Wybór dewelopera
Sabina Posted on 07:10

5 rzeczy, o których warto pamiętać przy wyborze dewelopera!

Planujesz zakup domu lub mieszkania z rynku pierwotnego? To poważna decyzja, często na całe życie. W naszym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, o których warto pamiętać przy wyborze dewelopera i mieszkania. Od czego zacząć?

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Zanim zaczniesz szukać konkretnych nieruchomości, sprawdź, na co możesz sobie pozwolić. Jeśli chcesz kupić nieruchomość na kredyt, sprawdź szacowaną zdolność kredytową. Zaoszczędzi to Twój czas, nerwy a także zminimalizuje ryzyko odmownej odpowiedzi od banku. Spotkanie z doradcą kredytowym pozwoli oszacować też miesięczne koszty kredytu dla nieruchomości w różnych cenach, a także różnym okresie kredytowania i wysokości wpłaty własnej.

Sprawdź opinie o deweloperze

W internecie nic się nie ukryje, szczególnie głosy niezadowolenia. Aby mieć pewność, że dobrze inwestujesz oszczędności życia lub kilkanaście lat zobowiązań kredytowych, sprawdź opinie o deweloperze. Poszukaj opinii na kanałach społecznościowych, portalach informacyjnych, możesz także zasięgnąć opinii osobiście. Weryfikacja dewelopera pozwoli uniknąć współpracy z firmą, która ma kłopoty finansowe lub nie dotrzymuje terminów.

Warto także poznać historię dewelopera – od ilu lat jest na rynku, czy działa na rynku lokalnym czy ogólnopolskim. Warto odwiedzić zakończone już inwestycje by zobaczyć na własne oczy jakość wykonania przestrzeni wspólnej i porozmawiać z mieszkańcami o przebiegu współpracy z deweloperem. O wiarygodności dewelopera oprócz wcześniejszych realizacji, opinii klientów i doświadczenia świadczą także:

 • przynależność do organizacji branżowych,
 • wpis do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) lub wyciąg z Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wybierz mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji

Kupujesz mieszkanie na etapie tzw. dziury w ziemi? Dokładnie przeanalizuj ofertę dewelopera, zapoznaj się z rzutami i planem zagospodarowania przestrzeni. Na cenę nieruchomości składa się nie tylko metraż i układ, ale i widok. Należy jednak pamiętać, że to, że aktualnie z drugiego piętra balkonu wymarzonego M rozpościera się widok na łąkę i las, nie znaczy, że za 4 lata też tak będzie.

Lokalizację nowego mieszkania zweryfikuj także względem stron świata, odległości od innych zabudowań, naturalnego światła, a także dostępu m.in. do:

 • komunikacji miejskiej,
 • punktów rozrywkowo-usługowych,
 • placówek edukacyjnych,
 • placówek medycznych.

Sprawdź, ile zajmuje Ci dojazd do pracy (pamiętaj, że to trasa, którą pokonywać będziesz codziennie), a także jacy są sąsiedzi.

Porównaj ceny nieruchomości

Na cenę nieruchomości składa się wiele czynników – standard, lokalizacja, okolica, metraż i układ mieszkania. Decydując się na mieszkanie od dewelopera masz możliwość negocjowania cen i rabatów. Nie przepłacaj! Sprawdź, co wchodzi w skład mieszkania, które chcesz kupić – czy przynależy do niego komórka lokatorska lub miejsce parkingowe (w hali garażowej lub zewnętrzne) i co dla konkretnego dewelopera oznacza stan deweloperski. To pozwoli Ci oszacować dodatkowe koszty, które będziesz musiał ponieść by wykończyć mieszkanie. Może się okazać, że pozornie atrakcyjna cena mieszkania po doliczeniu wszystkich dodatkowych kosztów nie będzie już tak atrakcyjna jak inna oferta.

Etapy nabywania nieruchomości

 1. Prospekt informacyjny
 2. Umowa rezerwacyjna
 3. Umowa przedwstępna
 4. Umowa deweloperska w formie aktu notarialnego
 5. Wpis do księgi wieczystej roszczeń nabywcy dot. wybudowania lokalu i przeniesienia prawa własności
 6. Realizacja harmonogramu przedsięwzięcia
 7. Odbiór lokalu mieszkalnego przez nabywcę
 8. Przeniesienie prawa własności
 9. Wpis do księgi wieczystej prawa do wieczystego użytkowania

Dodaj komentarz