×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zielony dach

naszmajster.plZielony dach jest rozwiązaniem architektonicznym, które cieszy się rosnącą popularnością wśród architektów. Często nosi on nazwę dachu odwróconego z roślinnością. Jest koncepcją, która zyskuje aprobatę zarówno nabywców nowych nieruchomości jak i inwestorów budynków użyteczności publicznej.

Jakie zalety ma zielony dach?
Jest on próbą optymalnego wykorzystania przestrzeni miejskiej, tak by znalazło się w niej miejsce także na odpoczynek. To z takich dachów można podziwiać w całej okazałości panoramę miast.
Wielką ich zaletą jest to, że znacznie obniżają one temperaturę powietrza i świetnie spełniają swoją rolę termoizolacyjną. Zabudowania, które posiadają zielony dach, ograniczają konsumpcję energii na ich ogrzewanie i chłodzenie. Są również znakomitym zabezpieczeniem budynku na wypadek pożaru.
Zielone dachy mają w budownictwie bardzo długą tradycję. Stosowane były już w starożytności. To Babilonia była miejscem, w którym zaczęto je używać już w VI w. p.n.e. W Europie pojawiały się masowo w okresie XIX wieku, gdzie pełniły funkcję przeciwpożarową. Działo się tak głównie w Niemczech oraz na Śląsku. Wielkie ich znaczenie estetyczne przypisywał francuski architekt Le Corbusier, otwierając im tym samym drogę we współczesnej architekturze.
W Polsce najdoskonalszym przykładem zastosowania zielonego dachu jest budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Na jego dachu można odpoczywać na łonie natury na obszarze wcale nie małym, bo wynoszącym 1 ha. Tamtejszy zielony dach to liczne alejki spacerowe, na których umiejscowiono ławki. Miłośnicy dobrej książki mogą na nim nie tylko delektować się bujną roślinnością, ale również szumem strumyka. Rośliny, które rosną na dachu mogą pochłonąć hałas nawet do około 50 dB.

Czym od strony architektonicznej cechuje się zielony dach?
Przy użyciu jakich technologii można go uzyskać? Jakie warstwy tworzą zielony dach? Przede wszystkim istotna jest budowa dachu. Jeśli chcemy posadzić na nim zieleń musi to być powierzchnia płaska. W rachubę wchodzą tylko te dachy, których spadek jest nie większy niż 35%.
Zielony dach winien być umieszczony na płycie żelbetowej i warstwach izolacji. Zabierając się do tworzenia dachu zielonego należy zwrócić uwagę, by na płytach izolacyjnych nie leżała woda. Przy samym dachu należy umieścić warstwę hydroizolacyjną, która zabezpiecza strop przed przeniknięciem do niego wilgoci. Do tego celu należy używać tylko materiałów najwyższej jakości. Nad nią powinna być warstwa termoizolacyjna, która zapewnia izolację cieplną i dodatkowo odprowadza resztki wody. Przy wyborze materiału termoizolacyjnego należy pamiętać o tym, by był on dostosowany do formy użytkowania dachu. Musi ona spełniać określone warunki pod względem wytrzymałości na obciążenie. Inaczej jeśli dach będzie używany jako miejsce spacerów, a inaczej kiedy będzie stanowić tylko ozdobę budynku.
Przy budowie zielonego dachu należy zadbać również o utworzenie warstwy zabezpieczającej, która ochrania niższe warstwy przed rozwojem korzeni. Na rynku budowlanym jest wiele materiałów, które znakomicie spełniają tę rolę. Należy do nich specjalna papa asfaltowa zgrzewalna do izolacji dachów zielonych. Cechuje się ona tym, że jest odporna na przerost korzeni.
Warto użyć także folię przeciwkorzenną, by zahamować rozrost korzeni. Przy jej doborze dobrze posłużyć się opinią wydawaną przez niemiecki instytut FLL (Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V.), który specjalizuje się w badaniu poziomu przeciwkorzenności materiałów. Wydaje on również odpowiednie certyfikaty, które są potwierdzeniem wysokiej jakości oferowanego towaru.
Nad warstwą zabezpieczającą jest warstwa drenażu, która odpowiada za zbieranie i odprowadzanie wody. Pozwala on na utrzymanie stałego poziomu wilgoci w warstwie wegetacyjnej. Jego istotną funkcją jest także umiejętność wyrównywania ciśnienia pary wodnej w strukturze dachu. Do warstwy drenażowej znajduje zastosowanie substrat z wełny mineralnej.
Nad nią umieszcza się warstwę filtrującą, która sprawia, że drenaż jest zabezpieczony przed zanieczyszczeniem. Nad tą warstwą znajduje się warstwa roślinna.

