×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zimowe odśnieżanie dachu

naszmajster.plMało kto z nas wyobraża sobie prawdziwą zimę bez śniegu. Jest on wyczekiwany zwłaszcza teraz gdy delikatnie współtworzy magiczną aurę Świat Bożego Narodzenia. Jednak ten padający z nieba biały puch, który daje wiele radości dzieciom i narciarzom ma drugie mniej przyjemne oblicze. Stwarza niebezpieczeństwo gdy jest go za dużo, zwłaszcza na dachach – tuż nad naszymi głowami.

Uwaga! Strefa zagrożenia

Zalegające masy śniegu zagrażają konstrukcji dachu. Ciężar zlodowaciałego i mokrego śniegu, który może wynosić nawet 800 kg/m3 może spowodować liczne uszkodzenia, a nawet doprowadzić do zawalenia się dachu. Nie możemy liczyć na to, że nasz spełniający normy budowlane dach wytrzyma ekstremalne warunki pogodowe, jeśli nie zatroszczymy się o regularne usuwanie z jego powierzchni zalegającego ciężaru.
Kolejne, nie mniejsze zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi stanowią osuwające się z dachu masy śniegu i lodu, oraz wiszące na jego brzegach sople. Jedyną formą zabezpieczenia przed wypadkami z udziałem ludzi, ale także przed uszkodzeniami wokół budynku jak na przykład urwane rynny, zniszczona elewacja budynku czy choćby połamane drzewka, jest ustawiczne pozbywanie się mas śniegu z dachu.


Kto jest odpowiedzialny?
Za zadbanie o odśnieżanie dachu (usuwanie i śniegu i lodu) odpowiedzialny jest według Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane, każdy właściciel lub zarządca danej nieruchomości, a więc zarówno właściciel kamienicy jak i posiadacz rodzinnego domu. Czytamy w niej, że ma on:

„(...) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.”
I dalej: art. 69.:
„1. W razie konieczności niezwłocznego podjęcia działań mających na celu usunięcie niebezpieczeństwa dla ludzi lub mienia, właściwy organ zapewni, na koszt właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego, zastosowanie niezbędnych środków zabezpieczających.
2. Do zastosowania, na koszt właściciela lub zarządcy, środków przewidzianych w ust. 1 są upoważnione również organy Policji i Państwowej Straży Pożarnej. O podjętych działaniach organy te powinny niezwłocznie zawiadomić właściwy organ.”

Za niedopełnienie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa budynku, właściciel lub zarządca może zostać ukarany karą grzywny lub nawet karą pozbawienia wolności. (Można dołączyć do tego również karę wyrzutów sumienia za spowodowanie wypadku...)


Jak bezpiecznie odśnieżać dach?
Najlepszym wyjściem w kwestii odśnieżania dachu (zwłaszcza gdy znajduje się on na dużej wysokości oraz ma dużą powierzchnię) jest zlecenie wykonania tej niebezpiecznej, wysokościowej pracy profesjonalnej firmie, której pracownicy przeszli odpowiednie szkolenia oraz posiadają sprzęt zabezpieczający do pracy na wysokościach. Nie można zatrudniać do wykonania tego zadania osób nie posiadających odpowiednich uprawnień bowiem gdyby wydarzył się wypadek, to my będziemy za niego odpowiedzialni.


Koszt odśnieżania
Koszt odśnieżenia dachu zależy od grubości pokrywy śnieżnej oraz od wielkości powierzchni dachu i jego rodzaju (czy jest to dach skośny czy dach płaski). W zależności od tych czynników wynosi on od 3-8 zł/m2. Największy problem sprawia zalegający śnieg na dachach płaskich, o dużej powierzchni, charakterystycznych dla miejskiej zabudowy (blokowiska), szkół, hali produkcyjnych czy supermarketów, a więc obiektów mogących przy zaniedbaniu stwarzać spore zagrożenie dla życia innych ludzi.


Przydatne akcesoria
Jeśli jednak jesteśmy właścicielami na przykład domku jednorodzinnego i nie stać nas na zatrudnienie profesjonalistów, i tak możemy walczyć z nadmiarem śniegu na dachu na różne sprawdzone sposoby.

Po pierwsze powinniśmy jeszcze przed nadejściem zimy zadbać o stan techniczny naszego dachu, a zatem przeprowadzać regularne przeglądy i ewentualne naprawy. Przygotowanie dachu na nadchodzące opady śniegu, powinno również wiązać się z zastosowaniem odpowiednich akcesoriów specjalnie opracowanych do walki z siłami natury. W przypadku śniegu i lodu są to dachówki, płotki, drabinki, belki przeciwśnieżne oraz systemy przeciwoblodzeniowe.

