×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Zmiana wymiarów otworów okiennych i drzwiowych

Jeśli zamierzamy zmienić wielkość otworów okiennych i drzwiowych w czasie budowy, to zmiany te będą traktowane jako nieistotne odstępstwa od projektu. Nie trzeba więc zamawiać projektu zamiennego i uzyskiwać decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. W takim wypadku wystarczy, że projektant zamieści w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące zmian. Nieco bardziej skomplikowana jest zmiana wielkości otworów w istniejącym obiekcie. Nie może być kwalifikowana jako remont, gdyż nie stanowi odtworzenia stanu pierwotnego, a tylko wtedy roboty z tym związane można wykonywać na podstawie zgłoszenia. Tak więc zmiana wielkości otworów okiennych lub drzwiowych w istniejącym domu będzie traktowana jak przebudowa budynku, a to wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę.

Rozważmy tą drugą opcję - w zamieszkałym domu pragniemy przeprowadzić remont, a przede wszystkim interesuje nas zmiana wielkości otworów okiennych a także i drzwiowych. Czasami wydaje nam się, że zaprojektowane otwory są zbyt duże i decydujemy się na ich zmniejszenie. Zapominamy przy tym, że po wstawieniu okien światło szyby będzie znacznie mniejsze. Od wielkości otworu trzeba bowiem odjąć szerokości szczelin dylatacyjnych między ramą a murem oraz grubość ościeżnic i ram skrzydeł, czyli przynajmniej kilkanaście centymetrów. Pochopne zmniejszenie otworów może doprowadzić do tego, że w oknach więcej miejsca zajmie rama niż szyba, co źle wygląda, a przede wszystkim nie zapewnia wystarczającego doświetlenia pomieszczeń. Powierzchnia szyby musi pozostawać w stosunku 1:7-1:8 do powierzchni podłogi pomieszczenia. Przy okazji zmniejszania otworów na drzwi warto się zastanowić czy nie przysporzy nam to potem więcej kłopotów np. zbyt wąskie mogą blokować wniesienie mebli.

Osobnym zagadnieniem jest wstawienie okna czy drzwi w miejscu, gdzie nie były one przewidziane. W ścianach działowych jest to dość łatwe, bo można wstawić w nie stalową belkę nadprożową i pod nią wykuć otwór. Jednak dodatkowe okno w ścianie nośnej narusza konstrukcję budynku, wymaga wzmocnienia dopasowanego do ściany i do wielkości otworu, a jego osadzenie nie zawsze jest możliwe. W każdym razie nie wolno decydować się na nie samodzielnie - takie rozwiązanie musi zaprojektować konstruktor.

Co powinniśmy wiedzieć?
Ze względów konstrukcyjnych najważniejsze przy wszelkich przeróbkach otworów okiennych i drzwiowych jest nadproże, czyli wzmocniony element ściany znajdujący się bezpośrednio nad otworem. Przenosi on obciążenia z wyższych partii ściany i stropu, musi zatem mieć dostosowaną do tych obciążeń nośność. Jeśli wymiana okna, drzwi będzie wymagać powiększenia otworu poza długość istniejącego nadproża lub jego usunięcia, trzeba będzie zlecić konstruktorowi budowlanemu zaprojektowanie nowej belki nadprożowej.

Konstruktor, ustalając nośność nadproża, musi wziąć pod uwagę między innymi to, czy:
  • na ścianie, w której chcemy umieścić nadproże, opiera się konstrukcja stropowa i jaki jest jej rodzaj; pozwoli to określić obciążenia od stropu;
  • strop usztywniono żelbetowym wieńcem stropowym, a jeśli tak, to w jakiej odległości od wieńca będzie wbudowane nadproże. Wieniec stropowy może w pewnych warunkach znacznie odciążać nadproże, jednak w starych domach, zwłaszcza tych ze stropami na belkach stalowych, nie zawsze go wykonywano.

Z nowym nadprożem
Nowe nadproże najłatwiej będzie wykonać z belek stalowych (ceowników). Można też oczywiście wykorzystać gotowe prefabrykowane belki żelbetowe, ale raczej nie uprości to prac, ponieważ montaż takiego nadproża w istniejącej ścianie jest dość kłopotliwy. Tym bardziej - wykonanie nadproża żelbetowego na budowie.

Nadproże z belek stalowych. Wykonuje się je z pary ceowników. W miejscu, gdzie mają być ułożone, wykuwa się bruzdę na głębokość nieco większą od szerokości stopki, pozwalającą na wstawienie pierwszej belki (o 3-4 cm głębiej od lica ściany) i osadzenie jej na zaprawie cementowej. Belka musi sięgać 10-15 cm poza obrys otworu okiennego z każdej strony. Przed osadzeniem jej stopki owija się siatką tynkarską, aby zapewnić dobrą przyczepność tynku. W taki sam sposób osadza się drugą belkę po przeciwnej stronie ściany i łączy z pierwszą kotwami stalowymi. Bruzdy, w których osadzono belki, wypełnia się zaprawą. Po związaniu zaprawy można przystąpić do wykucia otworów na potrzebny wymiar.
Wadą nadproża z belek stalowych jest słaba izolacyjność termiczna. Z tego powodu powinno się je stosować tylko w ścianach ocieplanych od zewnątrz. Jego izolacyjność można jednak trochę poprawić, jeśli przed zatynkowaniem bruzd wypełni się ceowniki paskami styropianu.

Uwaga! W ścianach trójwarstwowych wykonanie nowego nadproża jest kosztowne i kłopotliwe. Nie polecamy! Trzeba je zrobić nie tylko w ścianie nośnej, ale też i w warstwie elewacyjnej.


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Remonty i prace wykończeniowe, Inne
Podobne: Tarasy i ich rola dla otoczenia, Brak wody na budowie – jak ją zapewnić, jak oszczędzić, Jakie podłoże pod drewniany taras?, Czy warto budować pasywnie?, Usytuowanie domu na działce
Słowa kluczowe: remont, malowanie ścian, firmy budowlane, zlecenia budowlane, cennik usług budowlanych,