×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zmiana technologii w projekcie gotowym

Aspekty prawne
Obiekty budowlane powinny być realizowane zgodnie z treścią pozwolenia na budowę. Istotne odstępstwa od zatwierdzonego projektu lub innych warunków pozwolenia na budowę są dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Nie wszystkie zmiany wymagają jednak formalnych zatwierdzeń. Prawo Budowlane określa jakie odstępstwa od zatwierdzonego projektu są dopuszczalne.
Samodzielnie można zmienić elementy, które nie dotyczą:
  • zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu;
  • charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego, takich jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość szerokość i liczba jego kondygnacji;
  • zapewnienia korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne;
  • zmiany sposobu użytkowania obiektu lub jego części;
  • ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
W rozumieniu tej ustawy zauważyć należy, że nie obejmuje ona zmiany technologii realizacji ani też materiałów konstrukcyjnych. Ponieważ za konstrukcję obiektu odpowiada Projektant, dokonuje on kwalifikacji zamierzonego odstąpienia i powinien również mieć wpływ na wybór nowej technologii. Projektant jest obowiązany do zamieszczenia w projekcie budowlanym informacji dotyczących rodzaju odstąpienia (rysunki ze zmianami i uzupełniający opis). W przypadku wprowadzenia takich zmian oświadczenie Kierownika Budowy o zgodności wykonania obiektu z projektem powinno być potwierdzone przez Projektanta i ewentualny Nadzór (jeśli był ustanowiony). W świetle prawa, zmiany w obiekcie mogłyby naruszać prawa autorskiego twórcy projektu. Dlatego też wprowadzając zmiany w obiekcie należy mieć na uwadze nie tylko nasze potrzeby, ale pozostanie w porządku względem przepisów.

Zmiana technologii a komplikacje
Zmiana technologii budynku może dotyczyć jedynie zmiany materiału, wybranego na konstrukcję ściany. Jest to najprostszy przykład, stwarzający najmniej komplikacji. Gdy stwierdzimy na przykład, że ceramika nie jest materiałem, z którego chcielibyśmy budować, a urzekły nas silikaty, wystarczy, że zmianę taką przedstawimy Projektantowi. W przypadku budownictwa jednorodzinnego lub wielorodzinnego, ale o małej liczbie kondygnacji, ze zmianą taką nie powinno być kłopotów. Często bowiem dobór materiału podyktowany jest jego właściwościami wytrzymałościowymi, które dla różnych budynków mają różne zastosowanie. Nie wolno (szczególnie w przypadku budynków wielokondygnacyjnych) samodzielnie zmieniać materiału przyjętego na ściany, gdyż może się okazać, że jest on nieodpowiedni i jego użycie mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa przebywających w obiekcie ludzi. Dla uproszczenia producenci częstokroć podają dla jakiego typu obiektu (ilość i wysokość poszczególnych kondygnacji, możliwość stosowania w kondygnacjach nad- i podziemnych) dany materiał nadaje się do stosowania.
Zmiana tylko i wyłącznie materiału nie wiąże się z potrzebą uaktualnienia złożonego w Urzędzie projektu, a jedynie opisu do niego. Kiedy zmiana dotyczy nie tylko „podmiany” materiału przeznaczonego na ściany, ale również całej technologii budynku, zaczynają się „schody”. Na przykładzie technologii tradycyjnej murowanej i szkieletowej drewnianej przeanalizować można rodzaj wymaganej konstrukcji, jej pracy i materiałów potrzebnych przy wykonawstwie, a co za tym idzie zmian przy przeprojektowaniu całości obiektu.

Idąc od dołu konstrukcji, czyli posadowienia, pierwszą różnicę, jaką wyodrębnimy jest sposób posadowienia. Domy murowane zwyczajowo posadawia się na ławach fundamentowych, drewniane natomiast na płycie fundamentowej, do której montuje się zaimpregnowane podwaliny – podkład pod przyszłe ściany. Wymuszone jest to specyfiką pracy konstrukcji. Jest to pierwsza i najistotniejsza zmiana, jaką wymusi nam zmiana technologii. Dotyczy ona nie tylko kosztów przedsięwzięcia, ale ponadto wymagać będzie zmian w projekcie i wykonania projektu zamiennego, który powinien być zatwierdzony przez Urząd.
Wydawać by się mogło, że skoro nie zmienimy bryły i kubatury obiektu (korzystamy cały czas z tego samego projektu wizualnego), to reszta jest nieistotna. Otóż zmieni się praktycznie wszystko: wybór specjalistycznej ekipy do wykonawstwa pozostaje otwarty. Poza tym również wszelkie rozwiązania konstrukcyjne: połączeń elementów, rozwiązania okien, ocieplenia, czy instalacji.

W przypadku obiektów przemysłowych o większej kubaturze i bardziej skomplikowanym układzie konstrukcyjnym odstępstwo od projektu ma duże znaczenie. Zwykle buduje się w Polsce hale stalowe o modułowym rozstawie słupów stalowych, które obudowane są płytami elewacyjnymi. Pod słupy główne i słupy ryglówki projektuje się stopy fundamentowe, a ściany osłonowe opiera się na podwalinach. Jeśli Inwestor w pewnym momencie zmieni zdanie i zapragnie wybudować halę, w której głównym układem nośnym będą słupy żelbetowe, a większość ścian (na przykład dla pomieszczeń socjalnych) zmieni na murowane poprzedni projekt właściwie można wyrzucić do kosza i zacząć zabawę od początku. Mimo, że zachowana zostanie kubatura obiektu (wysokość i szerokość w rzutach i przekrojach) oraz powierzchnia zabudowy, sytuacja maksymalnie się skomplikuje zarówno pod względem projektowym jak i zgłoszeń w Urzędach.
Wprawdzie pod słupy żelbetowe nadal wymagane będą stopy fundamentowe, ale pojawienie się ścian murowanych wymusza powstanie ław fundamentowych. Zmiana obudowy (z płyt elewacyjnych na ściany wznoszone metodami tradycyjnymi) eliminuje z pierwotnego projektu podwaliny w tym miejscu.
Dla takiej rewolucji nie tylko potrzebujemy zamiennego projektu budowlanego (z rewizjami rysunkowymi, opisu i uzgodnień), ale również powinniśmy przeanalizować koszty – im większy obiekt i im większe zmiany, tym więcej elementów generujących wzrost ceny.

Sytuacja prawna i względy projektowe narzucają pewne wymogi na Inwestora nie bez podstaw. Samowola budowlana może być tragiczna w skutkach, a kary finansowe nałożone w jej wyniku nie należą na pewno do wydatków wkalkulowanych w nasz budżet. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w sprawie zmian w projekcie najlepiej jest skontaktować się z osobą o odpowiednim wykształceniu technicznym, ze znajomością prawa i przepisów, tak aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.


autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie / Architekci, Przed budową
Podobne: Ogród zimowy, czyli zielona oaza na cały rok, Osiadanie budynku, Procedura zgłoszenia robót, Projekt domu według feng-shui, Przygotowanie terenu pod budowę
Słowa kluczowe: architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu,