×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zielone minisalony

Każdy instynktownie pragnie ładowania swoich biologicznych akumulatorów na łonie natury. Stąd weekendowe wypady za miasto, letnie wojaże w poszukiwaniu relaksu i zielonych płuc. Na co dzień kontakt z naturą umożliwiają parki oraz przydomowe zielone salony czyli ogrody. Ich namiastką są balkony, loggie, werandy i tarasy pod warunkiem, że są dobrze zagospodarowane. One także mogą stać się miejscem codziennego odpoczynku, relaksu po pracy, letnich biesiad, zabaw dzieci (ale zawsze pod czujnym okiem opiekuna). Warto o nie dbać i wykorzystywać je zgodnie z ich przeznaczeniem, a nie zabudowywać i zamieniać na jeszcze jedno zamknięte pomieszczenie o bliżej nie sprecyzowanej funkcji.

Co jest czym

Na pozór może się to zdawać zbyteczne, ale jednak warto sobie uświadomić co dokładnie kryje się pod konkretnymi określeniami. Dlaczego? Wkrótce udowodnię.

Balkon to konstrukcja wysunięta poza obrys ścian zewnętrznych budynku, którą tworzy płyta oparta na wystających ze ściany wspornikach lub podparta słupami i zabezpieczona na krawędziach balustradą. Może być drewniany (ten nie wymaga ocieplenia) lub żelbetowy.

Loggia to także balkon, ale utworzony przez wnękę w zewnętrznej ścianie budynku; wnęka jest oddzielona oknami i drzwiami od reszty lokalu użytkowego.

Taras to rodzaj wybiegu, który tworzy pozioma płyta umieszczona na poziomie parteru, piętra lub na dachu; wymaga izolacji, a przy położeniu powyżej poziomu terenu również ogrodzenia balustradą. Może być ziemny lub betonowy, zadaszony (częściowo albo całkowicie) lub nie.

Weranda to przybudówka umieszczona przy jednej z elewacji domu (najczęściej wejściowej); otwarta, ażurowa lub oszklona, przykryta dachem, najczęściej drewniana.

Już sam opis tych elementów architektonicznych nasuwa od razu przyjemne skojarzenia. Jeżeli puści się wodze wyobraźni, to aż chce się na chwilę przysiąść z filiżanką ciepłej czekolady w dłoniach na balkonie, tarasie lub werandzie, zamknąć oczy, wystawić twarz do coraz mocniej świecącego słońca i słuchać śpiewu ptaków, które oznajmiają powrót wiosny, a tym samym rozpoczęcie oczekiwanego z utęsknieniem okresu spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu. I pomyśleć, że niektórzy mając takie miejsce do wyłącznej dyspozycji nie wykorzystują możliwości jakie one dają....

Element architektury budynku

Tak już w życiu bywa, że jedni o czymś mogą tylko marzyć, a drudzy to mają i nie potrafią docenić. Podobnie jest i z balkonami, tarasami i werandami. Żal patrzeć jak wiele z nich niszczeje, nie spełnia swojego zadania, albo coraz częściej jest likwidowanych drogą zabudowy. Efekt w obu przypadkach jest opłakany – zmarnowany zamysł autorski i okazja użytkowników do stworzenia niepowtarzalnego minisalonu zielonego oraz oszpecona architektura budynku, nie wspominając już o – często nieświadomym, ale przez to wcale nie usprawiedliwionym - złamaniu prawa.

Trzeba bowiem wiedzieć, że kształt bryły, rozwiązania materiałowe oraz detale, to najważniejsze elementy składowe architektury każdego obiektu budowlanego. Ich autorem jest projektant architekt, który jest też właścicielem praw autorskich chronionych przez prawo. Oznacza to, że wszelkie zmiany wprowadzone w trakcie realizacji bądź już użytkowania obiektu budowlanego wymagają jego wcześniejszej akceptacji, a następnie wykonania adaptacji projektu przez projektanta posiadającego uprawnienia do projektowania, a więc tego, który może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. On też musi się legitymować przynależnością do Izby Architektów. Projektant ten (a nie autor architektury projektu) ponosi odpowiedzialność za zakres adaptacji i jej poprawność oraz zgodność projektu z obowiązującymi normami i przepisami w dniu jego złożenia do urzędu celem otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę.

W świetle powyższego nie można samodzielnie decydować także o budowie bądź likwidacji balkonu, tarasu czy werandy. W praktyce dotyczy to również ich zabudowy. Taka zmiana ingeruje znacząco w pierwotny kształt bryły i architekturę budynku, a wprowadzona bez zgody jej autora jest samowolą budowlaną.

Część lokalu

Balkon, loggia, taras i weranda stanowią część składową lokalu użytkowego, powiązaną najczęściej z jego pomieszczeniem reprezentacyjnym. Tworzą rekreacyjną przestrzeń użytkową, która łączy wnętrze lokalu z jego środowiskiem zewnętrznym oraz pełnią funkcję dekoracyjną architektury budynku. Chociaż spełniają zadanie użytkowe, to w świetle „Prawa budowlanego” same nie są zaliczane do pomieszczeń użytkowych. W zależności od wielkości i miejsca, w którym się znajdują mogą służyć użytkownikom jednego lub wszystkich lokali znajdujących się w budynku.

Właściciele domów rodzinnych są wyjątkowymi szczęściarzami, bowiem oprócz ogrodu mogą też korzystać z możliwości posiadania balkonu, tarasu i werandy, często z wszystkich jednocześnie. Większość z nas mieszka jednak w domach wielorodzinnych, blokach lub apartamentowcach aglomeracji miejskich, w których tylko część została „wyposażona” w balkony lub loggie, nie mówiąc już o tarasach będących w wyłącznej dyspozycji jednego lokalu mieszkaniowego stanowiących prawdziwy rarytas.

Warto przy okazji wspomnieć, że jeżeli te elementy architektoniczne służą wyłącznie mieszkańcom jednego mieszkania, to ich właściciele są zobowiązani do ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem ich w należytym stanie technicznym, który umożliwia bezpieczne korzystanie z nich, natomiast za konserwację elementów ich konstrukcji, które są trwale połączone z budynkiem odpowiada wspólnota mieszkaniowa.

Niezależnie od tego, czy jest się właścicielem czy tylko użytkownikiem przynajmniej jednego z tych elementów architektonicznych, to zawsze należy je traktować jako jedną z części składowych mieszkania, która wymaga nawet większej dbałości niż pozostałe pomieszczenia. Im więcej poświęci się uwagi w jej urządzaniu i pielęgnowaniu, tym większa będzie satysfakcja i korzyść z jej użytkowania.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Nie znam osoby, która sama mieszkając w miejskim blokowisku nie zazdrościłaby, szczególnie upalnym latem, właścicielom domów posiadania ogrodu i możliwości relaksu wśród zieleni. Większość z nich zapomina, że i oni też mogą mieć wprawdzie o wiele mniejszy, ale jednak, salon zielony, który można z powodzeniem urządzić na ich balkonie lub tarasie.

Na początek wystarczy zaaranżować miniogródek na zasadzie stojących donic drewnianych i ceramicznych - pod kolor muru czy ceglanego budynku – a w nich zaprojektować skalniaki, które idealnie komponują się zarówno z płytami ceramicznymi (koniecznie o właściwościach mrozoodpornych i antypoślizgowych) jak i podłożem wykończonym drewnem z odpowiedniego gatunku i zabezpieczonego wielokrotnie olejem. Do doniczek można dobrać stylem i kolorem skrzynki i posadzić w nich kwiaty. Jeżeli miejsce na to pozwoli można jeszcze ustawić ławkę lub krzesełka, ministolik ogrodowy (najlepiej wiklinowe lub z rattanu), a nawet zafundować sobie małe oczko wodne oraz zamontować nastrojowe latarenki i markizę i już jest miejsce do relaksu wiosenno-letniego - w mniejszym lub większym gronie - i to nawet w deszczowe dni, a nawet noce. Chcieć, to móc, a zdziałać w tym zakresie można samemu lub z pomocą projektanta przestrzeni zielonych bardzo wiele.

Balkony, loggie, tarasy i werandy domów z ogrodem mogą stanowić jego przedłużenie, pełnić funkcję letniej - jadalni, czytelni, gabinetu, a nawet sypialni. W domach miejskich są też idealnym miejscem do postawienia suszarki, na której można nie tylko suszyć pranie, ale też przewietrzać pościel po nocnym wypoczynku. To jedyny salon, w którym można sobie na to pozwolić bezkarnie.

Pamiętajcie o ogrodach

Doprawdy trudno zrozumieć tych, którzy mogą, a nie korzystają z balkonu, tarasu lub werandy, zgodnie z ich przeznaczeniem. Co gorsza coraz częściej je likwidują albo zabudowują. Ta maniera szerzy się coraz bardziej i dotyczy już nie tylko starych bloków, ale też nowych pięknych apartamentowców, które skutkiem tych samowolnych zmian architektury budynków zaczynają przypominać domy ze slumsów, a nie eleganckich dzielnic mieszkalnych.

Trudno też uwierzyć w to, że wszyscy właściciele zabudowywanych loggii są miłośnikami kaktusów albo oranżerii i dlatego zakładają na nich małe zimowe ogrody. Najczęściej powstają szklane klatki, które powoli zapełniają się przedmiotami, których miejscem składowania zwyczajowo powinien być strych lub piwnica. Niepostrzeżenie, ale wyjątkowo skutecznie, miejsce miniogrodów zielonych, które powinny zdobić bryłę i podkreślać architekturę budynku, zajmują pospolite graciarnie i lamusy. Kto by pomyślał, że to co dawnymi czasy stanowiło zaplecze gospodarstwa w XXI wieku urosło do rangi ozdoby elewacji. Cóż, są rzeczy, o których nawet filozofom się nie śniło.

Jako puentę niniejszego artykułu proponuję wiersz Jonasza Kofty. Myślę, że wystarczy nawet jedna strofa:

„Pamiętajcie o ogrodach
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście
Pamiętajcie o ogrodach
Czy tak trudno być poetą
W żar epoki nie użyczy wam chłodu
Żaden schron, żaden beton”.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo, Inne
Podobne: Fotografia we wnętrzu, Ergonomia w kuchni – strefy funkcjonalne, Kominek w ogrodzie, Fontanny ogrodowe, Mała łazienka może być funkcjonalna cz. II
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, balkon, taras, weranda, loggia, zimowy ogród, rośliny, wypoczynek, salon