ogrzewanie
Sabina Posted on 11:03

Ciepło w domu – czym palić w piecu?

Duży dom to spełnienie marzeń wielu z nas. Dużo przestrzeni, piękny ogród – to są zdecydowane zalety. Jednakże spory metraż to również duża potrzeba ciepła, które z pewnością może wytworzyć piec centralnego ogrzewania. Jest on zasilany różnorodnymi opałami, a ich wybór najczęściej jest podyktowany rodzajem pieca lub też preferencjami domowników. Jedno jest pewne – aby dbać o środowisko i siebie nawzajem nie wolno spalać plastiku i innych szkodliwych materiałów. Zdecydowanie lepiej jest postawić np. na tani ekogroszek.

Tradycyjny węgiel

Najbardziej popularnym opałem jest tradycyjny węgiel brunatny. Jego duże, czarne bryły są doskonałym paliwem do zapewnienia ciepła w domu. Jest stosunkowo tani, natomiast ma sporo wad. Pierwszą jest wygoda. Duże elementy węgla są ciężkie i trudne w załadowaniu do pieca. Dodatkowo trzeba bardzo uważać na jakość kupowanego węgla oraz to, w jaki sposób jest przechowywany. Węgiel jest składowany najczęściej pod gołym niebem na dużych hałdach lub plandekach. Przez to narażony jest na wilgoć, a zbyt mokry węgiel to gorsza jakość. Powoduje wówczas szybsze rdzewienie pieca i konieczność wymiany urządzenia na nowe. Kupując węgiel trzeba też mieć na uwadze to czy ma się odpowiednie miejsce do jego przechowywania. Nawet przykryty plandeką na ogródku wymaga sporo wolnej przestrzeni.

Ekogroszek – wygodna alternatywa

Coraz częściej wybieranym piecem jest ten z automatycznym podajnikiem na ekogroszek. Ekogroszek to opał, który przypomina węgiel, ale jest znacznie mniejszych rozmiarów. Można go kupować w wygodnych, niewielkich workach, zatem problem przechowywania niemalże znika. Nawet tani ekogroszek posiada w swoim składzie mniej popiołu i siarki, więc jest zdecydowanie mniej szkodliwy dla środowiska. Dodatkowo jego drobne ziarno jest łatwiejsze w obsłudze – to piec sam wybiera ilość podawanego opału, więc uzupełnianie jego ilości może się odbywać nawet raz na 5 dni, co powoduje oszczędność czasu. Tani ekogroszek posiada również wysoką jakość i moc spalania, co zapewnia stałą, ciepłą temperaturę w domu. Jest mniej wilgotny, zatem mniej brudzi wnętrze pieca.

Drewno

Nawet tani ekogroszek nie zastąpi klimatu drewna. Spalane może być oczywiście tylko i wyłącznie to nie impregnowane, najlepiej suche. Może być stosowane w tradycyjnych piecach, ale najczęściej można je spotkać w domach, które posiadają tradycyjny, klasyczny domowy kominek. Wówczas szczapy drewna stojące obok służą nie tylko dawaniu ciepła, ale również mogą być gustowną dekoracją stylizowanego pomieszczenia.

Dodaj komentarz