Dachówki przeciwśnieżne zwiększają bezpieczeństwo, bowiem zapobiegają nagłym osunięciom śniegu oraz zaburzają strukturę masy lodowo-śnieżnej dzięki czemu osuwa się ona partiami. Ponieważ ich zadaniem jest zatrzymywanie śniegu najlepiej sprawdzają się na dachach stromych (zwłaszcza na terenach górzystych gdzie występują duże opady śniegu).

Zapobieganie nagłemu osunięciu się połaci śniegu to również zadanie belek, płotków i drabinek przeciwśnieżnych. Montowane są one na dachu na mocnych uchwytach, funkcjonalnie i estetycznie dobrane w zależności od rodzaju jego pokrycia. Najlepiej zamontować je od razu, podczas kładzenia dachu, jest to jednak możliwe nawet w późniejszym czasie, a koszt ich montażu na pewno wyniesie mniej niż szkody i problemy z dachem jakie mogą wyniknąć w środku zimy. Dlatego zawsze lepiej się zabezpieczyć.

Kolejnym sposobem na walkę z zimą jest zamontowanie, oczywiście przez odpowiednich specjalistów, bezobsługowego systemu antyoblodzeniowego, który za pomocą energii elektrycznej zapewni drożność rynien, a tym samym ułatwi odpływ wody z topniejącego śniegu, przeciwdziałając oblodzeniu dachu oraz zapobiegając powstawaniu sopli. Te elementy najlepiej sprawdzają się na dachach spadzistych.

Zabezpieczenie dachu płaskiego (koniecznie gdy jest pokryty papą) polega na rozłożeniu na nim grubej folii budowlanej lub drewnianych desek, co uchroni go przed zniszczeniem i znacznie ułatwi usuwanie z jego powierzchni śniegu.


Zrób to sam - krok po kroku
Przygotowanie dachu na nadchodzącą zimę to połowa sukcesu, jeśli musimy sami zatroszczyć się o jego odśnieżanie. Zanim jednak zabierzemy się do tej czynności musimy pamiętać o zachowaniu największej ostrożności, każdy nieostrożny ruch, zwłaszcza na oblodzonej, śliskiej i często stromej powierzchni dachu może zakończyć się poważnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia i życia! Dlatego jeśli już musimy wejść na dach np. płaski niezbędne jest zastosowanie liny zabezpieczającej! Koniecznie powinniśmy mieć osoby do pomocy, które będą nas asekurowały! Warto wcześniej zastanowić się na tym, w które miejsce będziemy śnieg zrzucać. Jest to niezbędne, aby nie utrudniać sobie samemu pracy, nie stwarzać zagrożenia dla przechodniów lub nie dokonać zniszczeń na własnej działce.

Należy rozważnie rozplanować naszą pracę, to znaczy: od którego miejsca zaczniemy i w którym skończymy, jaki przebieg będzie miało odśnieżanie oraz jakiego narzędzia użyjemy. Najlepiej wykorzystać w tym celu plastikową lub drewnianą szuflę do śniegu (ale można poradzić sobie nawet miotłą). Ważne jest by było to dość lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe narzędzie, bowiem na przykład metalowa łopata nie tylko jest ciężka, ale może poważnie uszkodzić pokrycie dachu.
Po dokładnym przemyśleniu zamierzonej pracy i przygotowaniu niezbędnych narzędzi możemy zabrać się za odśnieżanie. W przypadku dachu płaskiego, usuwamy partiami śnieg, pamiętając o zastosowaniu liny zabezpieczającej.

W przypadku dachu spadzistego należy ustawić drabinę w stabilnym miejscu, opierając ją o ścianę domu i powoli, małymi partiami zacząć ściągać śnieg z krawędzi dachu w miarę możliwości zaczynając od góry lub środka krawędzi dachu. Nie jest konieczne wchodzenie na sam dach. Najważniejsze dla wytrzymałości dachu jest oczyszczenie krawędzi, dzięki czemu pozostały w niedostępnych dla nas miejscach śnieg, będzie mógł samoistnie opaść. Dlatego nie warto narażać się i kosztem bezpieczeństwa usuwać śniegu znajdującego się poza zasięgiem.

Nie powinno się również usuwać pokrywy lodu z dachu, bowiem podczas tej czynności może dojść do jego uszkodzenia. Ponadto, ta pozostawiona cienka warstwa lodu będzie przeciwdziałać osadzaniu się kolejnych mas śniegu i powstawaniu nowych lodowych sopli. Pamiętajmy, że dla zapewnienia sobie i innym bezpieczeństwa, odśnieżanie dachu powinniśmy przeprowadzać po każdej śnieżycy, aby nie dopuścić do nagromadzenia się na nim zbyt dużego ciężaru.


autor: mgr inż. Grzegorz Turmiński

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy
Podobne: Konserwacja blaszanego pokrycia dachowego, Dach jak nowy. Ale jak?, Jak doświetlić poddasze, Dach z okapem czy bez, Wentylacja dachu
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe,