki kluczykowe, które pełnią funkcję osobistych kluczy sterujących. Istotną rolę spełnia też pilot, dzięki któremu możliwe jest otwieranie bramy bez konieczności wychodzenia z samochodu.

Spośród pilotów na uwagę zasługuje pilot TOP. Posiada on technologię zintegrowanego systemu kodowania. Dzięki temu można przypisywać całkowicie indywidualny, odróżnialny kod każdemu przyciskowi.

Do dyspozycji mamy piloty dwu, albo czterokanałowe. Pilot taki ma zasięg oddziaływania na odległość dochodzącą nawet do 150 m. Posiada on także kody samo programujące. Inny rodzaj pilotów – pilot ATOMO – ma działanie, w którym jest położony specjalny akcent na bezpieczeństwo. Dzięki technologii kodu zmiennego mają one najwyższy poziom bezpieczeństwa, oraz tajności emitowanego sygnału. Mają również funkcję automatycznego oprogramowania między pilotami. Dla osób, którym często lubi coś upaść na ziemię, znakomitym pomysłem są piloty SPACE. Są one odporne na stłuczenia, mają też kształty świetnie dostosowane do ręki.

Na rynku, wśród produktów pomocnych przy bramach automatycznych, dostępne są także urządzenia z personalnym kodem. Jednym z nich są klawiatury kodowe CAME, które są urządzeniami wyposażonymi w elektroniczny system antywłamaniowy. Uniemożliwia on transmisję kodu w przypadku, gdy zostanie naruszona struktura urządzenia.

Zastosowanie automatyki w działaniu bram otwiera przed nimi ogromne możliwości. Jest ona motorem każdego z systemów. Wprowadza ona do obrotu różnego typu piloty i centrale sterujące, które umożliwiają sterowanie nimi na odległość. Nie sposób przecenić popularnego szlabanu, który stosuje się głównie w miejscach, które służą do parkowania pojazdów mechanicznych.

Podejmując decyzję o zakupie konkretnego systemu winniśmy zwrócić uwagę na jego awaryjność. Jeśli system będzie często ulegał zepsuciu, z pewnością nie będzie on dla nas satysfakcjonujący. Żadne, nawet najbardziej pomysłowe formy automatycznych zabezpieczą nie wpłyną pozytywnie na nasze korzystanie z nich w momencie, kiedy będziemy musieli często korzystać z usług serwisanta. Cały system musi być sprawny i bez awaryjny. Taki, na który możemy na niego liczyć w każdej chwili. Winien on także być prosty w obsłudze tak, by nie stwarzać problemów w trakcie jego użytkowania. Również przez osoby mało wprawione w tym zakresie. Automatyka winna służyć ludziom, a nie być barierą, która broni dostępu do jej osiągnięć.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Ogrodzenia / Bramy
Podobne: Ogrodzenie, czyli nierozłączny element każdej posesji, Kamienne ogrodzenie, Rodzaje bram i rodzaje materiałów, Murowanie klinkierowego ogrodzenia krok po kroku , Metalowe ogrodzenie
Słowa kluczowe: ogrodzenia, brama, bramy garażowe, siatka ogrodzeniowa, kowalstwo artystyczne, bramy , brama automatyczna, szlaban, moduł elektroniczny, pilot, awaryjność, zdalne sterowanie