×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zdrowe rynny podstawą prawidłowego funkcjonowania domu

naszmajster.plRynny to nie tylko element dekoracyjny każdego budynku, ale ważny czynnik odpowiadający za jego prawidłowe funkcjonowanie. Często zapominamy, że konserwacja i przegląd rynien odpowiada za bezpieczeństwo w każdego domu. To one są odpowiedzialne za ochronę elewacji zewnętrznej przed wodą. Dzięki nim jesteśmy w stanie ochronić budynek przed wilgocią i niszczeniem tynku.

Nadmiar wody zmniejsza jakość izolacji zewnętrznej i co gorsza może spowodować przedostanie się wilgoci do wewnątrz. Prawidłowy odpływ wody deszczowej wpływa również na otoczenie wokół budynku. Jej duża ilość może wyrządzić szkody w ogrodzie jak i spowoduje podmakanie fundamentów. A zniwelowanie takich uszkodzeń jest już bardzo kosztowne i czasochłonne.


Z tych i wielu innych powodów zaleca się, aby przynajmniej raz w roku sprawdzić szczelność rynien. Sytuacją idealną jest przegląd dwa razy do roku. Sprawdzenie orynnowania budynku jest związane również z podstawowymi pracami porządkowymi. Dzięki niemu mamy okazję usunąć wszelkie zabrudzenia. Najczęściej wokół budynków rosną drzewa, które mają negatywny wpływ na czystość rynien. Nadmierne zabrudzenia tworzą tzw. czopy, czy inaczej korki które wypływają na drożność rynien. Zatykając ujścia wody powodują one zatory, które kolejno są przyczyną niszczenia rynien oraz braku drożności dla deszczówki lub wody pośniegowej.

Podczas przeglądu mamy okazję oszacować ewentualne zniszczenia powstałe w trakcie zimy. Zalegający śnieg i lód zmniejsza żywotność rynien. Przegląd wiosną oraz jesienią jest najlepszym sposobem na ich ochronę. Sprawdzenie przed zimą pozwala na oczyszczenie z liści, gałęzi i igliwia i innych jesiennych naleciałości. Natomiast przegląd po pierwszych roztopach pozwala udrożnić drogę odpływową dla roztapiającego się śniegu oraz lodu. Dodatkowo od razu można oszacować straty po zimie i wykonać niezbędne naprawy, jeszcze przed ostatnimi przymrozkami.

Dla rynien najważniejsza jest ich szczelność. Można ją sprawdzić za pomocą wody. Należy zatkać otwór odpływowy i napełnić rynnę wodą do połowy jej wysokości. Pozwoli to określić, czy nie ma przecieków. Miejscami najbardziej zagrożonymi są łączenia. One najczęściej podlegają pęknięciom. Jeśli podczas takiego zabiegu pojawi się nieszczelność, można ją usunąć dzięki uszczelniaczom. Są one dostępne na rynku. Do naprawy rynien stalowych lub PCW mogą przydać się silikon i klej. Natomiast orynnowanie wykonane z miedzi, czy systemy cynkowo-tytanowe wymaga lutownicy, albo gotowego zestawu bitumicznego, którym można zakleić miejsca również pordzewiałe. Gdy natrafimy na inne, małe ogniska rdzy można je zamalować preparatem cynkowym lub farbą antykorozyjną. Jednak większe rdzawe uszkodzenia wymagają już usunięcia całego fragmentu rynny. Należy wymienić go na nowy.

Po opróżnieniu rynny warto jeszcze sprawdzić, czy nie pozostały w niej oczka wody. Świadczyć to może o jej wadliwym zamocowaniu. Taką wadę usuwa się zwykle poprzez dogięcie. Rynny powinny być podwieszone do okapu wraz ze spadkiem w kierunku rur spustowych. Połączenia poziomych odcinków nie mogą być wklęsłe. W takim przypadku w miejscach zaklęśniętych będę powstawać zatory wody opadowej, które pod swoim ciężarem będą zwiększać wadę montażu.

Usuwanie zanieczyszczeń – tych powstałych najczęściej w zimie, polega na spłukaniu ich za pomocą wody pod dużym ciśnieniem. Posłużyć do tego może zwykły wąż ogrodowy. Taki sposób czyszczenia rozpoczynamy od wylotu z rynny do rury spustowej, po kolei spłukując zanieczyszczone partie. Ważnym jest aby przy tym zabiegu, nie używać ostrych narzędzi. Mogą one doprowadzić do zniszczenia zewnętrznej powłoki rynien.

Co w przypadku kiedy chcemy uniknąć zanieczyszczeń? Przed nawiewem liści, pyłów i innych niepożądanych gości można zastosować siatki ochronne oraz sitka zamocowane w rurach spustowych. To pozwoli uniknąć zatkania systemu rynnowego. Należy jednak wziąć pod uwagę, że siatki pozwolą jedynie zatrzymać liście. Piasek lub igliwie będzie trzeba i tak usunąć.

Ułatwieniem w czyszczeniu i konserwacji rynien są różnego rodzaju otwory rewizyjne, zwane inaczej czyszczakami. W rurze spustowej umieszczony jest koszyczek na zanieczyszczenia. Wystarczy jedynie go wyjąć i wyrzucić zabrudzenia. Dodatkowo należy sprawdzić odpływ rury spustowej. W przypadku, gdy rynna nie jest zakończona kolankiem, tylko wchodzi w nawierzchnię obok domu, prosto do osadnika, kilka razy w roku należy go otwierać i sprawdzać. W nim również mogą gromadzić się różne zanieczyszczenia.

Jeśli jesteśmy posiadaczami rynien z PCW, miedzi oraz cynku możemy liczyć na ich rzadsze zatykanie się. Mają one gładszą powierzchnię niż rynny stalowe, które z biegiem lat mogą stać się chropowate.

Sam przegląd, czy naprawa orynnowania nie są czynnościami skomplikowanymi, łatwo wykonać je samodzielnie. Coraz częściej jednak można skorzystać z usług firm dekarskich. Jest to przydatne zwłaszcza kiedy dach jest nowy, jeszcze podlegający gwarancji. Koszty przeglądu są zależne od wielkości oraz rodzaju dachu. Ma na nie również wpływ region Polski, w którym mieszkamy. Natomiast konserwacja oraz związane z nią naprawy zależą głównie od wielkości uszkodzeń.

Pielęgnacja rynien jak i ich konserwacja to podstawa jeśli nie chcemy być narażeni na częste remonty budynku. Lepiej zapobiegać uszkodzeniem niż tracić majątek na naprawę. Większość początkowych problemów możemy rozwiązać sami. W późniejszych, tych bardziej skomplikowanych zmuszeni jesteśmy zaciągnąć pomocy u fachowców, a to już generuje kolejne koszty. Nie chodzi tutaj jedynie o estetykę budynku, czy jego otoczenia. Dbanie o rynny to podstawa dla bezpieczeństwa naszego budynku, jak i również dla nas samych. Odpadający tynk, nadmierna wilgoć, która stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni może być niebezpieczna dla mieszkańców. Warto więc poświęcić dwa dni w roku na przegląd, który nie zajmie dużo czasu, a być może uchroni przed niespodziewaną lawiną wydatków.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Rynny i rury spustowe
Podobne: Elementy systemu odwodnienia dachu, Dach z okapem czy bez, Obróbki blacharskie dachu, Zasady doboru rynien, System przeciwoblodzeniowy rynien
Słowa kluczowe: rynna, rynny, rynien,