×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zielono mi … czyli piękny trawnik wokół domu

naszmajster.plGęsty i zielony trawnik wokół domu to marzenie każdego prawdziwego ogrodnika. Podkreśla on piękno całego ogrodu jak i jest również jednym z ważniejszych elementów całej przydomowej kompozycji. Idealny trawnik wymaga nieco wysiłku, ale mądre rozplanowanie jego miejsca oraz wielkości na pewno ułatwi to zadanie. Tak jak cały ogród wymaga odpowiedniego projektu, tak i również powinniśmy zastanowić się nad samym projektem naszego trawnika.


Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac w terenie musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest nasłonecznienie działki, z którym w parze idzie rodzaj gleby oraz jej wilgotność. Kiedy jesteśmy właścicielami ogrodu, w którym dominuje cień i wilgoć, czeka nas więcej pracy niż właścicieli działek bardziej słonecznych. Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej zrezygnować z ogromnego, trudnego w utrzymaniu trawnika, na rzecz pozostawienia naturalnej ściółki, którą można wyłożyć dekoracyjnymi kamykami, lub korą drzewną. W takim przypadku mały i schludnie utrzymany trawnik będzie prezentować się najlepiej.

Kolejnym punktem, który powinniśmy przeanalizować w projekcie naszej zieleni jest nachylenie terenu. Pielęgnacja trawników jest najłatwiejsza, kiedy nasza działka jest nachylona maksymalnie kilkanaście stopni. Przy większych uskokach terenu lepiej zrezygnować z trawy na rzecz dekoracji w zabudowie tarasowej. Eksploatacja i kształt działki to jedne z ważniejszych aspektów w planowaniu powierzchni zielonych. Dobrze jest posiać trawę w miejscu gdzie będziemy mieli do niej łatwy dostęp, tak aby każde letnie koszenie nie stawało się prawdziwym torem przeszkód. W miejscach gdzie mamy zamiar dużo przebywać warto zastanowić się nad innym podłożem. Trawa nie będzie zdrowa, ani dorodna pod stołami, czy leżakami, których chcemy używać codziennie.

Kiedy już wybierzemy miejsce na swój wymarzony trawnik, niezbędne będzie przygotowanie pod niego odpowiedniego podłoża. Jest to podstawa, jeśli chcemy zaoszczędzić sobie w przyszłości masę wydatków. Na samym początku powinniśmy wykonać prace, które usuną większość z nierówności terenu. Trawniki najlepiej rosną i wyglądają na równych, płaskich powierzchniach. Gdy mamy do czynienia ze stojącą wodą w naszym ogrodzie powinniśmy się zastanowić nad odpowiednim systemem drenującym, który rozwiąże ten problem. Przekopanie, oczyszczenie i wzbogacenie gleby to kolejne prace, które nas czekają jeszcze przed wysiewem trawnika. Jeśli gleba jest zupełnie nieurodzajna musimy ją wzbogacić dodatkowymi związkami mineralnymi, które pozwolą naszej nowej trawie zdrowo rosnąć.

Najlepiej trawnik jest wysiewać w miesiącach wiosennych lub jesiennych. Jest on wtedy najmniej narażony na różne choroby oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Od tego, jakimi dysponujemy warunkami glebowymi powinien zależeć nasz wybór, co do mieszanki traw. Dobrze jest zmieszać nasiona z piaskiem przed samym wysiewem. Pozwoli to zasiać trawnik równomiernie. Dokładną ilość, jaką potrzebujemy do zużycia podaje sam producent na opakowaniu produktu. Na samym końcu naszych prac powinniśmy zabezpieczyć świeże nasiona cienką warstwą gleby.

