×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zjazd na działkę – asfalt, żwir czy bruk

naszmajster.plPrawdziwą wizytówką każdego domu nie jedynie otaczający go ogród. Ładny i trwały zjazd na działkę jak i sam podjazd do garażu to podstawa. Większość materiałów przeznaczonych do ich budowy daje ogromne możliwości aranżacji tych miejsc. Asfalt, żwir, czy bruk to jedne z wielu opcji, dzięki którym możemy tworzyć niepowtarzalne kompozycje.

Kształt i wygląd zjazdu na działkę jak i podjazdu do garażu powinny współgrać z całym otoczeniem i wyglądem samego domu. Jeśli budynek jest w stylu nowoczesnym, tak i przed nim powinniśmy utrzymać taki sam styl wykończenia.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia podjazdów, czy zjazdu musi być naprawdę wytrzymała. Nie jest to droga przeznaczona jedynie dla pieszych, ale przede wszystkim dla samochodów. Czasami nie tylko osobowych. Co z tym jest związane, ich ciężar nie powinien przyczynić się do dewastacji otoczenia wokół domu.

Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się zjazdy i podjazdy na działce jest kostka brukowa. Dzięki niej możemy liczyć na rozwiązania funkcjonalne jak i bardzo efektowne. Producenci oferują szeroką ofertę wzorów podstawowych oraz niestandardowych. Do tych ostatnich należą na przykład bruk postarzany, czy kostka płukana. Podjazdy są narażone na częste zabrudzenia, dlatego warto zastanowić się nad ciemniejszą gamą kolorystyczną wybranych materiałów.

Kolejnym, nieco pomijanym materiałem nadającym się na budowę zjazdu na działkę są nawierzchnie żwirowe. Należy zwrócić jednak uwagę na to, że są to materiały wytrzymałe, które nadają się do powierzchni ogrodowych. Tak jak w innych, tak i w tym przypadku ważny jest przede wszystkim sam materiał. Dobrze będą się trzymać na podjeździe kruszywa twarde i o nieregularnych kształtach. Przykładem może być kliniec, tłuczeń, grys czy nawet sam żwir. Rodzaj podłoża ma wpływ na grubość nawierzchni. Dodatkowo im większe przewidujemy obciążenia na zjazd na działkę tym większa powinna być grubość nawierzchni. Zjazd żwirowy na działkę powinien być wykonany co najmniej z trzech warstw. Jedną z podstawowych rzeczy związaną z wykonaniem takiego rodzaju zjazdu jest zwrócenie uwagi na kruszywa znajdujące się w poszczególnych warstwach. Ważne jest aby było ono zróżnicowane. Tylko w taki sposób podjazd będzie trwały i mocny. Każda warstwa w głąb ziemi musi posiadać większe ziarna kruszywa, z którego zostanie wykonana.

Droga wykonana z materiałów żwirowych ma jednak wiele wad. W przypadku długotrwałych i ulewnych deszczy podjazd na działkę wykonany z tego materiału może rozmięknąć. Dodatkowo wymaga on większej pielęgnacji i uzupełniania, niż zjazd wykonany z innych materiałów. Przerasta chwastami, ubywa z niego kruszywa, mięknie itp. Przed budową takiego rodzaju podjazdu, pomimo jego niskiej ceny powinniśmy mieć na uwadze większe koszty eksploatacji.

Tworzywo sztuczne to mało popularny materiał do wykonania zjazdu na działkę. Niestety często nie jest on brany pod uwagę, a posiada wiele zalet, o których mało kto wie. Zjazdy działkowe mogą przybrać dwie formy jeśli zdecydujemy się na użycie tworzywa sztucznego. Mogą zostać całkowicie wykonane z tego materiału, albo jako kompozyty żywicy epoksydowej i kruszywa naturalnego. Podjazdy takie są miękkie, tłumią hałas, nie zarastają chwastami. Wszystko to ma wpływ na ich łatwą pielęgnację. W zależności od rodzaju, można je kupić w postaci masy, lub na metry. Są idealnym materiałem na nawierzchnię w nowoczesnych ogrodach. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej.

Nawierzchnie wykonane z asfaltu to kolejny pomysł na przydomowy zjazd. Jeśli jej budowa zostanie wykonana prawidłowo, możemy liczyć, że nie pojawią się ślady kolein. Niestety estetyka zjazdu asfaltowego jest uzależniona od jakości jego wykonania. Wiąże się to z większymi kosztami montażu. Dużym minusem asfaltu jest jego eksploatacja. W przypadku uzupełniania wybrakowanych części, musimy liczyć się z pojawieniem się łat na podjeździe. Jednak taka nawierzchnia ma swoje zalety. Niekoniecznie podjazd musi być w kolorze czarnym. Producenci oferują wiele rozwiązań kolorystycznych, które mogą idealnie dopasować się do naszego ogrodu, czy wyglądu budynków. Dodatkowo w czasie zimy równa powierzchnia asfaltu sprzyja jego odśnieżaniu. Jest ono dużo łatwiejsze, niż w przypadku nierównej kostki brukowej.

Przy doborze materiału na zjazd na działkę warto zwrócić uwagę nie tylko na jego trwałość, ale również i na sam wygląd. Ładny i zadbany podjazd będzie idealnym dopełnieniem do wypielęgnowanego ogrodu. Szeroka oferta materiałów przeznaczonych na budowę nawierzchni pozwala na wybór takiego rozwiązania, które będzie korzystnie wpływać na wizerunek naszego domu jak i komponować się z nim samym. Można zastanowić się nad powierzeniem takiego projektu specjaliście. Wykona on projekt zjazdu na działkę, który będzie współgrać z podjazdem do garażu. Niestety powinniśmy liczyć się również z kosztami budowy takiego zjazdu. Jeśli nie chcemy, aby jego powierzchnia uległa zapadnięciu musimy wybrać odpowiednich wykonawców.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Drogi / Podjazdy
Podobne: Podgrzewany podjazd, Na co zwrócić uwagę układając kostkę brukową, Podjazd bez problemów, Służebność gruntowa, czyli droga przez działkę sąsiada.
Słowa kluczowe: Kostka brukowa, droga dojazdowa,