Zakładając zielony dach trzeba mieć na uwadze fakt, że często waga znajdującej się tam roślinności dochodzi do 800 kg/m2. Decydując się na zielony dach winniśmy zasięgnąć informacji nt. właściwości różnych roślin, które zamierzamy na nim umieścić. Dotyczy to zarówno drzew jak i traw. Trzeba zwrócić uwagę na ich wymogi dotyczące zarówno nasłonecznienia jak i wymogów dotyczących nawodnienia.
Zazielenianie dachu może mieć charakter ekstensywny oraz intensywny. Ten pierwszy rodzaj to rośliny niskie z krótkimi korzeniami. Rosną one na podłożu grubości 8-10 cm i potrafią zatrzymać do ok. 60% opadów. Natomiast przy uprawie intensywnej jest wymagana gleba o grubości powyżej 20 cm. Układa się ją na warstwie filtracyjnej utworzonej ze żwiru. Rośliny takie sprawiają, że jest zatrzymywanych około 86% opadów. Dzięki temu można ograniczyć ilość budowanych zbiorników gromadzących wody opadowe. Przy sadzeniu roślinności na dachach należy unikać drzew o agresywnym systemie korzeniowym. Należą do nich m.in. wierzby oraz brzozy. Zastosowana roślinność może pokrywać cały dach lub tylko jego część.

Co winno wzbudzić naszą szczególną czujność przy zakładaniu zielonego dachu?
Przy dachach użytkowych niezbędna jest balustrada, która musi być odpowiednio gruba. Przy podejmowaniu decyzji o zielonym dachu trzeba pomyśleć również o odpowiedniej ilości studzienek kontrolnych, które umożliwiają przegląd oraz konserwację wpustów. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, by wzdłuż kominów, ścian, attyk oraz wspomnianych powyżej studzienek kontrolnych zastosować opaski z grubego płukanego żwiru. Istotne jest też to, by odgrodzić opaski żwirowe od substratu glebowego nieprzepuszczalnymi materiałami wysokiej jakości.
Bez względu na rodzaj uprawianych na dachu roślin należy dbać o odpływy dachowe, tak by nadmiar wody był usuwany z dachu. No i oczywiście nie należy zapominać o pieleniu ogrodu, gdyż bez tego dach porośnie w sposób niekontrolowany.


Warto pamiętać, że budowa zielonego dachu kosztuje ok. 200% drożej niż dachu tradycyjnego. Ale inwestycja ta jest bardzo opłacalna, bo przynosi wiele korzyści dla środowiska. Zielony dach to nie tylko miejsce rekreacji. Można go uczynić także miejscem poboru energii ze źródeł odnawialnych. Opracowano już wiatraki, które – ustawione na dachach wieżowców – są w stanie wyprodukować 160 kWh energii rocznie. O tym, że jest to bardzo korzystne od strony ekonomicznej nie trzeba nikogo przekonywać.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy, Inne pokrycia dachowe
Podobne: Dach wielospadowy, Dach jak nowy. Ale jak?, Bitumiczne pokrycie dachu, Dachówka, blachodachówka czy papa – jakie poszycie dachu będzie najlepsze, Dach nad poddaszem użytkowym
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe, gont, papy, budowlane,