Blachy ołowiane – gdzie się sprawdzą?
Blachy ołowiane były stosowane w średniowieczu na przykład w pałacu dożów w Wenecji. Blachy tego typu były charakterystycznym elementem dachowym w XIV wieku w polskich miastach tj. Kraków. Obecnie taśmy ołowiane i blachy ołowiane są szeroko wykorzystywane w przemyśle i budownictwie. Ich zastosowanie zostało opisane w tym artykule.
O czym należy pamiętać, stosując blachy ołowiane?
W wielu sektorach gospodarki części metalowe są szeroko stosowane. Przykładem są blachy perforowane oraz ołowiane. W przypadku stosowania ołowiu trzeba pamiętać, że łatwo on ulega działaniu wapnia i cementu.
Co więcej, ulega on działaniu kwasów organicznych zawartych w drewnach, które cechują się wysoką twardością (np. dąb). Wspominając o zagrożeniach dla ołowiu, nie sposób nie wspomnieć także o wilgoci, mogącej zniekształcić blachy. Dlatego dobrzy inżynierowie pamiętają o stosowaniu izolacji, zabezpieczającej blachy przed zaprawą wapienną i cementową za pomoc asfaltu lub papy. W tym miejscu warto podkreślić, że nie można łączyć ze sobą fenoli i kreozoli.
Na rynku można spotkać blachy ołowiane o grubościach ok. 2 mm. Z uwagi na materiał bazowy krycie jest gładkie. Obecnie ołów jest mocno deficytowym materiałem, dlatego blachy tego typu są ciężkie do uzyskania i częściej są stosowane taśmy ołowiane.
Gdzie stosowane są blachy ołowiane?
Ołów w produkcji zawsze był drogocenny, a nie inaczej jest w dzisiejszych czasach. Blacha ołowiana może występować jako taśmy ołowiane. To połączenie metalu z miękką warstwą klejącą, dzięki czemu można ją łatwo zamontować.
Metale kolorowe są dostępne w dobrych hurtowniach budowlanych. Blacha ołowiana jest wykorzystywana głównie w budownictwie (do tworzenia połaci dachowych itp.), przemyśle, a także dekoratorstwie i wędkarstwie. W zależności od zastosowania może się ona różnić składem. Klienci mogą zakupić blachę składającą się z czystego ołowiu lub z domieszkami innych pierwiastków. W praktyce takie blachy mogą zawierać cynę, miedź, srebro i antymon.