Jeżeli wysiew trawy wydaje się nam dość kłopotliwy można zastanowić się nad położeniem trawy z rolki. Jest to wygodny i szybki sposób na zielony trawnik wokół domu. Dodatkowo nie trzeba czekać aż trawa zacznie rosnąć, gdyż mamy ją już od razu. Niestety rolkowy trawnik ma również kilka wad. Ten bardziej odporny na niekorzystne działanie różnych chorób jest dość kosztowny. Co więcej, aby trawa zdrowo rosła należy odpowiednio przygotować podłoże pod trawnik z rolki. To uchroni ją przed szybkim wysychaniem.

Rodzaj traw, jaki zasiejemy w ogrodzie powinien być uzależniony od funkcji, jaką trawa ta będzie spełniać. Droższe trawy ozdobne są idealną wizytówką każdego domu. Zielony, bujny trawnik będzie niestety mniej odporny na dodatkowe obciążenia niż ten z rodzaju traw użytkowych. W przypadku trawy ozdobnej największym problemem okazuje się tępienie wyrastania traw pospolitych, które prowadzą do zniszczenia tak reprezentatywnego trawnika. Z tego rodzaju jednymi z bardziej popularnych gatunków traw są między innymi: mietlica psia, kostrzewa czerwona, czy mietlica pospolita. Lepszym rozwiązaniem będzie wysiew trawy użytkowej takiej jak na przykład wiechlina łąkowa, tymotka łąkowa albo grzebienica pospolita. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają zamiar korzystać ze swojego ogrodu. Trawniki z tego gatunku są mniej imponujące niż te ozdobne, ale wytrzymują one dużo większe obciążenia. Z tych rodzajów traw robione są na przykład boiska sportowe. Ważne jest, aby zakupione przez nas nasiona posiadały Świadectwo Kwalifikacji, które stwierdza skład oraz zdolność kiełkowania wraz z datą ważności mieszanki. Obecnie nie jest już prowadzona sprzedaż traw na wagę, można kupować jedynie nasiona w oryginalnych opakowaniach.

Podstawą w pielęgnacji terenów zielonych jest ich odpowiednie podlewanie oraz nawożenie. W przypadku, gdy dopiero co posiejemy trawnik powinniśmy zadbać o jego równomierne zraszanie. Nie wolno jednak przesadzać z ilością wody, ponieważ niechcąco możemy wypłukać część nasion, a kolejne po prostu zgniją. Co się tyczy nawożenia to pierwszy raz, kiedy możemy to zrobić jest moment po pierwszym koszeniu. W sklepach są dostępne preparaty przeznaczone do młodych trawników. Częstotliwość nawożenia zależy od rodzaju traw, ale ogólnie można uznać, że dobrze jest nawozić 3-4 razy w sezonie. Niekoniecznie musimy zawsze kupować nawozy sztuczne. Jeśli tylko nie przeszkadza nam zapach to możemy użyć tradycyjnych nawozów organicznych. Tradycyjny obornik, czy gnojówka jest dobrym zamiennikiem.
Niestety pomimo odpowiedniej pielęgnacji nasz trawnik jest narażony na wiele chorób. Najczęstszymi są różne pleśnie, plamistość czy mączniak. W większości przypadków lekarstwem na zniszczony trawnik jest usunięcie obumarłych partii, zmniejszenie nawożenia azotem, częstsze koszenie oraz użycie odpowiednich preparatów zwalczających dany rodzaj choroby.

Piękny i zdrowy trawnik to nie tylko wspaniała ozdoba dla całego ogrodu, ale również i miejsce naszego wypoczynku. Wcześniejsze prace porządkowe i przygotowanie odpowiedniego terenu pod trawę pozwoli nam w przyszłości oszczędzić trochę wolnego czasu. Zamiast zastanawiać się i martwić nad kolejnymi poprawkami, w spokoju będziemy mogli cieszyć się pięknem własnego ogrodu.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie ogrodów, Utrzymanie ogrodów
Podobne: Naturalne ogrodzenie, czyli zakładamy żywopłot, Ogród japoński, Zakładanie kompostownika, Mała architektura w ogrodzie, Ogrody angielskie
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów, ogrodnictwo, ogrodnik, utrzymanie, firma ogrodnicza,