budowa domu
Sabina Posted on 12:17

Szalunki ścienne – w jaki sposób usprawniają budowę domu?

Coraz więcej prywatnych inwestorów marzących o własnych „czterech kątach” decyduje się na wybudowanie domu jednorodzinnego w miejsce zakupu mieszkania na terenie miejskich blokowisk. Wzniesienie budynku mieszkalnego to jednak nie takie proste przedsięwzięcie – wymaga bowiem uzyskania wielu pozwoleń, zakupu materiałów budowlanych czy wyposażenia placu budowy w podstawowe narzędzia i akcesoria. Należą do nich szalunki ścienne, które niezwykle usprawniają cały proces budowy. W jaki sposób działają? Odpowiadamy.

Czym są szalunki ścienne?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie, czym są szalunki ścienne. Jest to rodzaj przenośnej konstrukcji, która umożliwia wznoszenie ścian betonowych lub takich wzbogaconych dodatkowo o zbrojenie (żelbetonowe). Nowoczesne systemy stoją w opozycji do tradycyjnej metody powszechnie wykorzystywanej do tej pory na budowach, czyli deskowaniu. Na wielu placach budowy do tej pory stosuje się deski zamiast systemów szalunkowych wykonanych z trwałych materiałów, jednak to właśnie te ostatnie potrafią mocno przyspieszyć przeprowadzanie kolejnych etapów inwestycji.

Szalunki ścienne – jak działają?

Jak wygląda sposób użycia szalunków ściennych? Zadanie tylko na pozór wydaje się skomplikowane, ponieważ w rzeczywistości jego wykonanie nie powinno przerosnąć nawet mniej doświadczonych majsterkowiczów. W pierwszej kolejności należy zadbać o montaż wszystkich elementów wchodzących w skład zestawu szalunkowego, który najczęściej składa się z płyt ramowych ze stali ocynkowanej oraz części uzupełniających (zamków, narożników, podpór pionujących etc.). Co ważne, postawienie konstrukcji gotowej do użycia nie zawsze wymaga obecności dźwigu – na rynku znajdziemy rozwiązania dedykowane zarówno montażowi ręcznemu, jak i za pomocą dźwigu. Po zmontowaniu szalunków wystarczy wlać przygotowaną mieszankę betonową do wnętrza powstałej konstrukcji i odczekać, aż zastygnie. Potem wystarczy rozmontować płyty szalunkowe i gotowe.

Zobacz także: https://centu.pl/prace-budowlane-na-wysokosciach-jak-zadbac-o-bezpieczenstwo/

Szalunki ścienne – dlaczego warto?

Szalunki ścienne dostępne m.in. na https://szalbud.pl/ to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przyspieszenie prac budowlanych i nadgonienie powstałych wcześniej opóźnień. Duża w tym zasługa prostej obsługi systemów szalunkowych oraz ich przystępnemu montażowi. Co ważne, są rozwiązaniem dostępnym dla każdego prywatnego inwestora – wielu dystrybutorów narzędzi i akcesoriów budowlanych udostępnia możliwość wynajmu szalunków ściennych na bardzo atrakcyjnych warunkach, co pozwala sporo zaoszczędzić na konieczności jednorazowego zakupu konstrukcji.

One thought on “Szalunki ścienne – w jaki sposób usprawniają budowę domu?

Dodaj komentarz