komfort domowników
Sabina Posted on 14:10

Czy warto zdecydować się na aluminiowe drzwi do domu?

Drzwi zewnętrzne pełnią w domu kilka ważnych funkcji. Ich zadaniem jest ochrona domowników przed chłodem i hałasem oraz przed nieproszonymi gośćmi, a ponadto stanowią one wizytówkę całego budynku. Drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów, a więc z drewna, stali, PVC lub aluminium. Dlaczego warto zdecydować się na ostatnią z wymienionych opcji?

Drzwi zewnętrzne skutecznie chroniące przed chłodem

Jedną z zalet drzwi zewnętrznych wykonanych z aluminium są ich dobre parametry termoizolacyjne. Właśnie dlatego tego typu modele są często wykorzystywane w budownictwie pasywnym. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami drzwi zewnętrze muszą mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy, niż 1,3 W/(m²•K). Renomowani producenci stolarki drzwiowej mogą jednak zaoferować wykonane z aluminium modele jeszcze lepiej chroniące przed chłodem, w których współczynnik przenikania ciepła wynosi ok. 0,47 W/(m²•K). Wybór drzwi o dobrych parametrach termoizolacyjnych wpływa nie tylko na komfort domowników, ale też pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

Dobre parametry antywłamaniowe

Dom kojarzy się z bezpieczeństwem, ale żeby rzeczywiście chronił przed nieproszonymi gośćmi, powinniśmy zadbać o wybór odpowiednich drzwi. Modele wykonane z aluminium cechują się nie tylko dobrą termoizolacyjnością, ale też mają wysokie parametry antywłamaniowe. Dodatkowo mogą one być wyposażone w specjalne zabezpieczenia, jak np. zamki z wielopunktowym ryglowaniem, mechanizmy uniemożliwiające podważenie skrzydła czy wzmocnienia zapobiegające sforsowaniu drzwi.

Dźwiękoszczelność na wysokim poziomie

Wiele osób kupując drzwi zewnętrzne, nie zwraca większej uwagi na dźwiękoszczelność poszczególnych modeli. Tymczasem w przypadku domów usytuowanych w pobliżu ruchliwej ulicy ten parametr będzie miał istotne znaczenie i wpłynie na komfort domowników. Drzwi z aluminium cechuje wysoki poziom izolacji akustycznej, dlatego będą one dobrym wyborem dla osób chcących zapewnić sobie ciszę.

Wytrzymałość, odporność i trwałość na lata

Drzwi aluminiowe, podobnie jak te wykonane z drewna, mają wysokie parametry termoizolacyjne oraz dźwiękoszczelne, jednak są zdecydowanie bardziej odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Nie straszne im deszcz, ostre słońce czy mróz. Nie trzeba ich też impregnować, aby zachowały swoje właściwości i estetyczny wygląd. Te cechy sprawiają, że aluminiowe drzwi zewnętrzne posłużą przez długi czas i będą prezentowały się równie dobrze, jak zaraz po ich zamontowaniu.

Estetyczny wygląd i duży wybór wzorów

Aluminiowe drzwi zewnętrzne mogą kojarzyć się przede wszystkim z budynkami użyteczności publicznej. W rzeczywistości jednak duży wybór wzorów tego typu modeli gwarantuje, że znajdziemy coś odpowiedniego zarówno do nowoczesnego domu, jak i do klasycznej bryły. Oprócz matowych odcieni z palety RAL dostępne są także okleiny dekoracyjne, m. in. imitujące drewno. Tak duży wybór pozwala wybrać idealnie dopasowane do konkretnej elewacji drzwi zewnętrzne. Drzwi aluminiowe mogą ponadto mieć przeszklenia, które sprawdzą się zwłaszcza w przypadku ciemnego przedpokoju i pozwolą doświetlić wnętrze. Elementy ze szkła pełnią ponadto funkcję dekoracyjną. Podobnie działają naświetla boczne.

Czy warto wybrać drzwi aluminiowe?

Drzwi aluminiowe są solidne, trwałe, ciepłe i odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz na włamania. Duży wybór wzorów tego typu modeli sprawia, że z powodzeniem znajdziemy coś odpowiedniego nie tylko do nowoczesnego budynku, ale również do domów klasycznych. Z całą pewnością warto więc rozważyć ich zakup. Podczas poszukiwania modelu spełniającego wszystkie nasze oczekiwania trzeba jednak zwracać uwagę na parametry poszczególnych drzwi. Istotne znaczenie ma izolacja termiczna i zabezpieczenia przed włamaniami, a w przypadku domów na działkach przy ruchliwych ulicach – również izolacja akustyczna. Dobrze dobrane drzwi aluminiowe z pewnością posłużą przez wiele lat, a dzięki wysokiej trwałości zachowają swój estetyczny wygląd przez długi czas.

Dodaj komentarz